Leasing konsumencki a depozyt gwarancyjny

Leasing konsumencki w Toyota Banku
Fot. Toyota Bank

Osoba prywatna może nabyć samochód nie tylko za gotówkę czy w kredycie. Dla niektórych lepszym rozwiązaniem będzie leasing konsumencki. W jego ramach jako zabezpieczenie stosuje się depozyt gwarancyjny. Wyjaśniamy, co trzeba o nim wiedzieć, żeby po zakończeniu umowy uniknąć rozczarowań.

Materiał zewnętrzny

Istnieje kilka sposobów na sfinansowanie zakupu auta przez osobę fizyczną. Jednym z nich jest leasing konsumencki.

Aczkolwiek trzeba pamiętać, że takie finansowanie może wymagać nie tylko comiesięcznej spłaty ustalonej raty, ale także uregulowania kilku innych należności.

Do tych ostatnich należy depozyt gwarancyjny. Wyjaśniamy, co to takiego, do czego służy i ile wynosi.

Jak przebiega leasing konsumencki

Od lat leasing samochodu to rozwiązanie niezwykle popularne wśród przedsiębiorców. Jednak od pewnego czasu na znaczeniu zyskuje leasing konsumencki.

kredyt samochodowy i najem długoterminowy oraz leasing konsumencki jako opcje finansowania auta
Fot. Materiały prasowe

Jest to forma finansowania pojazdu adresowana do osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Umożliwia korzystanie z niego w zamian za stałą miesięczną opłatę nazywaną ratą leasingową.

Zarówno leasing konsumencki, jak i ten standardowy, łączy cechy kredytu i umowy najmu. W trakcie obowiązywania umowy właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Z tym że po jej zakończeniu korzystający z pojazdu może go wykupić. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, przez co decyduje się na nie coraz więcej osób.

Formalności w leasingu konsumenckim

Leasing konsumencki może być udzielony przez:

 • producenta samochodów,
 • bank albo
 • wyspecjalizowaną firmę.

Wybór jest dość szeroki. Jednym z podmiotów oferujących tę formę finansowania jest Toyota Bank.

negocjacje i skargi na banki

Jak można uzyskać leasing konsumencki w Toyota Banku? Po wyborze dostawcy auta należy sprawdzić warunki oferty leasingowej. Później przychodzi czas na złożenie wniosku. Można to zrobić online lub osobiście w siedzibie sprzedawcy.

Procedury nie są bardzo skomplikowane. Należy udokumentować osiągane dochody.

Często decyzję o przyznaniu leasingu otrzymuje się już w godzinę. Taką możliwość zapewnia np. KINTO One Leasing Konsumencki w Toyota Leasing.

Następnie podpisuje się umowę. Po dopełnieniu formalności pojazd jest gotowy do użytkowania.

Leasing konsumencki i jego koszty

Dla większości osób zainteresowanych tego typu finansowaniem najważniejszą kwestią jest to, ile kosztuje leasing konsumencki.

Na wysokość comiesięcznej raty leasingowej wpływa wiele czynników. Do najważniejszych należą:

 • marka, model, rocznik i wersja auta,
 • okres trwania umowy,
 • limit kilometrów,
 • dodatkowe usługi, np. wliczony w ratę serwis czy ubezpieczenie,
 • oprocentowanie i inne dodatkowe opłaty doliczane przez leasingodawcę.
zatory płatnicze w bankach
Fot. Materiały reklamowe

W praktyce rata leasingowa może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od warunków umowy.

Jednak decydując się na leasing konsumencki, trzeba się liczyć również z innymi opłatami, takimi jak:

 • opłata wstępna (wkład własny),
 • ubezpieczenie leasingu,
 • depozyt gwarancyjny.

Opłata wstępna, czyli czynsz inicjalny, to kwota wnoszona przez klienta przy podpisywaniu umowy. Im jest wyższa, tym tańszy będzie leasing i niższa rata. Czasami opłata wstępna nie jest wymagana, ale wówczas trzeba się liczyć z wyższą ratą. Dodatkowo konieczne może być wykupienie ubezpieczenia auta.

Co to jest depozyt gwarancyjny?

Podpisując umowę leasingu konsumenckiego, klient zobowiązuje się do użytkowania samochodu zgodnie z jej ustaleniami oraz przeznaczeniem pojazdu.

Należy pamiętać, że podczas obowiązywania umowy formalnie właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Dlatego odpowiednio zabezpiecza on swoje interesy.

Depozyt gwarancyjny w leasingu konsumenckim
Fot. Materiały reklamowe

Jednym z narzędzi, po które w tym celu sięga, jest depozyt gwarancyjny. To dodatkowe zabezpieczenie spłaty ustalane na wypadek, gdyby leasingobiorca użytkował pojazd niezgodnie z umową lub przeznaczeniem samochodu. Depozyt gwarancyjny w leasingu konsumenckim stanowi więc pewien rodzaj kaucji.

Wysokość depozytu gwarancyjnego stanowi zwykle równowartość kilku rat leasingowych. Z tym że jest to opłata, która ma charakter zwrotny. Dlatego nie zalicza się jej do kosztów leasingu.

Po upływie terminu umowy cała kwota jest zwracana leasingobiorcy, pod warunkiem że dotrzymał on jej zapisów. Pod koniec trwania umowy leasingowej wartość depozytu może pokryć pozostałe do uregulowania raty lub zostać zaliczony na poczet wykupu auta.

Jak nie stracić depozytu gwarancyjnego przy leasingu konsumenckim?

Aby depozyt gwarancyjny nie zwiększył całkowitego kosztu leasingu, wystarczy przestrzegać warunków zawartych w kontrakcie. Może on zawierać różnego rodzaju ograniczenia dotyczące użytkowania auta, np. w zakresie liczby przejechanych kilometrów w ciągu roku.

Dlatego tak ważne jest, aby:

 • dokładnie zapoznać się z umową leasingu i jej warunkami przed złożeniem na niej podpisu,
 • korzystać z mniej skomplikowanych ofert leasingu konsumenckiego, które zapewniają uproszczone formalności i jasne warunki.

Na rynku znajdziemy także oferty, w których uiszczanie depozytu gwarancyjnego nie jest wymagane. Dzięki temu możemy ograniczyć początkowe koszty przy zakupie auta w leasingu lub przeznaczyć więcej środków na wkład własny. Finalnie zapewni nam to korzystniejsze warunki umowy.


Toyota Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.