Obligacje antyinflacyjne znów w górę

obligacje antyinflacyjne z terninem zapadalności za 4 lata i 10 lat

Z początkiem lipca sierpnia obligacje antyinflacyjne nowej emisji przyniosą w I roku oszczędzania o 0,5 pp. więcej niż te nabyte w czerwcu i pozwolą na zarobek 6,5-7 proc. Jednak nie zmienią się marże decydujące o zysku tych papierów w kolejnych latach.

Minister finansów ogłosił parametry lipcowej sierpniowej emisji obligacji skarbowych. Z wyjątkiem trzymiesięcznych wzrośnie oprocentowanie wszystkich papierów dłużnych. Obligacje antyinflacyjne zyskają 0,5 pp. w I okresie odsetkowym.

To piąta taka podwyżka od początku roku. Uatrakcyjnienie warunków jest prawdopodobnie spowodowane coraz szybciej rosnącymi cenami. Majowy odczyt GUS-u to 13,9 proc. W kwietniu inflacja wyniosła 12,4 proc. Większość prognoz zakłada szczyt na przełom lata i jesieni.

Nowe obligacje oszczędnościowe rosną wraz ze stopami NBP

Niejako automatycznie zwiększyły się stawki przypisane do nowych obligacji oszczędnościowych [czytaj więcej o ich konstrukcji]. Są one bowiem powiązane ze stopą referencyjną NBP, a ta poszła w górę o 0,75 pp. wskutek decyzji Rady Polityki Pieniężnej z 8 czerwca. Natomiast w lipcu zwiększyła się o kolejne 0,5 pp.

3-miesięczne obligacje skarbowe

W związku z tym obligacje roczne od 1 lipca br. będą oprocentowane na 6 proc., a dwuletnie – na 6,25 proc. Dotyczy to papierów zarówno nowej (lipcowej), jak i starej (czerwcowej) emisji.

To powinno jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie tą formą oszczędzania. Przypomnijmy, że w pierwszy roboczy tydzień czerwca inwestorzy nabyli papiery roczne stanowiące 3/4 całej miesięcznej emisji (3 mld zł). Dlatego szef resortu finansów postanowił o zwiększeniu puli (do 7 mld zł). Lipcowa emisja opiewa już na 5 mld zł.

[Edytowany 26 września] Dwuletnie obligacje skarbowe emitowane od 1 października będą już mieć marżę 0,1 zamiast 0,25 pp.

Oprocentowanie nowych obligacji oszczędnościowych

↓Rodzaj papierów || Oprocentowanie→Do 30 czerwcaOd 1 lipcaOd 1 sierpniaOd 1 października
Roczne Oszczędnościowe Referencyjne (ROR)5,25%6%6,5%6,75%
Dwuletnie Oszczędnościowe Referencyjne (DOR)6%6,25%6,75%6,85%
Opracowanie: blog ObiektywneFinanse.pl na podstawie serwisu obligacjeskarbowe.pl.

Ile dadzą zarobić obligacje antyinflacyjne od 1 lipca 2022?

Podobnie stało się z obligacjami czteroletnimi indeksowanymi inflacją. Od lipca obligacje antyinflacyjne też będą lepiej oprocentowane.

lokaty długoterminowe
fot. freeimages.com

Chodzi o kupon w pierwszym roku oszczędzania, bo od drugiego odsetki wyznaczane są przez tempo wzrostu cen powiększony o marżę. A ta pozostanie na obecnym poziomie. W przypadku papierów czteroletnich będzie wynosić 1 pp., a obligacji 10-letnich – 1,25 pp.

Nie zmieni się też marża dla Rodzinnych Obligacji Skarbowych: 1,5 pp. dla sześciolatek i 1,75 pp dla 12-latek. Przypomnijmy, że są to papiery, które mogą nabywać beneficjenci programu „Rodzina 500 plus” do wysokości otrzymywanego co miesiąc świadczenia.

Obligacje antyinflacyjne w I roku oszczędzania

↓Rodzaj papierów || Data emisji→Do 30 czerwcaOd 1 lipcaOd 1 sierpniaOd 1 października
Obligacje 4-letnie (COI)5,5%6%6,5%7%
Obligacje 10-letnie (EDO)5,75%6,25%6,75%7,25%
Obligacje 6-letnie (ROS)*5,7%6,2%6,7%7,2%
Obligacje 12-letnie (ROD)*6%6,5%7%7,5%
Opracowanie: blog ObiektywneFinanse.pl na podstawie serwisu obligacjeskarbowe.pl.

* – dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”

Dla porządku dodajmy, że emitowane od 1 lipca obligacje trzyletnie przyniosą w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym 6 proc. To wzrost o 0,5 pp. w porównaniu z warunkami obowiązującymi w czerwcu.

Później, czyli w drugim i w kolejnych okresach sześciomiesięcznych, wartość kuponu wyznacza wskaźnik WIBOR 6M. Wedle ostatniego odczytu (z 22 lipca) wynosi on 7,29 proc.

Uwaga! Od 1 sierpnia w sprzedaży pojawią się obligacje trzyletnie o stałym oprocentowaniu (TOS) 6,5 proc. z coroczną kapitalizacją. Zastąpią one papiery zmiennokuponowe oparte o WIBOR 6M. Od 1 października ich kupon wynosi 6,85 proc.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.