Konto IKZE przedsiębiorcy coraz popularniejsze, ale wpłaty coraz mniejsze

Emerytura przedsiębiorcy z IKZE przedsiębiorcy
fot. Michal Jarmoluk || pixabay.com

Z roku na rok coraz więcej osób mających własny biznes zasila konto IKZE przedsiębiorcy. Jednak odkładane przez nie kwoty się kurczą mimo coraz większego limitu wpłat. Aczkolwiek nie wszyscy prowadzący własną działalność wpisują się w ten negatywny trend.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą coraz powszechniej zasilają swoje konta IKZE przedsiębiorcy. Jednak mimo rosnącego limitu wpłacają na nie coraz mniej.

Maleje średnia wpłata na konto IKZE przedsiębiorcy

Wg danych UKNF-u w 2023 pieniądze wpłynęły na 55.160 kont IKZE prowadzonych na rzecz jednoosobowych działalności gospodarczych. Łącznie osoby prowadzące biznes odłożyły w ub. r. na prywatną emeryturę 374,1 mln zł. Oczywiście dane nie uwzględniają tych przedsiębiorców, którzy w swojej instytucji prowadzącej IKZE nie złożyli stosownego oświadczenia.

Liczba kont IKZE przedsiębiorcy i skumulowane wpłaty w latach 2021-2023
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

W stosunku do roku poprzedniego liczba zasilonych rachunków emerytalnych podwoiła się (z 27,5 tys. szt.). Natomiast skumulowana wielkość wpłat wzrosła o 2/3 (z 226,6 mln zł). Jednak średnia wpłata na konto IKZE przedsiębiorcy zmalała z 8200 do 6800 zł.

Stało się tak drugi rok z rzędu. W tym czasie dopuszczalna kwota zasileń poszła w górę o 17 proc. – do 12.483 zł.

W efekcie z 77 do 54 proc. zmniejszył się też stopień wykorzystania limitu. Dodajmy, że w pierwszym roku funkcjonowania IKZE przedsiębiorcy było to 88 proc. (wpłata 8300 zł przy limicie 9466,2 zł).

Wpłaty na konto IKZE przedsiębiorcy w latach 2021-2023
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Dlaczego przedsiębiorcy w coraz mniejszym stopniu wykorzystują przysługujący im limit zasileń rachunku IKZE? Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w zmianach podatkowych sprzed trzech lat.

Wskutek Polskiego Ładu osoby prowadzące biznes płacą większą składkę zdrowotną i nie mogą odliczyć jej od podatku, jeśli rozliczają się z fiskusem wg skali i liniowo. Ponadto w połowie 2022 obniżyła się z 17 do 12 proc. stawka podatku w I progu. Zatem oszczędność wynikająca z wpłat na konto IKZE przedsiębiorcy zmalała.

Gdzie i jak odkładają na emeryturę przedsiębiorcy

W tych okolicznościach na rynku rachunków emerytalnych dla przedsiębiorców doszło do zmiany układu sił. Wśród podmiotów prowadzących najwięcej kont IKZE wysunęły się powszechne towarzystwa emerytalne z 38-proc. udziałem. Rok wcześniej wynosił on 20 proc. Pozostałe instytucje, czyli zakłady ubezpieczeniowe, TFI, domy maklerskie i banki, straciły na znaczeniu, ale również zwiększyły stan posiadania.

Rynek kont IKZE dla przedsiębiorców w 2023
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Jednak pod względem wielkości wpłat prym wiodły firmy oferujące konto IKZE przedsiębiorcy pod postacią rachunku maklerskiego i funduszy inwestycyjnych. Te pierwsze pozyskały 39 proc. nowych środków (147,4 mln zł) wpłaconych przez biznesmenów, drugie – 31 proc. (114,7 mln zł). Podobnie było przed rokiem.

Choć PTE, które oferują IKZE w formie dobrowolnych funduszy emerytalnych (DFE), czterokrotnie zwiększyły liczbę prowadzonych rachunków, najbardziej odczuły zacieśnianie pasa przez przedsiębiorców odkładających na prywatną emeryturę. Ich klienci zredukowali średnią wpłatę z 8200 do 3100 zł.

Średnia wpłata na konto IKZE dla przedsiębiorców w 2023
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Z kolei najbardziej zwiększyły ją osoby mające konto IKZE przedsiębiorcy na giełdzie. One wpłaciły po 11.300 zł, czyli 2900 zł więcej niż rok wcześniej. Przysługujący limit zasileń wykorzystały w 90 proc. Większe przelewy wykonali też klienci firm ubezpieczeniowych (8500 zł wobec 7800 zł rok wcześniej).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.