Podpowiadamy, jak najtaniej wymieniać waluty

e-kantor pozwala tanio wymieniać waluty online

W gospodarce wolnorynkowej wymieniać waluty można różnymi kanałami i bez ograniczeń. Jednak intuicyjne rozwiązania nie zawsze będą korzystne cenowo. Omawiamy najpopularniejsze sposoby zakupu i sprzedaży dewiz.

Materiał zewnętrzny

Lato jest okresem, w którym ze względu na więcej okazji do zagranicznych podróży musimy częściej niż zwykle wymieniać waluty. Wiele osób myśli, że wybór miejsca wymiany nie ma większego znaczenia. To błąd. Różnice w kosztach pomiędzy różnymi metodami pozyskania zagranicznych jednostek płatniczych mogą być bowiem duże.

By je zminimalizować, warto wymieniać waluty po atrakcyjnym kursie. Gdzie można to zrobić?

Banki, czyli tradycyjna wymiana walut

Przed transformacją ustrojową legalnie wymieniać walutę można było jedynie w placówkach Powszechnej Kasy Oszczędności (obecny PKO BP). W dodatku była to dość trudna do przeprowadzenia operacja. Ówczesne władze niechętnie zgadzały się bowiem na zagraniczne wyjazdy polskich obywateli. Oficjalnie istniał zakaz trzymania dewiz w mieszkaniach.

oddział PKO BP
fot. PKO BP

To zmieniło się po 1989 r. W III RP usługi dewizowe stały się dostępne dla każdego. Ponadto pojawiła się konkurencja w postaci banków komercyjnych. Przy czym oferowane kursy odbiegały od tych, które można było uzyskać u tzw. cinkciarzy.

Dziś, gdy wymieniać waluty można też w kantorach stacjonarnych czy e-kantorach, wiele osób wciąż korzysta wybiera banki. Robią tak z przyzwyczajenia, niewiedzy, lenistwa. I tracą na tym. Dlaczego?

Główną wadą tego rozwiązania jest fakt, że zazwyczaj kursy walut w bankacho wiele gorsze w porównaniu z platformami elektronicznymi. Różnice dochodzą do kilkudziesięciu groszy w przypadku najpopularniejszych jednostek: EUR, USD, GBP, CHF. To przekłada się na kilkusetzłotowe straty tylko na jednej transakcji.

(Nie)atrakcyjne kantory stacjonarne

Z początkiem lat 90. zaczęły powstawać kantory, czyli miejsca, w których można legalnie kupić i sprzedać dewizy. Z czasem w oczach klientów zdobyły one większe uznanie od banków.

ranking walutowych kont oszczędnościowych

Wymiana walut w kantorze nie jest niczym trudnym. Wystarczy udać się do siedziby i przedstawić pracownikowi swoje potrzeby. Ten wszystkim się zajmie i w niedługim czasie będziemy cieszyć się posiadaniem środków płatniczymi innych krajów.

Aczkolwiek rozwiązanie to jest dość czasochłonne. Wymaga fizycznego stawienia się w określonym miejscu w godzinach funkcjonowania firmy. Mimo to kantory stacjonarne nadal są najczęściej wybieranym przez Polaków kanałem pozyskiwania i zbywania dewiz.

Kantory internetowe, czyli sposób na to, by tanio wymieniać waluty

Jednak wiele wskazuje na to, że może się to w najbliższych latach zmienić. Wszystko za sprawą rosnącej popularności kantorów internetowych.

Postęp technologiczny dostarcza nam usprawnień w kolejnych sferach życia. Dzięki innowacjom wiele czynności możemy robić szybciej, taniej, sprawniej. Wymiana walut też się do nich zalicza.

kantor online, w którym można wymieniać waluty bez wychodzenia z domu
fot. pixabay.com

Internetowy kantor wymiany walut to rozwiązanie, które pozwala na zakup i sprzedaż zagranicznych środków płatniczych bez wychodzenia z domu i w każdym momencie doby. By tego dokonać, najczęściej wystarczy założyć konto na platformie i załatwić formalności przez internet.

Poprzez strony e-kantorów można nie tylko tanio wymieniać waluty, ale też przeliczać należności za pomocą kalkulatorów i sprawdzać obecne kursy.

Jednak największą zaletą jest oszczędność na kursach, które dla konsumenta są o wiele lepsze niż w bankach. Różnicę widać też w porównaniu z kantorami tradycyjnymi. Tu więcej o zaletach kantorów online.

A może karta wielowalutowa?

W ostatnich latach coraz częściej używa się też kart wielowalutowych. Z kilku powodów to bardzo wygodne rozwiązanie.

Po pierwsze, zwalnia z konieczności noszenia w portfelu różnych kart przeznaczonych do płatności w wielu walutach.

karta wielowalutowa PKOBP_nowa

Po drugie, płacąc kartą wielowalutową, unika się prowizji za przeliczanie należności z waluty transakcji na walutę rachunku.

W związku z tym może to być bardzo wygodna i atrakcyjna opcja dla osób, które często podróżują i są zmuszone do używania pieniędzy różnych krajów. Wadą jest to, że większość kart multiwalutowych umożliwia płacenie tylko w najbardziej popularnych jednostkach.

Dlatego jeśli ktoś chciałby się wybrać w bardziej egzotyczne miejsce, gdzie nie używa się takich walut jak euro, funt, czy dolar, może mieć problem. Wtedy lepiej wybrać kantor online, który umożliwia pozyskanie także mniej popularnych jednostek rozliczeniowych.


eKantor

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.