BNP Paribas wciąż liderem w CSR

CSR w bankach
fot. Mystic Art Design || Pixabay

BNP Paribas po raz czwarty z rzędu zrealizował najwięcej spośród firm finansowych działań ukierunkowanych na dobro pracowników, klientów i środowiska. Niezmiennie naciskał go w tej kwestii Santander. Cała branża zwiększyła aktywność w obszarze CSR o 1/4.

Pandemia odcisnęła swoje piętno również na obszarze CSR. W obliczu nowych wyzwań firmy zwiesiły lub przerwały część z wieloletnich działań i podjęły nowe inicjatywy ukierunkowane na pomoc społeczności lokalnej w zwalczaniu skutków wywołanych przez SARS-CoV-2.

Takie wnioski płyną z lektury najnowszej (XIX) edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Od 2002 r. przygotowuje go Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Biznes bardziej odpowiedzialny w pandemii

W tegorocznej edycji dokumentu opisano 1958 inicjatyw zgłoszonych przez 225 firm. To największa w historii publikacji liczba zgłoszonych akcji i o 15 proc. większa niż rok temu. Natomiast liczba podmiotów, które wzięły udział w badaniu, okazała się drugą największą.

CSR w bankach
fot. pixabay.com

Większość (1013) inicjatyw firmy podjęły po raz pierwszy. W wielu przypadkach wymusiły to pandemiczne okoliczności, czyli np. konieczność ufundowanie sprzętu komputerowego dla szkół, pomoc seniorom w organizacji zakupów, dostawa środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej do placówek medycznych. Stąd wziął się aż 42-proc. wzrost liczby nowych dobrych praktyk.

Najwięcej działań dotyczyło społeczności lokalnych (32 proc.) oraz prawa pracy (27 proc.). Zdaniem ekspertów FOB-u mogło to być podyktowane wyborem kluczowych grup interesariuszy. Przedsiębiorstwom zależało na tym, by zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy, codziennych zakupów oraz korzystania z usług i współpracy z dostawcami.

działania CSR w bankach
fot. pixabay.com

Rok 2020 był sprawdzianem szybkości dostosowania się do nadzwyczajnych warunków w sytuacji ogromnej niepewności. Mimo nowych wyzwań zrównoważony rozwój pozostał na agendzie firm. Pandemia nie tylko nie zatrzymała ich aktywności w obszarze społecznej odpowiedzialności, ale wzmocniła to zaangażowanie – mówi prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu Marzena Strzelczak.

BNP Paribas lideruje w zrównoważonym rozwoju

W gronie 225 podmiotów jest 35 firm z branży finansowej. To o cztery więcej niż przed rokiem. Łącznie zgłosiły one 397 dobrych praktyk, czyli o 1/4 (+80) więcej niż rok wcześniej. Z tego 169 stanowiły nowe projekty.

Oczywiście przodowały w tym banki, których w raporcie znajduje się 13. Sporą reprezentację (dziewięć instytucji) ma w nim również sektor ubezpieczeniowy.

Banki odpowiedzialne społecznie
fot. Gerd Altmann || Pixabay

W porównaniu z poprzednim rokiem lista najaktywniejszych w obszarze CSR firm finansowych praktycznie się nie zmieniła. Również kolejność w top10 jest niemal identyczna.

Najwięcej inicjatyw (38) zgłosił bank BNP Paribas. To jego czwarty kolejny triumf w rankingu CSR. Tuż zanim – tak jak przed rokiem – uplasowały się Santander (36) oraz Credit Suisse (28). Z tym że pierwsze dwa skupiły się na projektach zwiększających zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnych, a ten ten ostatni – na przedsięwzięciach wspierających prawach człowieka.

BNP Paribas Bank Polska

Mocny spadek zaliczyło PZU, które zredukowało liczbę działań odpowiedzialnych społecznie z 24 do 15. W efekcie znalazło się dopiero na 10. miejscu – razem z ANG Spółdzielnią i Bankiem Pekao.

Choć branża finansowa ma w raporcie więcej niż rok temu firm odpowiedzialnych społecznie, część podmiotów z niego wypadła. To m.in. Alior Bank i Santander Consumer Bank. Za to powróciły do niego Compensa i BGK. Mamy też dwóch debiutantów: Santander Leasing oraz windykacyjne Intrum.

Najbardziej odpowiedzialne społecznie firmy finansowe w 2020

lp.InstytucjaDobre praktykiWieloletnieNoweLiczba działań r/r
1.BNP Paribas382810+6
2.Santander Bank362610+6
3.Credit Suisse281810+2
4.Credit Agricole21165+1
5.mBank21129+2
6.Ergo Hestia20155+11
7.Citi Handlowy181350
8.Wonga16106+4
9.ING Bank Śląski16610+1
10.ANG Spółdzielnia15114-1

PZU1569-9

Bank Pekao15510+6

Opracowanie: blog Obiektywne Finanse, źródło: odpowiedzialnybiznes.pl


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.