Ranking Odpowiedzialnych Firm ponownie dla BNP Paribas

Banki odpowiedzialne społecznie
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Po raz trzeci z rzędu Ranking Odpowiedzialnych Firm wygrał BNP Paribas. Przed nim żadnej instytucji nie udała się ta sztuka. Tegoroczna edycja organizowanej od 2007 r. akcji była wyjątkowa dla całej branży finansowej.

Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, który klasyfikuje działające w Polsce organizacje pod względem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Po raz trzeci z rzędu na szczycie zestawienia ogólnego znalazł się BNP Paribas.

Uwzględniono 78 podmiotów, choć do badania zgłosiło ich dwa razy więcej. Skład podium uzupełniły: Santander, Orange oraz Ergo Hestia i ING Bank Śląski.

BNP Paribas mocno stawia na CSR

Sukces BNP Paribas nie jest przypadkowy. Bank od dłuższego czasu stawia na ekologię, różnorodność, poszanowanie praw pracowniczych i społecznych. Od 2017 r. realizuje on najwięcej praktyk z zakresu CSR spośród firm finansowych. Potwierdzają to cykliczne raporty Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

BNP Paribas Bank Polska wygrywa Ranking Odpowiedzialnych Firm 2021

– Zdobycie pozycji lidera Rankingu Odpowiedzialnych Firm po raz trzeci z rzędu to ogromne docenienie naszych działań. Jest dla nas również potężną motywacją do dalszego działania na rzecz budowania odpowiedzialnej i zrównoważonej organizacji, która przyczynia się do realnych zmian w otoczeniu – mówi cytowana przez korporacyjną stronę Maria Krawczyńska, dyrektor Biura CSR w BNP Paribas.

Tegoroczny triumf instytucji kierowanej przez Przemysława Gdańskiego jest pierwszym takim przypadkiem w 14-letniej historii inicjatywy organizowanej przez Akademię Leona Koźmińskiego. Dotąd dwa kolejne zwycięstwa zanotowały: Danone (2010-11), DB Schenker (2014-15), Orange (2016-17) i właśnie BNP Paribas. Nikomu nie udało się wygrać w trzy razy z rzędu.

Wyjątkowy dla sektora finansowego Ranking Odpowiedzialnych Firm 2021

XV Ranking Odpowiedzialnych Firm jest dla branży finansowej szczególny. Po pierwsze, ze względu na rekordową liczbę 17 podmiotów, z czego 12 to banki. Po drugie, z uwagi na najliczniejszą reprezentację w gronie ośmiu sektorów. Druga w kolejności branża produkcyjna ma 15 przedstawicieli. Po 10 firm pochodzi z sektora paliwowo-energetycznego oraz transportowo-logistycznego.

Ranking Odpowiedzialnych Firm

W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem z grona firm odpowiedzialnych społecznie wypadły BPH oraz Compensa. Pojawiło się za to trzech debiutantów:

  • windykacyjne Intrum,
  • polski odział National Westminster Banku, który prowadzi centrum usług wspólnych dla całej grupy RBS,
  • Europejski Fundusz Leasingowy.

Po czterech latach do rankingu powrócił Bank Ochrony Środowiska.

Po raz kolejny uwzględniono w nim także Bank Millennium (choć zanotował dużą stratę), Citi Handlowy oraz Provident. Ta trójka wraz z Santanderem należy do elitarnego grona instytucji, które przewinęły się przez wszystkie edycje akcji.

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2021 – branża finansowa

lp.FirmaPktZmiana r/r
1. (1.)BNP Paribas98=
2. (2.)Santander97=
3. (3.)ING Bank Śląski94-2

Ergo Hestia94-1
4. (8.)PZU88-1
5. (11.)Bank Pekao94-1
6. (13.)NatWest Polska82debiut
7. (14.)mBank81-2
8. (18.)BGK74-2
9. (23.)Citi Handlowy68-4

Provident68-2

PKO BP68-1

Credit Agricole68+2
10. (28.)Intrum62debiut
11. (29.)Bank Millennium60-8

BOŚ60powrót
12. (34.)Europejski Fundusz Leasingowy48debiut

Opracowanie: blog Obiektywne Finanse, źródło: rankingodpowiedzialnychfirm.pl

w nawiasie miejsce w klasyfikacji generalnej

Ranking Odpowiedzialnych Firm powstaje na podstawie autorskiej ankiety stworzonej przez prof. Bolesława Roka z Akademii Leona Koźmińskiego oraz analityka Jarosław Horodecki. Następnie są one sprawdzane przez Deloitte.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.