Oprocentowanie IKZE nadal mocno rośnie

waloryzacja składek emerytalnych
fot. Pixabay.com

W II kwartale 2022 r. średnie oprocentowanie IKZE wynosi 3,24 proc. To 13 razy więcej niż 12 miesięcy wcześniej i dwa razy więcej niż wiosną. Na rynku znajdziemy oferty zapewniające nawet ponad 6 proc. A to nie koniec. W kolejnych miesiącach można liczyć na jeszcze większe odsetki od oszczędności gromadzonych na prywatną emeryturę.

Po kilku słabych i bardzo słabych latach, gdy oprocentowanie IKZE szorowało po dnie, osoby odkładające na prywatną emeryturę mają powody do zadowolenia. Wreszcie ich oszczędności na jesień życia mnożą się w szybszym tempie.

Średnie oprocentowanie IKZE 13 razy wyższe niż przed rokiem

O ile jeszcze rok i dwa lata temu najlepsze IKZE w formie kont oszczędnościowych zapewniały co najwyżej 1-2 proc., dziś ranking IKZE otwierają konta emerytalne przynoszące odsetki w wysokości ponad 6 proc. Mało tego, w związku ze spodziewanymi dalszymi podwyżkami stóp procentowych i wzrostem ceny pieniądza na rynku międzybankowym stawki w kolejnych miesiącach będą się zwiększać.

U progu jesieni stawki jeszcze wzrosły. Sprawdź ranking IKZE w bankach za III kwartał 2022.

Wysokie oprocentowanie IKZE w bankach
fot. pixabay.com

W efekcie w II kwartale 2022 r. średnie oprocentowanie IKZE w bankach wynosi 3,24 proc. w skali roku. Odpowiada to stawce 4 proc. na zwykłym rachunku. Takie porównanie wynika z faktu, że oszczędności w III filarzezwolnione z podatku Belki, jeśli wypłaci się je po osiągnięciu wieku ustawowego.

To diametralna zmiana w porównaniu z tym, co instytucje finansowe płaciły przed rokiem. Wówczas było to zaledwie 0,25 proc., czyli 13 razy mniej niż obecnie. Również w odniesieniu do I kwartału tego roku (1,67 proc.) widać różnicę. Od tego czasu średni kupon dostępny na koncie IKZE niemal się podwoił.

[Edytowany 16 marca 2023] W I kwartale 2023 oprocentowanie IKZE w bankach osiągnęło kolejny rekord.

Tam znajdziesz najlepsze IKZE

W drugim kwartale, podobnie jak w poprzednim, ranking IKZE pod postacią konta oszczędnościowego otwiera Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu. Klienci zarobią tam 6,3 proc.

Najlepsze IKZE oferuje Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu

Tuż za nim plasuje się Bank Spółdzielczy w Szczytnie ze stawką 6,25 proc. Obie organizacje powiązały oprocentowanie IKZE ze stopami NBP, do których doliczają marżę (szczegóły w tabeli).

Tak jak ostatnio trzecie miejsce zajmuje Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim, który oferuje 5,69 proc. W tym przypadku wysokość odsetek jest wypadkową średniego WIBID-u 1M z poprzedniego miesiąca powiększonego o marżę 0,5 pp.

Z początkiem lipca do czołowej trójki dołączy Bank Spółdzielczy w Lipce, którego na razie brakuje w zestawieniu. Jego klienci przez najbliższe sześć miesięcy będą mogli liczyć na stawkę w okolicach 5,3 proc. (obecnie – 1,32 proc.) Wszystko przez fakt, że wielkopolska spółdzielnia przy ustalaniu oprocentowania IKZE uwzględnia wskaźnik WIBID 6M z poprzedniego półrocza (i dodaje do niego marżę 0,5).

Nie wszyscy podnoszą oprocentowanie IKZE

wady kredytu konsolidacyjnego

Mimo radykalnie innych warunków makroekonomicznych niż jeszcze jesienią ub. r. nie wszystkie podmioty podnoszą odsetki od oszczędności emerytalnych. Od tamtej pory stawki ani drgnęły m.in. w Banku Spółdzielczym w Adamowie (1 proc.) czy Zachodniopomorskim Banku Spółdzielczym w Choszcznie (0,3 proc.).

Dość zauważalnie (z 0,3 do 3 proc.) podniósł ją za to ING Bank Śląski. To jedyny ogólnokrajowy bank komercyjny prowadzący IKZE w formie konta oszczędnościowego.

Dodajmy, że w 2022 r. limit wpłat na IKZE wynosi dla etatowców 7106,4 zł. Przedsiębiorcy mogą odłożyć (i odliczyć od podatku) nawet 10.659,6 zł [czytaj więcej]. Wystarczy, że złożą w instytucji prowadzącej rachunek stosowne oświadczenie.

Pod koniec roku oprocentowanie IKZE jeszcze poszło w górę. Oczywiście miało to związek ze wzrostem ceny pieniądza na rynku międzybankowym. Sprawdź najlepsze IKZE w IV kwartale 2022.

Ranking IKZE w bankach w II kwartale 2022

lp.BankStawka [proc.]Zasady oprocentowania/uwagiKapitalizacja
1.Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu6,3%redyskonto weksli NBP + 0,25 pp.roczna
2.Bank Spółdzielczy w Szczytnie6,25%stopa depozytowa NBP + 0,75 pp.roczna
3.Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim5,69%WIBID 1M (średnia z poprzedniego miesiąca) + 0,5 pp.

jednorazowa opłata 100 zł za dostęp do e-bankowości
roczna
4.Bank Spółdzielczy w Skórczu3,65%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) + 1 pp. x współczynnik zależny od stażu klienta*roczna
5.Bank Spółdzielczy w Gryfinie3,63%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**kwartalna
6.ESBANK3,25%ustala bankmiesięczna
7.ING Bank Śląski
[otwieram wraz z ROR-em]
3%ustala bankmiesięczna
8.Bank Spółdzielczy w Krapkowicach3%ustala bankroczna
9.Bank Spółdzielczy w Człuchowie2,97%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,9kwartalna
10.Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie2,8%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,85
––
obowiązek wpłat min. 50 zł w każdym półroczu
roczna
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse. Stan na 14.06.2022 r.

* – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,85; 13-24 miesiące – 0,9; 25-60 miesięcy – 0,95, powyżej 60 miesięcy – 1,0.

** – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 1,1; 13-24 miesiące – 1,12; 25-60 miesięcy – 1,15, powyżej 60 miesięcy – 1,3.


Maciej Kusznierewicz

2 Komentarze

1 Trackback / Pingback

  1. Ranking IKZE z najwyższymi stawkami w historii - Obiektywne Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.