Wonga Pay, czyli hybryda płatnicza od firmy pożyczkowej

karta kredytowa Wonga Pay

Wonga Pay to instrument płatniczy łączący cechy karty debetowej z limitem kredytowym. Można zapisać ją w telefonie. Zapewnia darmowe finansowanie, o ile zadłużenie ureguluje się na czas. Jednak korzystanie z usługi, która ma być rozwijana np. o przelewy w ciężar rachunku, nie jest zupełnie darmowe.

Będąca od 2019 w grupie windykacyjnej Kruk firma pożyczkowa Wonga wprowadziła do oferty nowy produkt. Wonga Pay wydaje się być połączeniem limitu odnawialnego z kartą debetową.

Wonga Pay z kartą wirtualną i fizyczną

By móc korzystać z tej usługi, trzeba najpierw pobrać aplikację o tej samej nazwie. To w niej:

  • składa się wniosek,
  • przechodzi fotoweryfikację (trzeba sfotografować dowód osobisty) i
  • zawiera umowę na czas nieokreślony.

Natomiast sam nośnik jest ważny dwa lata od wydania.

aplikacja Wonga Pay

W ramach Wonga Pay klient może wnioskować o limit 1-7 tys. zł. Jego ostateczna wysokość zależy od wyników badania zdolności kredytowej.

Celem jej ustalenia nie trzeba przesyłać żadnych dokumentów prócz wspomnianego dowodu osobistego. Wystarczą oświadczenia. Jednak pożyczkodawca sprawdza wnioskodawcę w zewnętrznych bazach danych i swoich wewnętrznych algorytmach.

Ponadto Wonga raportuje fakt przyznania kredytu odnawialnego do BIK-u. Zobowiązują ją do tego obowiązujące od połowy maja przepisy znowelizowanej ustawy antylichwiarskiej.

Na razie środkami z Wonga Pay można dysponować wyłącznie poprzez kartę płatniczą. Ta w domyśle ma charakter wirtualny. Klient może zawnioskować o wydanie karty fizycznej Visa, co jednorazowo płaci 25 zł. Obie można zapisać w portfelu cyfrowym Google.

Czym jest Wonga Pay

Obecnie Wonga Pay dostępna jest dla klientów mających telefon z systemem Android. Do końca roku firma ma wydać aplikację na urządzenia Apple.

Na razie użytkownik nie może wystąpić o podwyższenie przyznanego limitu. Taka możliwość ma się pojawić w kolejnej odsłonie aplikacji. Podobnie jak wykonywanie przelewów w ciężar rachunku kredytowego.

Ile kosztuje karta z limitem w Wondze?

Jeśli wykorzystane środki spłacimy do 15. dnia kolejnego miesiąca, nie ponosimy z tego tytułu opłat. Obsługa karty płatniczej (tak wirtualnej, jak i fizycznej) także odbywa się bezpłatnie.

Jednak nie oznacza to zupełnego braku kosztów w razie niekorzystania z usługi. Płaci się 5 zł miesięcznie za prowadzenie rachunku kredytowego z numerem IBAN (bez opłat przez pierwsze dwa miesiące od zawarcia umowy). Za to odpowiada ING Bank Śląski.

płatność gotówką za opłaty i prowizje oraz ulgi dla mikroprzedsiębiorców
fot. pixabay.com

Środki z Wonga Pay można wypłacać w bankomacie. Za każdą taką transakcję firma pobiera 3 zł.

Nieuregulowane na czas zadłużenie można rozłożyć na pięć miesięcznych rat. Wówczas już ponosi się koszty. Przykładowo 1 tys. zł wynoszą one 184 zł (RRSO 134,5 proc.).

Tak jak w klasycznym kredycie odnawialnym spłacona kwota powiększa przyznany limit.

»Wolisz tradycyjną pożyczkę od Wonga spłacaną w ratach? Kliknij tutaj«

Opłaty za Wonga Pay

UsługaOpłata
Wyrobienie karty wirtualnej0 zł
Wyrobienie karty fizycznej25 zł
Obsługa karty płatniczej0 zł
Korzystanie z limitu
(w ramach okresu bezodsetkowego)
0 zł
Obsługa rachunku kredytowego5 zł miesięcznie
Wypłata w bankomacie3 zł
Opracowanie własne. Stan na 21.06.2023

Karty kredytowe firm pożyczkowych

Karta Wongi nie jest zupełną nowością na rynku pożyczkowym. Od września 2022 podobny instrument wydaje Provident. Oba podmioty mogą to robić, ponieważ mają przyznaną przez KNF licencję małej instytucji płatniczej.

Przy czym karta Provi Smart jest opatrzona logo Mastercardu i nie można zapisywać jej w portfelach cyfrowych. Wnioskuje się o nią na infolinii, a umowę zawiera na spotkaniu z doradcą.

Inna jest też struktura opłat. W przeciwieństwie do Wonga Pay karta kredytowa Providenta nie ma okresu bezodsetkowego, ale pozwala na darmowe wypłaty z bankomatów. Poza tym przewiduje wyższy limit (nawet 10 tys. zł).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.