Oto, jak młodzi korzystają z konta dla nastolatka w banku

darmowe konto dla studenta

Z informacji Santandera wyjawia się finansowy obraz osoby w wieku 13-18 lat używającej konta dla nastolatka. Najczęściej wykonywaną przez nią operacją jest transakcja kartą albo telefonem w stacjonarnym punkcie handlowo-usługowym. Na drugim miejscu znajduje się płatność Blikiem w internecie.

Banki otwierają się na coraz młodszych klientów. Praktycznie wszystkie czołowe instytucje, ale też kilka mniejszych, ma w ofercie ROR dla nastolatka.

Konta dla nastolatka to dla banku inwestycja

Oczywiście po części robią to, by pomóc rodzicom edukować finansowo swe pociechy. Ale stoją za tym również przesłanki merkantylne. Im wcześniej pozyskają klienta, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu pójdzie on do konkurencji.

Konta dla nastolatka oferuje większość dużych banków
fot. materiały prasowe / Bank Millennium

Korzystanie z konta bankowego oraz nowoczesnych metod płatności, czyli karty, zegarka, Blika, to bardzo ważny element edukacji ekonomicznej dziecka. Już od 13. roku życia, pod kontrolą rodziców, młodzi ludzie mogą w wygodny i odpowiedzialny sposób uczyć się zarządzania swoim budżetem – mówi Anna Kaczmarek z Santander Banku.

Nie bez znaczenia są przychody prowizyjne, np. od ponoszonej przez sklepy interchange fee (0,2 proc. dla kart debetowych). Choć należy zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków posiadanie konta młodzieżowego nie wiąże się dla młodej osoby z żadnymi opłatami, a do tego może ona zarobić na otwarciu rachunku.

konto oszczędnościowe Nest Banku
fot. materiały reklamowe / Nest Bank

Ważne są też względy wizerunkowe. Banki chcą pokazać się jako innowacyjne organizacje ułatwiające życie i odpowiadające na rosnące potrzeby konsumentów. Dla młodych środowisko nowoczesnych technologii (wielofunkcyjne aplikacje, płatności telefonem, błyskawiczne transfery na numer telefonu) jest naturalne.

Wedle ostatnich danych NBP (stan na koniec czerwca br.) banki prowadziły 43,6 mln rachunków bieżących (+2 proc. w porównaniu do połowy 2019). Nie wiadomo, ile z nich należało do osób w wieku 13-18 lat (formalnie stroną umowy o taki rachunek jest rodzic lub wyraża on zgodę na jej zawarcie przez dziecko). Organizacje finansowe nie chcą dzielić się takimi informacjami.

Trzy przychodzące i dwa wychodzące przelewy z konta nastolatka

Wyjątek zrobił Santander, który ujawnił, jak młodzi korzystają z dostępnego tam konta dla nastolatka. Średnio miesięczne utrzymują oni na rachunku 772 zł. Przeważnie (54 proc. przypadków) jest ono zasilane przelewem.

Statystycznie młodzi korzystający z usług Santandera otrzymują po trzy przelewy w miesiącu – każdy na 131 zł. Jeśli pobierają stypendium, transfer ma wartość 191 zł.

Karta debetowa Getin Banku z własnym zdjęciem

Sami wysyłają po dwa przelewy na 103 zł każdy (ekspresowo – 134 zł). Robi tak 27 proc. z nich. Nieco częściej (2,6 raza w miesiącu) zlecają przelew na telefon, czyli z użyciem Blika. W ten sposób przekazują sobie średnio po 47 zł.

Jeśli zasilenie konta dla nastolatka ma postać wpłaty gotówkowej w oddziale (co 9. konto dla młodych), średnia jego wartość opiewa na 224 zł. Natomiast statystyczna operacja we wpłatomacie (tak wpływy osiąga 13 proc. niepełnoletnich klientów Santandera) to 292 zł.

Młody klient lubi płacić kartą lub telefonem

Z informacji organizacji kierowanej przez Michała Gajewskiego wynika, że posiadacze ROR-u dla młodzieży do wykonywania codziennych bankowych czynności są używają kanału internetowego, w tym aplikacji. Zaledwie 1 proc. z nich zleca przelewy w placówkach i tam pobiera gotówkę.

