
W 2021 r. sektor finansowy przeprowadził co najmniej 234 akcje ukierunkowane na zrównoważony rozwój. Ponad 1/3 z nich zrealizowały banki, w działalności których CSR przejawia się na wiele sposobów.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu podsumowało aktywność firm z rodzimej gospodarki w obszarze CSR. Organizacja po zweryfikowaniu zgłoszonych działań po raz 20. przygotowała raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki”.
Przybywa firm działających odpowiedzialnie
W tej edycji zaszło kilka zmian. Każda z instytucji mogła zgłosić maksymalnie 10 inicjatyw. Ponadto nie mogły to być akcje doraźne ani niezwiązane z działaniami na poziomie strategicznym. Odrzucane były także praktyki niemające waloru innowacji. Zmiany miały na celu skłonienie firm do zgłaszania aktywności CSR wnoszących nową jakość.
W efekcie w publikacji znalazło się 1677 dobrych praktyk zrealizowanych przez 283 podmioty. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba działań zmalała o 14 proc. Mimo to o 1/4 przybyło firm dbających zrównoważony rozwój. Ich liczba okazała się największa w historii powstającego od 2002 r. raportu.
– Analiza najnowszych dobrych praktyk pokazuje konsekwencję podmiotów gospodarczych we wdrażaniu regulacji unijnych na rzecz przeciwdziałania katastrofie klimatycznej. Przebija z niej rosnąca świadomość i oczekiwania społeczne wobec odpowiedzialności biznesu za wpływ na otoczenie – mówi Marzena Strzelczak, szefowa Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Zrównoważeni prymusi w sektorze finansowym
Szeroko rozumiany sektor finansowy reprezentowany był przez 36 instytucji, czyli tyle samo, ile rok wcześniej. Przy czym skład tej grupy nieco się zmienił. Wypadły z niej np. Allianz, BOŚ i MetLife. Ich miejsce zajęły m.in. Mastercard, HSBC i NatWest.
W sumie w 2021 r. branża finansowa przeprowadziła 234 działania CSR. Banki (12) wiodły w tym prym, ponieważ sumarycznie zrealizowały 90 akcji.
Na drugim miejscu pod względem aktywności uplasowały się towarzystwa ubezpieczeniowe (7). One łącznie przeprowadziły 45 działań ukierunkowanych na dobro pracowników, środowiska i interesariuszy.
Maksymalną liczbą dobrych praktyk (10) uwzględnionych w tegorocznej publikacji może pochwalić się osiem organizacji z sektora finansowego. Chodzi o:
- Bank Pekao,
- Santander,
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- Credit Agricole,
- Wonga,
- Nationale-Nederlanden,
- Credit Suisse.
Większość tych instytucji od lat nadawała ton działaniom CSR w sektorze finansowym. Rokrocznie zgłaszała najwięcej inicjatyw ukierunkowanych na społeczną odpowiedzialność biznesu.
Banki i CSR w praktyce
Jak w praktyce banki o CSR dbają? W zależności od obszaru zdefiniowanego w normie ISO 26000 aktywność ukierunkowana jest na inną wartość.
Najczęściej firmy finansowe inicjują akcje charytatywne. Organizują webinary, szkolenia i prezentacje pokazujące, jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne. Wzmacniają równość płci w miejscu pracy.
Podejmują akcje z zakresu edukacji ekologicznej. Często łączą teorię z praktyką, sprzątając okolicę lub parki narodowe.
Odmawiają finansowania inwestycji w konwencjonalne źródła energii. Chętniej pożyczają kapitał na przedsięwzięcia w OZE.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz