Zwrot podatku z Holandii w praktyce

Zwrot podatku z Holandii
fot. materiały reklamowe

Zwrot podatku z Holandii wymaga dopełnienia formalności, w tym złożenia odpowiednich dokumentów, i dochowania terminów. Belastingdienst wypłaca należne środki przeważnie w ciągu trzech miesięcy. Kwota przelewu zależy m.in. od wielkości odprowadzonych zaliczek oraz okresu pracy na terenie Królestwa Niderlandów.

Materiał zewnętrzny

Legalna praca poza granicami naszego kraju, np. w Holandii, umożliwia uzyskanie wyższych niż w Polsce zarobków. Daje również prawo do ubezpieczenia zdrowotnego oraz szereg innych korzyści.

Osoby objęte obowiązkiem rozliczenia podatkowego w Holandii

Świadczenie pracy na podstawie oficjalnej umowy sprawia, że pracodawca pobiera od wypłacanego nam wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy i odprowadza je do holenderskiego urzędu skarbowego (Belastingdienst). Jednak istnieje możliwość ubiegania się o ich zwrot.

leasing z gwarancją BGK oraz ulgi dla mikroprzedsiębiorcy ubiegającego się o zwrot podatku z Holandii
fot. pixabay.com

Obowiązkiem odprowadzania od pensji zaliczek oraz rozliczenia podatkowego w Królestwie Niderlandów objęta jest osoba legalnie tam zatrudniona. Dotyczy to również każdego, kto spodziewa się, że zwrot podatku z Holandii będzie większy niż 14 euro. Formalności w niderlandzkiej skarbówce muszą też dopełnić pracownicy, których dopłata przekroczy 45 euro. Wszyscy muszą złożyć w Belastingdienst deklarację podatkową.

Ponadto do złożenia takiego dokumentu może zostać wezwany każdy zatrudniony tam pracownik. Musi to zrobić w terminie wyznaczonym przez holenderski urząd skarbowy. Kara za niewywiązanie się z tego obowiązku waha się od 385 do 5514 euro.

Zwrot podatku z Holandii: terminy i dokumenty

Jaki jest maksymalny czas ubiegania się o zwrot daniny uiszczonej w Królestwie Niderlandów? Jakie dokumenty są do tego potrzebne?

Polski Ład to zmiany podatkowe dla przedsiębiorców oraz wsparcie finansowe dla małych firm
fot. materiały reklamowe

Prawo ubiegania się o zwrot podatku z Holandii wynosi pięć lat od zakończenia roku, za który pracownik złożył deklarację. Im dopełnimy formalności, tym szybciej odzyskamy należne nam pieniądze.

Jak długo trzeba czekać? Zgodnie z przepisami środki wypłacane są w ciągu pięciu miesięcy od złożenia dokumentów. Aczkolwiek najczęściej przelew realizowany jest po trzech miesiącach.

Uwaga! Holenderski urząd skarbowy ma trzy lata na wydanie decyzji o zwrocie nadpłaconych zaliczek. Jednak odbywa się to tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Doradca kredytowy
Fot. materiały reklamowe

Do wniosku o zwrot nadpłaconego w Holandii podatku należy dołączyć:

  • kserokopię dowodu osobistego lub paszportu,
  • osobisty numer BSN,
  • PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG informującym o dochodzie uzyskanym w Polsce,
  • Jaaropgaaf lub ostatni Salaris, który potwierdzi dochody uzyskane podczas wykonywania pracy w Holandii,
  • zaświadczenie o dochodach UE/WE potwierdzające dochody osiągnięte poza terytorium Holandii.

Wniosek oraz spis dokumentów potrzebnych do starania się o zwrot podatku z Holandii znajdziemy w urzędzie skarbowym. Pobierzemy je również z fachowych stron internetowych. Jedną z nich jest https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-holandii, na której dogłębnie omówiono temat.

Od czego zależy zwrot podatku z Holandii?

Ostateczna kwota, która wpłynie na konto podatnika składającego wniosek, zależy od kilku czynników. Na wielkość zwrotu nadpłaconego w Holandii podatku wpływają:

  • progi podatkowe,
  • wysokość uiszczonych zaliczek,
  • odprowadzenie składki na ubezpieczenie,
  • okres pracy na terenie Królestwa Niderlandów,
  • dostępne i przyznane ulgi podatkowe.

Złożenie w terminie niezbędnych dokumentów gwarantuje rozpoczęcie procedury. By nie pozbawić się szansy na odzyskanie środków, warto skorzystać z pomocy biura specjalizującego się w zwrocie podatku z Holandii.


TimeTax

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.