Oprocentowanie kont IKZE już za szczytem

Oprocentowanie kont IKZE w bankach

W związku ze spadkiem wskaźnika WIBID średnie oprocentowanie kont IKZE w II kwartale 2023 również poszło w dół. Na razie nieznacznie. Jednak już od wakacji kolejne spadki stawek na rachunkach służących do odkładania na prywatną emeryturę są przesądzone. Aczkolwiek dotkną tylko część banków.

Od trzech kwartałów stopy procentowe NBP ani drgną. Pojawiają się głosy, także wśród członków RPP, o przymiarkach do obniżek oficjalnego kosztu kapitału.

To przekłada się na cenę pieniądza na rynku międzybankowym wyrażaną przez wskaźniki WIBOR i WIBID. Te swój szczyt miały jesienią. Od tamtej pory zmalały o ok. 1/10. W efekcie pociągnęły za sobą oprocentowanie kont IKZE prowadzonych przez banki w formie rachunków oszczędnościowych.

Średnie oprocentowanie kont IKZE w II kwartale 2023

W II kwartale 2023 średnie oprocentowanie monitorowanych przez nas kont IKZE wynosi 5,43 proc. w skali roku. To o 11 pb (0,11 pkt proc.) mniej niż kwartał wcześniej, gdy osiągnęło historyczny szczyt. Jednocześnie wciąż jest wyraźnie wyższe niż rok temu o tej porze (3,24 proc.).

oprocentowanie kont IKZE oraz najlepsze konta oszczędnościowe
fot. freeimages.com

Dlaczego oprocentowanie kont IKZE spadło dopiero teraz, skoro cena pieniądza zmalała już wcześniej? Wszystko przez sposób wyliczania odsetek przez banki.

Te zwykle do wyliczeń biorą uwagę średni WIBID z poprzedniego kwartału. Zatem w marcu uwzględniały wskaźnik z okresu październik-grudzień, a obecnie – z okresu styczeń-marzec.

Zatem od lipca kolejne redukcje stawek są pewne. W II kwartale cena pieniądza na rynku międzybankowym była bowiem minimalnie niższa niż na początku roku. Przy czym, zakładając niezmienność innych czynników, obniżki dotkną tylko część instytucji.

Dokąd po najlepsze IKZE?

Który bank ma najlepsze IKZE? Najwyższy kupon wciąż dostępny jest w Banku Spółdzielczym w Lipce, który płaci 7,69 proc. Odpowiada to stawce 9,49 proc. na zwykłym rachunku, gdyż oszczędności z III filaru są zwolnione z podatku Belki.

IKZE w BS Lipka

Wielkopolska organizacja wyraźnie wyprzedza drugi w zestawieniu Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim. Ten proponuje 7,15 proc. Aczkolwiek w tym przypadku trzeba się liczyć z dodatkowym kosztami (szczegóły w tabeli).

Podium najlepszych kont IKZE uzupełnia Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu. Tam osoby odkładające na prywatną emeryturę mogą zarobić 7,05 proc. Minimalnie niższe oprocentowanie konta IKZE (7 proc.) oferuje Bank Spółdzielczy w Szczytnie.

Ranking IKZE w bankach w II kwartale 2023

lp.BankStawka [proc.]Zasady oprocentowania/uwagikapitalizacja
1.Bank Spółdzielczy w Lipce7,69%WIBID 6M (średnia z poprzedniego półrocza kalendarzowego) + 0,5 pp.półroczna
2.Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim7,15%WIBID 1M (średnia z poprzedniego miesiąca) + 0,5 pp.

jednorazowa opłata 100 zł za dostęp do e-bankowości (pobierana od klientów, którzy nie mają ROR-u lub zwykłego KO)
roczna
3.Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu7,05%redyskonto weksli NBP + 0,25 pp.roczna
4.Bank Spółdzielczy w Szczytnie7%stopa depozytowa NBP + 0,75 pp.roczna
5.Bank Spółdzielczy w Skórczu6,57%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) + 1 pp. x współczynnik zależny od stażu klienta*roczna
6.Bank Spółdzielczy w Człuchowie6,06%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,9kwartalna
7.Bank Spółdzielczy w Krapkowicach6%ustala bankroczna
8.Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie5,72%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,85
––
obowiązek wpłat min. 50 zł w każdym półroczu
roczna
9.Bank Spółdzielczy w Sławnie5,62%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**kwartalna
10.Bank Spółdzielczy w Gnieźnie5,62%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**

300 zł za otwarcie IKZE
kwartalna
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse. Stan na 3.06.2023 r.

* – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,85; 13-24 miesiące – 0,9; 25-60 miesięcy – 0,95, powyżej 60 miesięcy – 1,0.

** – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,835; 13-24 miesiące – 0,86; 25-60 miesięcy – 0,885, powyżej 60 miesięcy – 0,91.

Limit wpłat na IKZE w 2023 dla przedsiębiorców i etatowców

Sprawdź, ile wynosi limit wpłat na IKZE w 2023. Pamiętaj, że jeśli osiągasz dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej, możesz odłożyć na prywatną emeryturę z III filaru więcej niż etatowiec.

O ile więcej? W pierwszym przypadku dopuszczalna kwota zasileń wynosi 180 proc. prognozowanej średniej krajowej za jeden miesiąc (12.483 zł), w drugim – 120 proc. (co daje 8322 zł).

Zobacz ranking kont IKZE w III kw. 2023 po obniżkach stóp procentowych.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.