Najliczniejsza grupa (25 proc.) używa do tego bankomatów. Osoby do niej zaliczane w każdy miesiącu realizują:

  • dwie wypłaty kartą – średnio na 230 zł każda,
  • dwie wypłaty Blikiem – przeciętnie na 106 zł każda.

3/4 klientów Santandera mających tam konto dla nastolatka wykonuje w sklepach stacjonarnych kartą albo telefonem 13 płatności bezgotówkowych miesięcznie. Statystycznie każda taka operacja opiewa na 24 zł. Co 14. małolat używa do tego Blika. Natomiast do regulowania należności online tego narzędzie używa 1/3 osób w wieku 13-18 lat.

Korzystanie z konta dla nastolatka na przykładzie Santandera

Nasze dane wskazują, że wraz z wiekiem nastolatkowie coraz aktywniej korzystają z różnych usług finansowych. Dla przykładu: 2/3 13-latków płaci kartą lub telefonem w sklepie, a wśród 16-17-latków odsetek ten rośnie do 3/4. Wraz z wiekiem rośnie też częstotliwość zlecania przelewów, w tym tych na telefon – mówi Anna Kaczmarek z Santandera.

W Banku Millennium młode osoby wykonują niemal wyłącznie transakcje bezgotówkowe (1/10 realizowana jest Blikiem). Wypłaty z bankomatu zdarzają się sporadycznie i odpowiadają tam za 3 proc. operacji (przeszło 1/5 przy użyciu Blika). W ten sposób nastolatkowie podejmują z Konta 360° Junior średnio 235 zł.

81 proc. użytkowników Konta 360º Junior w grupie wiekowej 13-18 lat korzysta z bankowości mobilnej minimum raz w miesiącu – informuje Agnieszka Kubajek z Banku Millennium.

Banki oferujące specjalne konta dla nastolatka (13-17 lat)

Bank
(konto)
OpłatyPrzelew na telefonPłatności telefonem
PKO BP
(Konto Pierwsze)
[załóż teraz]
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 3,9 zł / 0 zł*,
– obce bankomaty: 0 zł
TAKTAK
Bank Pekao
(PeoPay Kids)
[załóż teraz]
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 0 zł,
– obce bankomaty: 0 zł
TAKTAK
Santander
(Konto Jakie Chcę dla młodych)
[załóż teraz]
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 5 zł / 0 zł**,
– obce bankomaty: 0 zł
TAKTAK
mBank
(eKonto możliwości)
[załóż teraz]
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 0 zł,
– obce bankomaty: 0 zł
TAKTAK
ING Bank Śląski
(Konto Mobi)
[załóż teraz]
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 0 zł,
– obce bankomaty: 0 zł (Blikiem) lub 2,5 zł kartą
TAKTAK
Bank Millennium
(Konto 360° Junior)
[załóż teraz]
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 4 zł / 0 zł***,
– obce bankomaty: 1-5 zł / 0 zł***
TAKTAK
Getin Bank
(Konto Proste Zasady Junior)
[załóż teraz]
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 0 zł,
– obce bankomaty: 0 zł
TAKTAK
Credit Agricole
(Konto dla Ciebie Go!)
[załóż teraz]
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 0 zł,
– obce bankomaty: 3 zł / 0 zł***
TAKTAK
Toyota Bank
(Konto Click)
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 1 zł,
– obce bankomaty: 0 zł**** / 4,5 zł
NIENIE
Bank Pocztowy
(Konto w Porządku Start)
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 0 zł,
– obce bankomaty: 1 zł
NIETAK
Nest Bank
(Nest Konto Samodzielne)
– konto: 0 zł,
– przelewy: 0 zł,
– karta: 0 zł,
– obce bankomaty: 0 zł
NIETAK

Opracowanie: blog ObiektywneFinanse.pl || stan na 10.11.2020 r.

* – wymagane dwie płatności kartą / Blikiem w miesiącu

** – wymagane pięć płatności kartą / Blikiem w miesiącu

*** – wymagana jedna płatność kartą / Blikiem w miesiącu

**** – darmowe pierwsze trzy wypłaty w miesiącu


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.