Jedyna na rynku lokata lepsza od inflacji

Jedyna na rynku lokata lepsza od inflacji
Screen ze strony Banku Nowego

Prawdopodobnie jedyna na rynku lokata lepsza od inflacji dostępna jest w Banku Nowym z Poznania i daje zrobić 8,6 proc. w skali roku. Można ją założyć przez internet bez konieczności otwierania konta osobistego. Jednak jej kwota maksymalna to 10 tys. zł, a okres umowny – jeden miesiąc.

Lokaty bankowe służą do pomnażania oszczędności. Jednak same odsetki, czyli stawka nominalna, to nie wszystko. Dlaczego i jakie to ma znaczenie?

Ile (nie)zarabiamy na lokatach bankowych

By ocenić faktyczną zyskowność depozytu, trzeba wysokość oprocentowania nominalnego pomniejszonego o podatek Belki zestawić z inflacją. Wówczas otrzymuje się realne oprocentowanie lokaty.

Jeśli jest ono dodatnie, wartość oszczędności rzeczywiście się zwiększa. W praktyce oznacza to, że po upływie okresu umownego za kapitał ulokowany na lokacie powiększony o odsetki możemy kupić więcej niż w momencie jej zakładania.

Rentowność lokat 1996-2024

W przeciwnym razie realna wartość oszczędności maleje. Innymi słowy: po zakończeniu lokaty, mimo otrzymania odsetek, wpłacone na nią środki pozwolą na mniejsze zakupy niż w momencie jej zakładania. Wszystko przez wzrost cen, czyli inflację.

Z grubsza dzieje się tak w Polsce od ośmiu lat. Od przełomu 2015-16 rentowność lokat jest ujemna. Początkowo winne były niskie i niemal zerowe stopy procentowe, a później – rekordowa inflacja.

Ta ostatnia od marca br. rośnie coraz wolniej. Ostatni odczyt wg GUS-u to 6,5 proc.

Problem w tym, że od początku br. maleje również średnie oprocentowanie lokat. Wg ostatnich danych NBP na przeciętnym depozycie terminowym banki proponują 4,98 proc. Jeszcze rok temu było to 6,25 proc. [zobacz wykres].

Lokata lepsza od inflacji na 8,6% w Banku Nowym

Oczywiście są to wartości średnie. Na rynku dostępne są lepsze propozycje. Z tym że, aby przy obecnej inflacji (6,5 proc.) ochronić przed nią wartość oszczędności, trzeba znaleźć ofertę ze stawką 8,02 proc.

Dlaczego tyle? Musimy pamiętać o podatku od zysków kapitałowych, który pochłania 19 proc. naliczonych odsetek [8,02 – 19% = 6,5].

Taki kupon zapewnia Nowy Depozyt Wysoki Procent dostępny w Banku Nowym. Prawdopodobnie jest to jedyna na rynku lokata lepsza od inflacji. Daje zarobić 8,6 proc. w skali roku. Po potrąceniu daniny przez fiskusa jej faktyczna zyskowność wynosi 6,97 proc.

Jednak jedyna na rynku lokata lepsza od inflacji ma pewne wady. Jest nią relatywnie mała kwota możliwa do ulokowania – 10 tys. zł.

Inflacja w Polsce od stycznia 2022 do października 2023
Źródło: GUS

Nowy Depozyt Wysoki Procent zakłada się na jeden miesiąc. Zrobią to tylko dla nowi klienci Banku Nowego, którzy wyrażą też zgody marketingowe i zgodę na korespondencję elektroniczną zamiast papierowej.

Produkt zakłada się wyłącznie online. Uprzednio trzeba otworzyć bezpłatny w prowadzeniu rachunek depozytowy. Tożsamość potwierdza się przelewem autoryzacyjnym ze swojego konta w innym banku.

Jedyna na rynku lokata lepsza od inflacji ma charakter odnawialny. Aczkolwiek depozyt przedłuża się na warunkach standardowych, co jest absolutnie nieopłacalne.

Dlatego w kalendarzu trzeba zapisać sobie datę zakończenia depozytu i po upływie okresu umownego zabrać środki. Z tym że przelew zewnętrzny kosztuje 1 zł. Bezpłatne są jedynie transfery w ramach Banku Nowego.

Czym jest Bank Nowy

Bank Nowy to instytucja powstała na początku 2020 na gruzach upadłego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Z tego ostatniego Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydzielił zdrowe aktywa, które w październiku 2021 kupił Wielkopolski Bank Spółdzielczy z Poznania działający pod marką neoBank.

Bank Nowy powstał na bazie PBS-u Sanok w wyniku przymusowej restrukturyzacji

Od kwietnia 2022 na czele Banku Nowego stoi Magdalena Pruchniewska. Instytucja, która ma siedzibę w Poznaniu, działa głównie na Podkarpaciu. Ma też kilka placówek w największych aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin).

Na koniec 2022, zakończonego zyskiem 50 mln zł, aktywa Banku Nowego wynosiły 1,65 mld zł. Portfel kredytowy opiewał na 1,2 mld zł. Klienci indywidualni trzymali w nim 1,3 mld zł. Współczynnik wypłacalności wynosił 13,63 proc.

Poza jedyną na rynku lokatą lepszą od inflacji w ofercie Banku Nowego znajdziemy też inne wysoko oprocentowane depozyty. Chodzi m.in. o Nowy Depozyt Gwarantowany oraz Nowy Depozyt Zysk. Oba produkty mają stawkę 6,8 proc. Zakłada się je na kwartał.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.