Leasing z gwarancją BGK

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Leasing z gwarancją BGK to tańsza od standardowej forma finansowania, która – dzięki poręczeniu państwa – udzielana jest przy mniejszych wymaganiach. O wsparcie sięgające 80 proc. wartości umowy i równowartości 800 tys. euro mogą do końca br. ubiegać się firmy z sektora MSP.

Istnieją różne sposoby na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych w firmie. Jedną z nich jest leasing, po który najchętniej sięgają najmniejsze i małe podmioty gospodarcze (z przychodami do 5 i 20 mln zł rocznie).

Jak wynika z danych organizacji branżowej (ZPL), w I połowie 2021 r. obroty leasingodawców sięgnęły 40,5 mld zł. W ujęciu rocznym zwiększyły się o 36 proc. To było najlepsze półrocze w historii branży.

Leasing z gwarancją BGK nawet na 10 lat

Wedle prognoz druga połowa roku ma być jeszcze lepsza od pierwszej. Udzielone finansowanie ma wynieść prawie 44 mld zł, czyli w sumie przekroczyć 84 mld zł. Wynik może podbić leasing z gwarancją BGK.

Limit wpłat na IKZE dla przedsiębiorców to 180% średniej krajowej
fot. LEEROY Agency || pixabay.com

Skierowany do firm z sektora MSP program polega na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego poręcza za nich spłatę części kapitałowej zobowiązania. Innymi słowy: państwowa instytucja przejmie na siebie dług, gdy przedsiębiorca przestanie go obsługiwać. Zabezpieczeniem jest weksel in blanco.

Udzielana nawet na 10 lat gwarancja sięga 80 proc. wartości transakcji (kapitału). Ale nie obejmuje: odsetek, prowizji ani innych kosztów udzielenia finansowania, np. ubezpieczenia.

Walutą umowy może być EUR lub PLN. Zasadniczo limit kwotowy wynosi 800 tys. euro lub równowartość tej kwoty w złotówkach. W wybranych branżach jest to 120 tys. euro (rybołówstwo) i 100 tys. euro (produkcja podstawowa produktów rolnych). Przedmiotem poręczenia może być leasing finansowy.

Dokąd po leasing z poręczeniem BGK?

Ustanowienie gwarancji wiąże się z prowizją. W pierwszych trzech latach wynosi ona 0,2 proc. rocznie. W czwartym rośnie do 0,3 proc. Przy założeniu, że leasing z gwarancją BGK będzie trwać 10 lat, przeciętny koszt korzystania z poręczenia wynosi 0,27 proc. kwoty transakcji w skali roku.

drobny biznes najchętniej bierze leasing
fot. pixabay.com

Do tego dochodzą opłaty na rzecz instytucji finansowej. Warunki cenowe ustalają niezależnie leasingodawcy. To z nimi załatwia się wszelkie formalności. Nie trzeba udawać się już do państwowego banku.

Obecnie leasing z gwarancją BGK dostępny jest w trzech organizacjach. Są to:

  • Santander Leasing,
  • Millennium Leasing,
  • PKO Leasing.

Leasing z łagodniejszym zabezpieczeniem

Wsparcie, jakim jest leasing z gwarancją BGK, traktuje się jako pomoc publiczną. Środki wykładają Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz państwa członkowskie. Program, który ma służyć ochronie gospodarek państw unijnych przed skutkami pandemii i wygenerować akcję o wartości 5,6 mld zł, kończy się 31 grudnia.

Udział w akcji może być dla firmy korzystny. W jaki sposób?

leasing z gwarancją BGK
fot. pixabay.com

Podmiotom w gorszej sytuacji finansowej daje dostęp do finansowania. O leasing z gwarancją BGK mogą bowiem występować przedsiębiorstwa, które normalnie by go nie otrzymały, np. względu na zbyt krótką historię kredytową albo niewystarczające zabezpieczenie transakcji. W projekcie obowiązują bowiem łagodniejsze wymagania w tej kwestii.

Wszystkie firmy mogą liczyć na lepsze warunki umowy, czyli np. niższą prowizję, mniejszą marżę, wydłużenie okresu spłaty, zwiększenie kwoty finansowania. Konkretne preferencje udzielane są przez leasingodawców.

Kliknij po szczegóły.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.