Ranking kont IKZE w III kw. 2023 jeszcze z dobrymi stawkami

Ranking kont IKZE w formie konta oszczędnościowego
fot. Tumisu || pixabay.com

Z uwagi na obowiązujący w wielu bankach i korzystny dla klientów sposób ustalania oprocentowania jesienny ranking kont IKZE jeszcze nie odzwierciedla niedawnej decyzji RPP. Na rynku wciąż znajdziemy rachunki emerytalne zapewniające ponad 7 proc. odsetek. Najlepsze stawki dostępne są w bankach spółdzielczych o lokalnym znaczeniu.

W pierwszą środę września Rada Polityki Pieniężnej zmniejszyła cenę pieniądza. Niemal od razu przełożyło się to na oprocentowanie zwykłych depozytów. Spora grupa banków już je obniżyła. Kolejne zapewne zrobią to w najbliższych tygodniach.

Ranking kont IKZE a wskaźnik WIBID

Większych cięć uniknęły na razie stawki na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. W porównaniu z poprzednim zestawieniem zmiany okazały się w dużej mierze kosmetyczne. Stąd ranking kont IKZE w III kw. 2023 obfituje w całkiem dobre oferty.

Największe różnice (o 75 pb) widać w przypadku tych banków, które oprocentowanie IKZE powiązały ze stopami procentowymi (PBS Wągrowiec, BS Szczytno). Tam redukcja stawek dokonała się niejako automatycznie.

Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe w marcu 2023
fot. krzysztof-m || pixabay.com

Oczywiście jest wyjątek. To ESBANK, w którym odsetki zmalały o 100 pb. W czterech organizacjach, w tym ING Banku Śląskim, wysokość odsetek pozostała na dotychczasowym poziomie.

Natomiast w bankach, dla których punktem odniesienia jest rynkowy koszt kapitału, doszło tylko do drobnych korekt wielkości kuponów. Dlaczego?

Wszystko przez sposób wyznaczania oprocentowania kont IKZE. Otóż w wielu instytucjach za wyznacznik przyjmuje się wskaźnik WIBID z poprzedniego kwartału. Dla III kw. jest to okres od kwietnia do czerwca. Tymczasem do gwałtownych spadków ceny pieniądza na rynku doszło na początku września.

Oprocentowanie IKZE w bankach w III kw. 2023 lekko w dół

Z tego powodu również kolejny ranking kont IKZE (w grudniu, gdy do wyliczeń będzie stosowany WIBID od lipca do września) nie powinien zbytnio zmartwić oszczędzających na prywatną emeryturę. Tak naprawdę duża obniżka kosztu pieniądza przez RPP znajdzie odzwierciedlenie w oprocentowaniu rachunków IKZE na początku przyszłego roku.

Niższe oprocentowanie konta oszczędnościowego Banku Pekao
fot. freeimages.com

Tymczasem w III kw. 2023 średnie oprocentowanie IKZE w bankach wynosi 5,21 proc. w skali roku. To średnia wyliczona na podstawie 14 monitorowanych przez nas podmiotów.

W stosunku do poprzedniego kwartału obniżyło się o 22 pb. Przypomnijmy, że najwyższe stawki na kontach emerytalnych banki oferowały na początku tego roku (średnio: 5,54 proc.). Natomiast w III kw. 2022 było to przeciętnie 4,96 proc.

Najlepsze IKZE w bankach w III kw. 2023

U progu jesieni ranking kont IKZE otwiera, tak jak dwa poprzednie, Bank Spółdzielczy w Lipce. Instytucja z północy Wielkopolski płaci klientom za oszczędności emerytalne 7,28 proc. Z uwagi konstrukcję oprocentowania obowiązującą w tej organizacji można się spodziewać, że spółdzielnia kierowana przez Norberta Klimka utrzyma pozycję lidera przynajmniej do końca roku.

Drugie miejsce zajmuje Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim. Tam zarobimy 7,11 proc. W tym przypadku można spodziewać się szybszych obniżek, ponieważ do ustalania wysokości odsetek przyjmowany jest WIBID z poprzedniego miesiąca.

limit wpłat na IKZE dla przedsiębiorców
fot. pixabay.com

Po awansie o dwie pozycje trzecią lokatę zajmuje Bank Spółdzielczy w Skórczu, który oferuje 6,55 proc. Jednak wraz z początkiem kolejnego kwartału można się spodziewać spadku oprocentowania w kociewskim podmiocie o kilkadziesiąt punktów bazowych (do ok. 6,2 proc.) i powrotu na podium PBS-u Wągrowiec.

Jedyny bank o zasięgu ogólnokrajowym, który prowadzi IKZE w formie konta oszczędnościowego, płaci 4 proc. Chodzi o ING Bank Śląski. Czytaj więcej na ten temat.

Zobacz też: najlepsze konto IKZE w banku IV kwartale 2023.

Ranking kont IKZE w bankach w III kwartale 2023

lp.BankStawka [proc.]Zasady oprocentowania/uwagikapitalizacja
1.Bank Spółdzielczy w Lipce7,28%WIBID 6M (średnia z poprzedniego półrocza kalendarzowego) + 0,5 pppółroczna
2.Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim7,11%WIBID 1M (średnia z poprzedniego miesiąca) + 0,5 pp

jednorazowa opłata 100 zł za dostęp do e-bankowości (pobierana od klientów, którzy nie mają ROR-u lub zwykłego KO)
roczna
3.Bank Spółdzielczy w Skórczu6,55%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) + 1 pp. x współczynnik zależny od stażu klienta*roczna
4.Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu6,3%redyskonto weksli NBP + 0,25 pproczna
5.Bank Spółdzielczy w Szczytnie6,25%stopa depozytowa NBP + 0,75 pproczna
6.Bank Spółdzielczy w Człuchowie6,03%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,9kwartalna
7.Bank Spółdzielczy w Krapkowicach6%ustala bankroczna
8.Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie5,7%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,85
––
obowiązek wpłat min. 50 zł w każdym półroczu
roczna
9.Bank Spółdzielczy w Sławnie5,59%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**kwartalna
10.Bank Spółdzielczy w Gnieźnie5,59%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**

300 zł za otwarcie IKZE
kwartalna
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse. Stan na 15.09.2023 r.

* – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,85; 13-24 miesiące – 0,9; 25-60 miesięcy – 0,95, powyżej 60 miesięcy – 1,0.

** – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,835; 13-24 miesiące – 0,86; 25-60 miesięcy – 0,885, powyżej 60 miesięcy – 0,91.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.