Wsparcie finansowe dla małych firm

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Drobni przedsiębiorcy, którym brakuje kapitału na rozwój, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe dla małych firm z programów unijnych. Jeśli nie wiedzą, jak to zrobić lub boją się odrzucenia wniosku, powinni skorzystać z pomocy specjalistów od pozyskiwania dotacji.

Materiał zewnętrzny

Małe firmy są podstawą polskiej gospodarki. Tworzą wiele miejsc pracy i wykazują się innowacyjnością. Przez to wnoszą duży wkład w rozwój społeczno-ekonomiczny kraju.

Jednak bardzo często mają też trudności z prowadzeniem, a nawet rozpoczęciem, działalności. Główną przyczyną jest niedobór i brak kapitału. Jak temu zaradzić? Dokąd udać się po wsparcie finansowe dla małych firm?

Wsparcie finansowe dla małych firm z różnym stażem

Pierwsze miesiące po rozpoczęciu działalności gospodarczej bywają naprawdę trudne. Przedsiębiorca musi bowiem nauczyć się innego sposobu na zarabiania na życie. W praktyce chodzi o:

  • zarządzanie pracownikami,
  • pozyskiwanie klientów,
  • obmyślanie długofalowej strategii rozwoju.
pieniądze jako wsparcie finansowe dla małych firm

Gdy biznes idzie gorzej, właściciel zastanawia się nad zmianami. Jednak ich wdrożenie wiąże się z kosztami. W dodatku małym podmiotom bardzo często brakuje kapitału na rozwój. Potrzebują wsparcia finansowego. Dokąd się po nie zwrócić?

Istnieje kilka źródeł kapitału, z których może skorzystać mała firma. Bezrobotni, którzy poważnie planują pracę na własny rachunek, mogą ubiegać się o dotację na założenie działalności gospodarczej.

W przypadku już istniejących podmiotów lukę kapitałową mogą wypełnić dotacje unijne. One zwiększają szanse małych przedsiębiorstw na szybki rozwój i duże zyski.

Pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej jest nieco sformalizowane. Procedura bywa skomplikowana. Jeśli więc nie chcemy tracić czasu, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, np. zespołu doradców z Quantus Consulting, dla których dotacje unijne nie mają tajemnic. Z nimi łatwiej przebrniemy przez formalności, którymi obwarowane jest wsparcie finansowe dla małych firm.

Warunki ubiegania się o dotacje unijne dla małych firm

Pomocy finansowej przedsiębiorstwom z sektora MSP udzielają różne instytucje. Każda ma inne warunki, które musi spełnić potencjalny beneficjent.

Co do zasady powiatowe urzędy pracy udzielają dofinansowania osobom bezrobotnym. Warto podkreślić, że instytucje publiczne często nie określają, jak długo należy widnieć w rejestrze, by móc ubiegać się o dotację na założenie działalności gospodarczej. W praktyce możliwe jest więc zarejestrowanie się jako bezrobotny jednego dnia, a nazajutrz złożenie wniosku o dofinansowanie.

Polski Ład to zmiany podatkowe dla przedsiębiorców oraz wsparcie finansowe dla małych firm
fot. materiały reklamowe

Najczęstszym warunkiem ubiegania się przez małe firmy o wsparcie finansowe z programów unijnych jest przedstawienie biznesplanu. W dokumencie tym przedsiębiorca opisuje, co chce zrobić, jak chce rozwinąć firmę, jak zamierza zmaksymalizować szanse na powodzenie tego przedsięwzięcia.

Konieczne może okazać się również sporządzenie przybliżonego kosztorysu. W nim wnioskodawca tłumaczy, na co dokładnie przeznaczy otrzymane pieniądze i ile to będzie kosztować.

Rola ekspertów od pozyskiwania wsparcia finansowego dla małych firm

Niektórzy właściciele biznesów mogą mieć trudności ze spełnieniem formalności związanych z pozyskaniem dotacji na założenie i rozwój firmy. By zwiększyć swoje szanse na otrzymanie środków, powinny udać się do specjalistów.

Doradca kredytowy
Fot. materiały reklamowe

Takie osoby zawodowo zajmują się pozyskiwaniem pieniędzy dla firm. Mają więc ogromne doświadczenie w staraniach o dofinansowanie, które zbudowały na bazie najróżniejszych przypadków. Dobrze wiedzą, jakie informacje warto zawrzeć we wniosku, aby zwiększyć szanse na pozytywny finał dla swoich klientów.

Część przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy, że może korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Wynika to z niewiedzy lub przeświadczenia, że koniec końców pieniędzy się nie otrzyma. Jest to błąd. Dlaczego?

Praktyka pokazuje, że dobrze przygotowany wniosek o wsparcie finansowego dla małych firm jest kluczem do sukcesu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się możliwościom pozyskania dodatkowych środków na rozwój biznesu.


Quantus Consulting

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.