Konto w BNP Paribas zdrożeje

opłaty za konto w BNP Paribas

Z początkiem marca 2023 konto w BNP Paribas może niektórych klientów kosztować więcej niż dziś. Jednak części podwyżek, które średnio wyniosą 2 zł, będzie można w łatwy sposób uniknąć. Dotyczy to m.in. obsługi karty debetowej.

Organizacja kierowana przez Przemysława Gdańskiego zapowiedziała zmiany w cenniku ROR-ów z aktualnej oferty i już wycofanych ze sprzedaży. Wejdą one w życie 1 marca 2023 r.

Wynika z nich, że konto w BNP Paribas zdrożeje, a dokładnie – niektóre usługi z nim powiązane. To prawdopodobnie pierwsza w branży zapowiedź przyszłorocznych podwyżek opłat dotyczących ROR-ów.

Konto w BNP Paribas od 1 marca 2023

Od marca flagowe konto w BNP Paribas, czyli Konto Otwarte na Ciebie, nadal będzie prowadzone bezpłatnie. Jednak o 2 zł wzrośnie miesięczny koszt obsługi karty płatniczej we wszystkich taryfach:

  • Otwartej na Dzisiaj – do 7 zł (lub 2 zł pod warunkiem wykonania trzech transakcji bezgotówkowych na dowolne kwoty),
  • Otwartej na eŚwiat – do 8 zł,
  • Multiwalutowej – do 10 zł,
  • Otwartej na Świat – do 12 zł.
BNP paribas karta debetowa otwarta na dziś

Klienci poniżej 26 lat wciąż będą bezwarunkowo zwolnieni z opłaty za Kartę Otwartą na Dzisiaj.

Uwaga! Podwyżek dotyczących obsługi instrumentów płatniczych będzie można uniknąć pod warunkiem:

  • zalogowania do e-bankowości co najmniej raz w miesiącu,
  • wyrażenia zgody na kontakt drogą elektroniczną i telefonicznie, czyli na marketing.

Drugą istotną zmianą jest wzrost kosztów wypłaty z obcych bankomatów w Polsce realizowanych najtańszym plastikiem. Od marca każda taka operacja będzie kosztować 7 zł zamiast 5 zł. Darmowe pozostaną maszyny sieci Planet Cash.

Oddział BNP Paribas w Warszawie z wpłatomatem

O 2 zł (do 7 zł dla Karty Otwartej na Świat oraz 12 zł dla Karty Otwartej na Dzisiaj i eŚwiat) wzrośnie minimalna danina za transakcje w maszynach zagranicznych. Prowizja zostanie na obecnym poziomie, czyli 3 proc.

Droższa stanie się też wpłata i wypłata w oddziale. Od marca za taką operację organizacja zarządzana przez Przemysława Gdańskiego będzie pobierać 12 zł.

Gotówkę na konto w BNP Paribas najlepiej będzie deponować, tak jak dotychczas, poprzez przyoddziałowe wpłatomaty obsługiwane przez Planet Cash. Taka transakcja pozostanie wolna od opłat i prowizji.

Bank BNP Paribas tłumaczy podwyżki opłat

Dlaczego konto w BNP Paribas zdrożeje? Najogólniej rzecz ujmując – przez: inflację, rozwijanie infrastruktury technologicznej przez bank (nowe funkcje bankowości elektronicznej, większe cyberbezpieczeństwo) i rosnące obciążenia regulacyjne nakładane na sektor.

Oprocentowanie konta IKE w BNP Paribas zależy od WIBOR-u 3M
fot. materiały prasowe

Podwyżki wynikają z konieczności dostosowania się do bieżącej sytuacji. Z jednej strony dynamicznie zmienia się sytuacja makroekonomiczna. Z drugiej rosną różnego typu obciążenia fiskalne i parafiskalne – mówi wiceprezes BNP Paribas Przemysław Furlepa. Składka na BFG czy System Ochrony Banków Komercyjnych i wakacje kredytowe to przykłady tego, jak regulacje mogą wpływać na wyniki finansowe banków w Polsce i stan ich kapitałów. A mniejsze kapitały oznaczają ograniczenie zdolności banków do finansowania potrzeb klientów – dodaje.

Ostrzega też: – W dłuższej perspektywie może mieć to negatywne skutki dla polskiej gospodarki, pozbawiając ją paliwa do dynamicznego rozwoju.

***

Podwyżkę opłaty za kartę do rachunku zapowiedział ING Bank Śląski.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.