Ceny mieszkań zafałszowane przez statystykę?

Mieszkania deweloperskie kupione za gotówkę
fot. materiały prasowe / Domiporta.pl

Choć wiele czynników sugerowałoby zmianę trendu na rynku nieruchomości, ceny mieszkań w miastach wojewódzkich nie chcą spadać. Nadal rosną w tempie dwucyfrowym porównywalnym z inflacją. Jednak może to być tylko złudzenie statystyczne.

Popyt na kredyty hipoteczne zmalał o ponad 70 proc. Sprzedaż deweloperów zmniejszyła się o ok. połowę. Wydłużył się średni czas wyświetlania ogłoszeń dotyczących zbycia nieruchomości. W pierwszych dziewięciu miesiącach firmy budowlane rozpoczęły o 1/4 mniej inwestycji niż rok wcześniej. Przy czym w samym trzecim kwartale spadek był jeszcze większy i przekroczył 37 proc. Mimo to ceny mieszkań galopują.

Ceny mieszkań nadal galopują

Wedle danych NBP latem lokale deweloperskie zdrożały o 19 proc. Za nieruchomości używane trzeba było zapłacić więcej o ponad 13 proc. Inflacja w tym okresie wyniosła 16,3 proc.

O ile wzrosły ceny mieszkań - dynamika roczna w ujęciu kwartalnym
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: NBP

Doszło też do anomalii. Jedna to taka, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Szczecinie (10.951 zł za mkw.) przewyższyły stawki płacone we Wrocławiu (10.520 zł za mkw.).

Choć wielu obserwatorów czeka na zmianę trendu, ceny mieszkań nie chcą spadać. Lokale nadal drożeją w szybkim tempie. Dlaczego tak się dzieje?

Mniejszy obrót nieruchomościami

Pierwszym wytłumaczeniem może być płytkość rynku. Zawiera się zdecydowanie mniej transakcji niż przed rokiem. Dotyczy to zwłaszcza segmentu deweloperskiego, gdzie spadki sięgają 80 proc.

Liczba transakcji na rynku nieruchomości w I połowie 2022 w stosunku do I połowy 2021
Źródło: PKO BP

Przy mniejszej liczbie umów średnią cenę transakcyjną zawyżają małe mieszkania w segmencie popularnym (najdroższe w przeliczeniu na 1 mkw.) oraz nieruchomości premium.

Kompaktowe lokale oraz kawalerki wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów skuszonych wzrostem rentowności najmu. Wielu z nich kupuje mieszkania pod inwestycje za gotówkę.

Zwichrowana struktura rynku

Popyt na najdroższe nieruchomości zmalał najmniej. W przedziale powyżej 1 mln zł zawarto o 7 proc. mniej transakcji. W przedziale 0,6-1 mln zł spadek wyniósł 13 proc. Zamożne osoby wciąż mają duże zasoby gotówki i brak lepszego pomysłu na jej ulokowanie.

Liczba transakcji na rynku nieruchomości w przedziałach cenowych
Źródło: PKO BP

Jeśli nastąpi odblokowanie akcji kredytowej i nastąpi powrót klientów do segmentu popularnego, który przez spadek zdolności kredytowej konsumentów stracił na znaczeniu, statystyczne ceny mieszkań zaczną spadaćprzewiduje Tomasz Narkun, doradca z branży nieruchomości. – Stanie się tak, ponieważ wzrośnie udział w puli danych mieszkań relatywnie tańszych – dodaje.

Inflacja w budownictwie a ceny mieszkań

Ceny mieszkań galopują również przez inflację. Na rynku pierwotnym wynika ona z dużo większych (o 1/5) kosztów wytworzenia, które napędzają drożejące grunty, energia i materiały budowlane oraz rosnące wynagrodzenia. Te ostatnie, choć realnie maleją, to nominalnie idą w górę i to w historycznie wysokim tempie.

Ceny materiałów budowlanych od września 2020 do września 2022

Dla kupujących dobrą wiadomością jest fakt, że dynamika cen materiałów budowlanych swój szczyt osiągnęła w II kwartale. Niektóre, jak płyty OSB i drewno, tanieją.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.