Wiemy, kto i po co wystąpił o ustawowe wakacje kredytowe

zobowiązania finansowe i ustawowe wakacje kredytowe
fot. materiały reklamowe / ING

W pierwszym miesiącu funkcjonowania ustawy o pomocy kredytobiorcom hipotecznym o ustawowe wakacje kredytowe zawnioskowała prawie połowa uprawnionych. W większości były to osoby z dobrą sytuacją finansową, które zadłużyły się w ostatnich czterech latach.

Ustawa wprowadzająca w życie ustawowe wakacje kredytowe dla kredytów mieszkaniowych zaczęła obowiązywać 29 lipca br. Statystyki pokazują stan na 30 sierpnia.

Przez moratorium do tańszego kredytu hipotecznego

Wynika z nich, że przez pierwszy miesiąc o ustawowe wakacje kredytowe wystąpiło 1,5 mln osób spłacających 876 tys. kredytów hipotecznych. Stanowi to 44,5 proc. uprawnionych. Zawieszenie dotyczy zobowiązań opiewających na 228 mld zł, czyli 58 proc. portfela podlegającego pod możliwość zawieszenia.

[Edytowany 6 lutego] Wedle danych z połowy stycznia 2023 z ustawowego moratorium na spłatę rat kredytu mieszkaniowego skorzystało 56 proc. uprawnionych. Ich zobowiązania stanowiły 2/3 portfela kredytów hipotecznych w złotówkach (275 z 409 mld zł). Ustawowe wakacje kredytowe uchroniły niemal co piątego klienta przed nadmiernym zadłużeniem.

Wg informacji BIK-u o moratorium zawnioskowały w większości osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w ostatnich czterech latach. Zrobił tak co drugi kredytobiorca z tej grupy. Dla porównania w gronie osób, które zawarły umowę o kredyt hipoteczny przed 12-14 laty, o ustawowe wakacje kredytowe wystąpiła co dziesiąta.

porownanie_kredytow_hipotecznych
fot. pixabay.com

Co ciekawe beneficjentami rozwiązania są klienci o wysokiej wiarygodności kredytowej. Ich średni scoring w BIK-u wynosi 83,4 pkt (na 100 możliwych).

Najpewniej poradziliby sobie z obsługą zadłużenia. Po co więc wystąpili o ustawowe wakacje kredytowe? Żeby za darmo nadpłacić dług i tym samym zaoszczędzić na kosztach jego obsługi lub obniżyć wysokość raty w przyszłości.

Zaledwie jeden promil (0,1 proc.) wartości kredytów, dla których klienci wzięli wakacje kredytowe, ma opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny ekonomista BIK.

Ustawowe wakacje kredytowe a BIK

Zgodnie ze wspomnianą ustawą o pomocy kredytobiorcom banki nie mogą pobierać od klientów opłat za ustanowienie moratorium. W tym roku konsumentom przysługuje prawo zawieszenia spłaty po dwóch rat w każdym kwartale, a w przyszłym roku – po jednej w kwartale.

Uwaga! Możliwość zawieszenia nie dotyczy składek ubezpieczeniowych związanych z kredytem mieszkaniowym, np. nieruchomości, na życie czy niskiego wkładu własnego.

rejestr długów i baza BIK

Jak podaje BIK, fakt korzystania z wakacji kredytowych dla kredytu hipotecznego jest odnotowywany w rejestrze. Zresztą tak dzieje się z każdym zdarzeniem dotyczącym zobowiązań udzielonych przez banki. W momencie powrotu do regulowania należności i zakończenia moratorium taka informacja również pojawi się w systemie.

BIK zapewnia, że informacja o wakacjach jest neutralna dla klienta, czyli nie wpływa na jego oceną punktową (scoring). Zatem nie powinna utrudnić wzięcia kolejnego kredytu w przyszłości.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.