Windykacja należności w Polsce i na świecie

Doradca kredytowy pomoże wybrać Konta oszczędnościowe oparte o WIBOR
Fot. materiały reklamowe

Windykacja należności w skali globalnej jest nieco mniej skomplikowana niż cztery lata wcześniej. Najłatwiej prowadzi się ją w Europie Zachodniej, a najtrudniej – na Bliskim Wschodzie. Polska na tle innych państw wypada całkiem dobrze. Jednak nawet w obrębie jednego regionu i kraju sytuacja potrafi się różnić, bo niektóre obszary procesu odzyskiwania długów mają swoją lokalną specyfikę.

Prowadzenie biznesu w Polsce, zwłaszcza gdy jest się mikroprzedsiębiorcą i robi interesy z dużymi podmiotami, to ciężki kawałek chleba. Problemów nastręcza choćby windykacja należności.

A jak nasz kraj wypada na tle innych? To sprawdził Allianz Trade (dawniej Euler Hermes), który ubezpiecza kredyty kupieckie i zajmuje się egzekwowaniem zobowiązań płatniczych.

Najłatwiejsza i najtrudniejsza windykacja należności

Jego eksperci przeanalizowali stopień złożoności windykacji w 49 państwach, które razem wytwarzają 90 proc. światowego PKB i reprezentują 85 proc. globalnego handlu. Autorzy badania wzięli pod lupę rozwiązania prawne oraz ponad 40 wskaźników administracyjnych z zakresu: praktyk płatniczych, postępowań sądowych oraz postępowań upadłościowych w poszczególnych krajach.

Ranking windykacji należności pod względem stopnia trudności w Polsce i na świecie

Z analizy Allianz Trade wynika, że windykacja należności najmniej skomplikowana jest w Europie Zachodniej. Kraje z tego obszaru zajęły wszystkie miejsca w top 10. Najlepiej pod tym względem wypadają:

  • Szwecja,
  • Niemcy,
  • Finlandia.

Na taką ocenę wpłynął głównie fakt, że tamtejsze przedsiębiorstwa dobrze wywiązują się ze swoich zobowiązań płatniczych. Ponadto sądy w tych krajach wydają decyzje w terminie, co ułatwia firmom ściąganie długów.

Windykacja należności najtrudniej przebiega na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji. Najgorzej pod tym względem jest w:

  • Arabii Saudyjskiej,
  • Malezji,
  • Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Polska uplasowała się na 16. miejscu na świecie. To najwyżej spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Eksperci ocenili, że złożoność procesu windykacji jest u nas wysoka.

(Bardzo) skomplikowane odzyskiwanie długów

Przez ostatnie cztery lata w 20 na 49 badanych państw stopień złożoności windykacji zmniejszył się. W efekcie w skali globalnej również nastąpiła lekka poprawa (z 51 do 49 pkt). Odzyskiwanie długów nie jest już bardzo mocno skomplikowane, tylko mocno.

Pandemia skłoniła kilka krajów do przyspieszenia reform ram prawnych dotyczących niewypłacalności. Nastąpiła również pewna poprawa w zakresie ram restrukturyzacji zapobiegawczej – mówi Fabrice Desnos z zarządu Allianz Trade.

Windykacja należności najłatwiej przebiega w Europie Zachodniej, najtrudniej - na Bliskim Wschodzie

Mimo to dysproporcja między gospodarkami rozwiniętymi a wschodzącymi pozostaje duża. Jednak nawet w ramach Europy Zachodniej sytuacja się różni. Przykładowo we Francji i Hiszpanii ściąganie długów jest bardzo skomplikowane w razie niewypłacalności dłużnika. Dotyczy to zwłaszcza wierzytelności niezabezpieczonych.

We wszystkich krajach znajdziemy obszary, w których windykacja należności jest skomplikowana. Przykładowo na Bliskim Wschodzie jest to zawiłość lokalnych praktyk płatniczych. W Europie Zachodniej i Ameryce Północnej wyzwaniem jest złożoność postępowań sądowych – wyjaśnia analityk Allianz Trade Maxime Lemerle. – Aczkolwiek do najtrudniejszych należą zawiłości związane z niewypłacalnością przedsiębiorstw. To właśnie postępowania upadłościowe odpowiadają za połowę wszystkich utrudnień związanych z windykacją na świecie – dodaje.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.