Sposoby na tańszy leasing przy rosnącym WIBOR-ze

drobny biznes najchętniej bierze tańszy leasing
fot. pixabay.com

Szczyt stóp procentowych i WIBOR-u, którego poziom wpływa na koszty finansowania ponoszone przez firmy, jeszcze przed nami. Jak w takich warunkach przedsiębiorca, który nie chce rezygnować z inwestycji, może zapewnić sobie tańszy leasing? Oto rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę.

Od października ub. r. doświadczamy największego w historii III RP zacieśniania polityki monetarnej. Główna stopa procentowa NBP w osiem miesięcy wzrosła z 0,1 do 6 proc. W latach 1999-2000 porównywalna skala podwyżek (z 13 do 19 proc.) dokonała się w 19 miesięcy.

Koszty leasingu powiązane z WIBOR-em

Zdaniem ekonomistów cykl podnoszenia kosztów pieniądza jeszcze się nie zakończył. Wedle obecnych prognoz stopa referencyjna NBP ma dojść do poziomu 7-8 proc. Świadczą o tym m.in. stawki WIBOR (spread między nim a stopą bazową jest większy od wieloletniej średniej) oraz wyceny kontraktów terminowych IRS.

Wysokie oprocentowanie IKZE w bankach
fot. pixabay.com

W efekcie przedsiębiorcy mogą się spodziewać dalszego wzrostu kosztów finansowania. Dotyczy to również nowych zobowiązań, w ramach których oprocentowanie powiązane jest z WIBOR-em. Zatem wysokość raty rośnie wraz z ceną pieniądza.

Jednak do pewnego stopnia można temu zaradzić. Istnieją sposoby na tańszy leasing. Przy czym należy mieć świadomość, że nie wszystkie rozwiązania będą dostępne dla każdej firmy.

Pięć sposobów na tańszy leasing

Punktem wyjścia jest wynegocjowanie niskiej marży. Co oprócz tego?

oszczędności a nowe limity pozaodsetkowych kosztów pożyczek
 1. Duża wpłata początkowa + krótki okres finansowania + niski wykup
  Tańszy leasing bierze się z tego, że minimalizujemy udział odsetek w racie, bo od razu zaczynamy pozbywać się kapitału. Wybierając tę opcję, dwukrotnie – w porównaniu z zakupem gotówkowym – skrócimy okres, po upływie którego przedmiot umowy zaliczymy w koszty. Jednak w ciągu pierwszego roku nie możemy spłacić więcej niż 60-70 proc. wartości zobowiązania.
 2. Rata malejąca lub balonowa
  Dzięki temu odsetki w racie są względnie małe w stosunku do spłacanego kapitału. Sprawia to, że oprocentowanie leasingu jest mniej wrażliwe na podwyżki stóp i WIBOR-u.
 3. Leasing walutowy
  Sposób na tańszy leasing dostępny dla firm uzyskujących co najmniej część przychodów w dewizach. Różnica w kosztach wynika ze zdecydowanie niższych stóp procentowych w strefie euro niż w Polsce i poziomu LIBOR-u. Jednak przedsiębiorstwa nim zainteresowane muszą spełnić dodatkowe wymagania. No i nie wszystkie instytucje finansowe mają w ofercie leasing w euro.
 4. Zastosowanie kaucji gwarancyjnej
  To zabezpieczenie leasingodawcy na wypadek nieterminowych płatności ze strony korzystającego. Polega na tym, że do czynszu dolicza się część opłaty za wykup (np. 1/35 przy finansowaniu na trzy lata). Na koniec przedsiębiorca płaci tylko VAT od ustalonej wcześniej kwoty wykupu netto. W takim układzie depozyt gwarancyjny staje się kaucją wykupową.
  Jak to przekłada się na tańszy leasing? – Wykup jest sukcesywnie spłacany z ratami. Do końca umowy nie generuje też odsetek. Przy leasingu na trzy lata z wykupem 20 proc. daje to oszczędność na opłatach dochodzącą do 1,5 proc. – tłumaczy Mikołaj Łagowski, ekspert od leasingu z firmy Leason.
  Czytaj więcej o zmianach podatkowych w leasingu wywołanych przez Polski Ład.
 5. Leasing z gwarancją BGK [kliknij po szczegóły].

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.