Wybieramy produkty finansowe: kredyty, konta, lokaty

czym jest inflacja i jak wpływa na domowe finanse

Różne potrzeby i oczekiwania zaspokajają inne produkty finansowe. Tymi najpopularniejszymi są: kredyty, konta i lokaty. Podpowiadamy, czym kierować się w ich wyborze, by na korzystnych warunkach uzyskać to, co nas interesuje.

Materiał zewnętrzny

Banki mają bardzo szeroką gamę produktów finansowych. Świadczone są po to, by ułatwiać nam życie i zaspokajać różne potrzeby.

Oferta jest naprawdę duża, gdyż sektor bankowy w Polsce pozostaje konkurencyjny na tle Europy. Świadczy o tym wskaźnik HHI.

Jak więc dokonać dobrego wyboru? Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań? Gdzie szukać porad na tematy związane z finansami?

Produkty finansowe dostępne w bankach

Najpopularniejsze produkty finansowe dostępne w bankach to:

produkty finansowe i system Idea Cloud będzie działać do czasu, aż Bank Pekao domknie przejęcie Idea Banku
  • kredyty gotówkowe i pożyczki,
  • konta osobiste,
  • konta oszczędnościowe,
  • karty płatnicze, w tym te powiązane z rachunkiem kredytowym.

Do tego dochodzą depozyty terminowe i różnego typu inwestycje. Chodzi tu np. o jednostki uczestnictwa TFI i lokaty strukturyzowane.

Tak szeroki wachlarz rozwiązań sprawia, że z pomocą banków możemy gromadzić pieniądze, pomnażać je oraz pozyskiwać (pożyczać) do różnych celów. Wszystko odbywa się pod nadzorem organów państwowych (KNF, NBP, UOKiK, RF).

W pewnym zakresie podobną ofertę mają również instytucje niebankowe, np. firmy pożyczkowe. Jednak one nie mogą przyjmować pieniędzy i obciążać ich ryzykiem. Taka działalność wymaga zezwolenia KNF i specjalnej licencji.

Jak wybrać kredyt?

By móc sfinansować niektóre dobra czy potrzeby, jak np. dom, samochód czy remont mieszkania, trzeba wesprzeć się kapitałem zewnętrznym. Banki odpłatnie użyczają go na umówiony z klientem okres.

Uzyskanie kredytu gotówkowego wymaga spełnienia określonych warunków. Tym najważniejszym jest stały dochód i dobra sytuacja finansowa, czyli zdolność do regulowania stałych zobowiązań w określonej wysokości. W skrócie nazywa się to zdolnością kredytową.

zobowiązania finansowe
fot. materiały reklamowe / ING

Zanim złożymy wniosek kredyt hipoteczny czy pożyczkę, powinniśmy dokładnie zapoznać się z poszczególnymi ofertami. Dzięki temu dokonamy rozsądnego wyboru, który będzie zgodny z naszymi możliwościami.

Jak porównywać kredyty, wyjaśnia kredyt-top.pl. To serwis opisujący i analizujący najróżniejsze oferty bankowe.

W sieci nie brakuje też porównywarek i kalkulatorów. Umożliwiają one dokładne obliczenie kosztów danego zobowiązania. Narzędzia te są przydatne, gdy zależy nam na wyborze najtańszej propozycji.

Jak wybrać konto osobiste?

Niemal każdy bank ma w ofercie konta osobiste. Na pierwszy rzut oka te produkty finansowe niczym się od siebie nie różnią. To pozory. By mieć prawdziwy obraz sytuacji, powinniśmy spojrzeć z szerszej perspektywy.

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na opłaty związane z ROR-em. Części z nich można uniknąć, ale trzeba spełnić określone warunki. Sprawdźmy, czego dokładanie wymaga instytucja finansowa, by zwolnić nas z kosztów utrzymania rachunku i powiązanej z nim karty płatniczej.

produkty finansowe i customer experience w bankowości poprawia się
fot. Bank Millennium

Po drugie, zorientujmy się, ile bank ma placówek, z jakich bankomatów zapewnia bezprowizyjne wypłaty i ile razy w miesiącu. Ważna są też opinie jego obecnych i byłych klientów.

Zdarza się, że mając konto osobiste w danej organizacji, zyskuje się łatwiejszy i korzystniejszy dostęp do innych produktów. Taki cross-selling dotyczy np. kredytów hipotecznych (posiadacze ROR-u mogą liczyć na niższą marżę).

Jak wybrać lokatę w banku?

Od kilku lat lokaty bankowe nie przynoszą już takich zysków jak kiedyś. Od ubiegłorocznej wiosny oprocentowanie lokat jest najgorsze w historii. Wszystko przez niemal zerowe stopy procentowe.

lokaty bankowe

Mimo to na rynku wciąż znajdziemy relatywnie lepsze depozyty. Jeśli więc chcemy bezpiecznie pomnożyć posiadane nadwyżki, poświęćmy chwilę i porównajmy oferty. Skorzystajmy z rankingów publikowanych na branżowych stronach.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Kolejnym popularnym produktem dostępnym w banku jest konto oszczędnościowe. W obecnych warunkach makroekonomicznych podobnie jak lokata nie daje ono wielkich zysków. Średnie oprocentowanie wynosi bowiem 0,03 proc.

Jednak najlepsze konta oszczędnościowe generują odsetki w wysokości 1,5-2 proc. Jak szybko znaleźć takie oferty? Oczywiście przy pomocy porównywarek i rankingów.

Proces starania o pożyczkę przez internet
fot. materiały reklamowe

Zaletą tego produktu finansowego jest swobodny dostęp do środków. Nie mrozimy pieniędzy na dłużej, jak dzieje się to na lokacie (jej zerwanie oznacza utratę odsetek). Możemy po nie sięgnąć w każdej chwili. Z reguły pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna.

Rachunek tego typu nie wymaga systematycznych wpłat. Można go zasilać dowolnymi kwotami w dogodnych dla siebie okresach.


Kredyt-Top.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.