Koszty utrzymania mieszkania w Polsce i Europie

koszty utrzymania mieszkania w Polsce stanowią 24,5% wszystkich wydatków gospodarstwa domowego
fot. pixabay.com

W Polsce koszty utrzymania mieszkania stanowią 1/4 wszystkich comiesięcznych wydatków gospodarstwa domowego, co daje nam ósme miejsce na Starym Kontynencie. Gorzej jest tylko w bogatszych krajach zachodniej i północnej Europy. Najmniej na dom wydają osoby żyjące na południu.

Unijny urząd statystyczny zaktualizował dane o kosztach utrzymania mieszkania w monitorowanych przez siebie krajach. Wynika z nich, że w 2020 r. w Polsce stanowiły one 24,5 proc. wszystkich wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego. To najwięcej od siedmiu lat.

Pandemia podbiła koszty utrzymania mieszkania

Przed pandemią utrzymanie i wyposażenie mieszkania kosztowało nas mniej. Z danych Eurostatu wynika, że w 2019 r. nakłady z tym związane odpowiadały za 23,6 proc. comiesięcznych wydatków.

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce to już ponad 1000 zł miesięcznie

Wzrost był pochodną podwyżek cen wielu usług związanych z domem, w tym przede wszystkim energii elektrycznej, odbioru odpadów komunalnych oraz napraw i konserwacji (usługi m.in. elektryka, hydraulika, stolarza, sprzątające). Ich dynamika była większa niż tempo, w jakim rosły nasze dochody.

Wg GUS-u przeciętne wynagrodzenie w gospodarce (w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż dziewięć osób) zwiększyło się w 2020 r. o 5,1 proc. Natomiast stawki specjalistów od napraw i konserwacji poszły w górę o 5-12 proc.

Podwyżki cen usług remontowych

Jednak nie tylko wyższe ceny podniosły koszty utrzymania mieszkania w Polsce. Winne są również kolejne lockdowny, które wykorzystaliśmy na remonty. Robili tak również inwestorzy w mieszkania na wynajem, którzy borykali się z odpływem najemców.

Pandemia sprawiała, że więcej czasu spędzaliśmy w domach. Postanowiliśmy je więc upiększyć, na przykład malując lub zmieniając wyposażenie. Inni musieli swoje nieruchomości przeorganizować, aby móc w nich pracować zdalnie – tłumaczy analityk HRE Investments Bartosz Turek. – Poza tym w 2020 roku powstały w Polsce 222 tys. nowych domów i mieszkań. To najwięcej od czterech dekad. Wszystkie trzeba było wykończyć i wyposażyć – dodaje.

Najdroższe i najtańsze utrzymanie mieszkania w Europie

Jak Polska wypada na tle Europy? Pod względem udziału kosztów utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu plasujemy się na ósmym miejscu na Starym Kontynencie, czyli powyżej średniej.

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce na tle średniej europejskiej

Ta wynosi 24 proc. Pocieszający jest fakt, że w ostatnim roku dystans ten zmniejszył się. Zatem statystycznie rzecz biorąc, w innych krajach wzrost nakładów na ten cel był większy niż nad Wisłą.

Z jednym wyjątkiem (Słowacja) wyprzedzają nas bogatsze kraje zachodniej i północnej Europy. Tam utrzymanie domu jest droższe niż w Polsce, ponieważ stanowi 25-32 proc. wszystkich comiesięcznych wydatków gospodarstwa domowego. Najgorzej jest w Niemczech. Odpowiadają za to przede wszystkim wysokie stawki czynszów.

Udział kosztów utrzymania mieszkania w comiesięcznych wydatkach w Polsce i krajach Europy

Lepiej mają mieszkańcy południa Europy. W najlepszej sytuacji są osoby żyjące w Macedonii, Grecji i na Cyprze, gdzie koszty utrzymania mieszkania pochłaniają nie więcej niż 15 proc. comiesięcznych wydatków ludności.

Powodem jest cieplejszy klimat. Przez to obywatele tych państw nie muszą wydawać aż tak dużo na ogrzewanie, bo to jest im potrzebne znacznie rzadziej niż np. nam. Do tego Grecy i Cypryjczycy stosunkowo mało wydają na utrzymanie stanu technicznego swoich nieruchomości – wyjaśnia Bartosz Turek.

[Edytowany 27 lipca 2023] Sprawdź, jak wzrosły koszty utrzymania domu w Polsce wskutek najwyższej od lat 90. inflacji.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.