Zwrot podatku z Holandii wymaga dopełnienia formalności, w tym złożenia odpowiednich dokumentów, i dochowania terminów. Belastingdienst wypłaca należne środki przeważnie w ciągu trzech miesięcy. Kwota przelewu zależy m.in. od wielkości odprowadzonych zaliczek oraz okresu pracy na terenie Królestwa Niderlandów.
Materiał zewnętrzny
Legalna praca poza granicami naszego kraju, np. w Holandii, umożliwia uzyskanie wyższych niż w Polsce zarobków. Daje również prawo do ubezpieczenia zdrowotnego oraz szereg innych korzyści.
Osoby objęte obowiązkiem rozliczenia podatkowego w Holandii
Świadczenie pracy na podstawie oficjalnej umowy sprawia, że pracodawca pobiera od wypłacanego nam wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy i odprowadza je do holenderskiego urzędu skarbowego (Belastingdienst). Jednak istnieje możliwość ubiegania się o ich zwrot.
Obowiązkiem odprowadzania od pensji zaliczek oraz rozliczenia podatkowego w Królestwie Niderlandów objęta jest osoba legalnie tam zatrudniona. Dotyczy to również każdego, kto spodziewa się, że zwrot podatku z Holandii będzie większy niż 14 euro. Formalności w niderlandzkiej skarbówce muszą też dopełnić pracownicy, których dopłata przekroczy 45 euro. Wszyscy muszą złożyć w Belastingdienst deklarację podatkową.
Ponadto do złożenia takiego dokumentu może zostać wezwany każdy zatrudniony tam pracownik. Musi to zrobić w terminie wyznaczonym przez holenderski urząd skarbowy. Kara za niewywiązanie się z tego obowiązku waha się od 385 do 5514 euro.
Zwrot podatku z Holandii: terminy i dokumenty
Jaki jest maksymalny czas ubiegania się o zwrot daniny uiszczonej w Królestwie Niderlandów? Jakie dokumenty są do tego potrzebne?
Prawo ubiegania się o zwrot podatku z Holandii wynosi pięć lat od zakończenia roku, za który pracownik złożył deklarację. Im dopełnimy formalności, tym szybciej odzyskamy należne nam pieniądze.
Jak długo trzeba czekać? Zgodnie z przepisami środki wypłacane są w ciągu pięciu miesięcy od złożenia dokumentów. Aczkolwiek najczęściej przelew realizowany jest po trzech miesiącach.
Uwaga! Holenderski urząd skarbowy ma trzy lata na wydanie decyzji o zwrocie nadpłaconych zaliczek. Jednak odbywa się to tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Do wniosku o zwrot nadpłaconego w Holandii podatku należy dołączyć:
- kserokopię dowodu osobistego lub paszportu,
- osobisty numer BSN,
- PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG informującym o dochodzie uzyskanym w Polsce,
- Jaaropgaaf lub ostatni Salaris, który potwierdzi dochody uzyskane podczas wykonywania pracy w Holandii,
- zaświadczenie o dochodach UE/WE potwierdzające dochody osiągnięte poza terytorium Holandii.
Wniosek oraz spis dokumentów potrzebnych do starania się o zwrot podatku z Holandii znajdziemy w urzędzie skarbowym. Pobierzemy je również z fachowych stron internetowych. Jedną z nich jest https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-holandii, na której dogłębnie omówiono temat.
Od czego zależy zwrot podatku z Holandii?
Ostateczna kwota, która wpłynie na konto podatnika składającego wniosek, zależy od kilku czynników. Na wielkość zwrotu nadpłaconego w Holandii podatku wpływają:
- progi podatkowe,
- wysokość uiszczonych zaliczek,
- odprowadzenie składki na ubezpieczenie,
- okres pracy na terenie Królestwa Niderlandów,
- dostępne i przyznane ulgi podatkowe.
Złożenie w terminie niezbędnych dokumentów gwarantuje rozpoczęcie procedury. By nie pozbawić się szansy na odzyskanie środków, warto skorzystać z pomocy biura specjalizującego się w zwrocie podatku z Holandii.
TimeTax
Dodaj komentarz