IKZE dla przedsiębiorców nadal na kursie rosnącym

Emerytura przedsiębiorcy z IKZE przedsiębiorcy
fot. Michal Jarmoluk || pixabay.com

Liczba zasilonych IKZE dla przedsiębiorców zwiększyła się o połowę. Tak samo jak łączna kwota wpłat. Jednak średnio osoby prowadzące biznes odłożyły na prywatną emeryturę minimalnie mniej niż rok wcześniej. Oszczędzający stawiali przede wszystkim na giełdę i fundusze inwestycyjne.

Wiemy już, jak osoby prowadzące biznes, zasilały w ub. r. IKZE dla przedsiębiorców. Z danych UKNF-u wynika, że wzrosła zarówno liczba aktywnych rachunków, jak i kwota wpłat.

Ponadto radykalnie zwiększyło się zainteresowanie IKZE w formie konta maklerskiego do samodzielnego inwestowania na giełdzie. Pod względem popularności oraz łącznej kwoty zasileń IKZE w tej postaci dorównało funduszom inwestycyjnym.

Większe wpłaty na IKZE dla przedsiębiorców

W 2022 pieniądze wpłynęły na prawie 27,5 tys. IKZE dla przedsiębiorców. To mniej niż 0,9 proc. wszystkich jednoosobowych działalności gospodarczych (wg CEIDG 3,2 mln podmiotów).

Jednak nie zapominajmy, że niektóre osoby prowadzące biznes mogą mieć konto emerytalne jako etatowcy i nie korzystać z wyższego limitu zasileń. Nie wiadomo też, jaki odsetek przedsiębiorców ma IKZE, ale go nie zasila. Instytucje finansowe nie chcą podzielić się tymi danymi. Zatem rzeczywisty odsetek posiadaczy IKZE dla przedsiębiorców może być wyższy.

Średnie i skumulowane wpłaty na IKZE dla przedsiębiorców w 2022
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

W porównaniu z rokiem wcześniejszym liczba zasilonych kont emerytalnych dla przedsiębiorców zwiększyła się o przeszło połowę (9728 szt.). Podobnie jak skumulowana kwota wpłat, która wyniosła 226,6 mln zł. To o 78,4 mln zł więcej niż w 2021.

Średnia wpłata na IKZE dla przedsiębiorców wyniosła 8200 zł przy limicie 10.659,60 zł. W ujęciu rocznym była o 100 zł mniejsza przy wyższym limicie.

Zatem osoby prowadzące biznes wykorzystały przysługujący im limit wpłat na IKZE dla przedsiębiorców w 77 proc. Rok wcześniej było to 86 proc.

Aczkolwiek w przypadku etatowców odsetek ten był jeszcze niższy (65 proc.). Czytaj więcej: Emerytura z III filaru na lekkim hamulcu.

Konta emerytalne dla przedsiębiorców w różnych postaciach

Najwięcej pieniędzy wpłynęło na konta emerytalne prowadzone w formie funduszy inwestycyjnych (72,1 mln zł) oraz rachunków inwestycyjnych (72,3 mln zł). W przypadku tych drugich skumulowana wpłata zwiększyła się w ciągu roku przeszło trzykrotnie.

Wśród osób prowadzących działalność gospodarczą IKZE giełdowe stało równie popularne jak IKZE w funduszach. Liczba aktywnych rachunków obu rodzajów niemal się zrównała (8600 vs 8606).

Rodzaje IKZE dla przedsiębiorców wg popularności
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Jednak najwyższym średnim zasileniem IKZE dla przedsiębiorców dość nieoczekiwanie wykazały się osoby mające konto emerytalne w banku pod postacią rachunku oszczędnościowego. Było to 8900 zł, czyli o 1300 zł więcej niż rok wcześniej. Sprzyjało im wysokie oprocentowanie IKZE w bankach.

Zmniejszyła się średnia wpłata na IKZE giełdowe (z 9100 do 8400 zł) oraz w formie polisy z UFK (z 8300 do 7500 zł). Prawdopodobnie stało się tak z powodu ubiegłorocznych spadków na rynkach finansowych.

Taniejące akcje i obligacje mogły zniechęcić część przedsiębiorców do odkładania pieniędzy na prywatną emeryturę. Z tym że tej tezy nie potwierdziły osoby oszczędzające na jesień życia w funduszach, które przecież lokują kapitał klientów w instrumentach finansowych.

Przypomnijmy, że w 2023 limit wpłat na IKZE dla przedsiębiorców wzrósł do 12.483 zł. To o 1823,4 zł (17,11 proc.) więcej w porównaniu z minionym rokiem.

Sprawdź,
ile odłożyli przedsiębiorcy na konto IKZE w całym 2023.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.