Leasing na drodze do rekordu

polisa OC na samochód i sposoby na tańsze autocasco
fot. pixabay.com

Instytucje, których przedmiotem działalności jest leasing, mają za sobą najlepsze pierwsze półrocze w historii, gdyż sfinansowały aktywa warte 40,5 mld zł. Druga połowa br. dla branży, która kurczyła się jeszcze przed pandemią, również ma być bardzo dobra.

Branża leasingowa kontynuuje odbicie zapoczątkowane w końcówce ub.r. Z danych ZPL wynika, że w I połowie 2021 r.instytucje leasingowe sfinansowały zakup aktywów o wartości 40,5 mld zł. W porównaniu z tym samym okresem 2020 r. oznacza to wzrost o ponad 36 proc., czyli 10,7 mld zł.

Gospodarcze odbicie napędza leasing

To najlepsze półrocze w historii. Dynamika udzielonego finansowania okazała się największa od końca 2018 r., który branża zakończyła na 22-proc. plusie. W kolejnych dwóch notowała spadki o odpowiednio: 6 proc. i 10 proc.

Wartość i dynamika leasingu w latach 2011-2021

– Wyniki sektora za I połowę 2021 r. odzwierciedlają ogólną sytuację w rodzimej gospodarce, w której na poziomie makro widoczne jest odbicie po spowolnieniu wywołanym pandemią – ocenia Julia Patorska z Zespołu Analiz Ekonomicznych z Deloitte Advisory.

Przypomnijmy, że bardzo dobry okres mają za sobą również firmy faktoringowe. Zwiększyły finansowanie o 24 proc., co było najlepszym osiągnięciem od czterech lat.

W okresie od stycznia do czerwca największe odbicie zanotowano w grupie pojazdów ciężarowych. Rok do roku wartość leasingu zwiększyła się w niej o 91 proc. – z 4,9 do 9,4 mld zł. W podgrupie ciągniki siodłowe oraz naczepy i przyczepy popyt zwiększył się o grubo ponad 100 proc. Z drugiej strony to właśnie ta kategoria doświadczyła w 2020 r. największego spadku (-27 proc.).

Dynamika leasingu w podziale na finansowane grupy aktywów
Źródło: Związek Polskiego Leasingu

Na drugim biegunie znalazł się leasing nieruchomości. W tej grupie sfinansowano transakcje warte 39 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Paradoksalnie w pandemicznym roku to właśnie leasing nieruchomości jako jedyny oparł się spadkom (+4 proc.).

Koniec postu dla firm leasingowych

W II połowie roku branża leasingowa spodziewa się dalszych wzrostów sprzedaży. Ma to dotyczyć wszystkich badanych grup środków trwałych. Z tym że dynamika nie będzie tak okazała jak w I półroczu. Podmiotom udzielającym finansowania ma sprzyjać dalsza poprawa koniunktury gospodarczej i wzrost inwestycji prywatnych.

Wg najnowszej prognozy przedstawicieli środowiska leasing w całym 2021 r. zwiększy się o 20,2 proc. Wartość udzielonego wsparcia ma sięgnąć 84,3 mld zł.

drobny biznes najchętniej bierze leasing
fot. pixabay.com

Gdyby tak się stało, byłby to najlepszy wynik w historii. Dotąd pułap 80 mld zł sfinansowanych aktywów członkom ZPL-u udało się osiągnąć tylko raz. Było to trzy lata temu (82,6 mld zł).

– Mamy szansę nadrobić dwa lata spowolnienia, jakie obserwowaliśmy na rynku leasingu w 2019 i 2020 r. – mówi Paweł Pach, szef komitetu wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Wynik może podbić akcja leasing z gwarancją BGK. W jej ramach o finansowanie mogą się starać podmioty, które normalnie zostałyby odesłane z kwitkiem ze względu na niewystarczające zabezpieczenie albo krótki okres działalności.

Najpopularniejszy leasing samochodów

Pod względem struktury leasingowanych przedmiotów niezmiennie dominują pojazdy (przede wszystkim – osobowe). Wartość leasingu w tej kategorii odpowiada za 2/3 całego rynku.

Jednak umów dotyczących finansowania zakupu samochodów ubywa. Jeszcze kilka lat temu stanowiły one 70 proc. wszystkich kontraktów.

Co można wziąć w leasing - struktura finansowania przedmiotów

Na popularności zyskuje za to leasing aktywów klasyfikowanych jako inne. W tej grupie mieszczą się m.in.

  • oprogramowanie,
  • sprzęt IT,
  • samoloty,
  • statki,
  • tabor kolejowy.

Od dłuższego czasu udział maszyn i urządzeń w strukturze leasingu oscyluje wokół 25-28 proc. W ten sposób przedsiębiorcy finansują głównie maszyny rolnicze (29 proc. transakcji) oraz sprzęt budowlany (17 proc.). Jednak w I połowie br. największy wzrost wartości zawartych umów (57 proc.) dotyczył maszyn poligraficznych.

Potrzebujesz leasingu? Porównaj oferty z kilku firm.

Dlaczego mikrofirmy wybierają leasing?

W I półroczu, tak jak dotychczas, na leasing decydowali się głównie mikroprzedsiębiorstwa, tj. podmioty z obrotami rocznymi do 5 mln zł. Segment ten stanowi już 55 proc. klientów instytucji zrzeszonych w Związku Polskiego Leasingu.

Jakie firmy wybierają leasing?

Udział drobnego biznesu w leasingowym torcie systematycznie rośnie. W 2018 r. wynosił bowiem 45 proc. Rok później było to 50,5 proc. W 2020 r. mikroprzedsiębiorcy odpowiadali za 53,6 proc. zawartych umów.

W opinii drobnych przedsiębiorców korzystających z leasingu jest on elastyczniejszą i tańszą niż kredyt inwestycyjny formą finansowania. Ponadto uznają oni leasing za bezpieczniejszy i bardziej przyjazny firmom – mówi Wojciech Terlikowski z Centrum Badań Marketingowych Indicator, nawiązując do cyklicznie realizowanego przez tę pracownię badania „Małe firmy o leasingu”. – Wybierają go z uwagi na niższe koszty, szybkość podejmowania decyzji i otwartość na negocjacje ze strony leasingodawców oraz korzyści podatkowe – dodaje.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.