Niezagrożony duopol na rynku obligacji skarbowych

trzyletnie obligacje skarbowe stałoprocentowe

Oprócz PKO BP i Banku Pekao również inne instytucje finansowe chciałyby sprzedawać Kowalskiemu rządowe papiery dłużne. Jednak duopol na rynku obligacji skarbowych trwa. Wszystko przez zamysł resortu finansów i wymagania dwóch największych polskich banków.

Przez lata detaliczne obligacje skarbowe, czyli niewymagające otwierania rachunku inwestycyjnego, sprzedawał jedynie PKO BP i jego biuro maklerskie. Wydawało się, że tak będzie zawsze.

Jego swoisty monopol na obligacje skarbowe został przełamany jesienią 2022. Wówczas, po kilku miesiącach prac wdrożeniowych, rządowe papiery dłużne pojawiły się w ofercie drugiej co do wielkości instytucji kontrolowanej przez skarb państwa – Banku Pekao.

Klient skazany na duopol na rynku obligacji skarbowych

Obligacje oszczędnościowe można kupić przez internet, nie będąc klientem wymienionych banków. Jednak ktoś, kto z pewnych względów nie chciałby wspierać biznesów tych podmiotów, nie ma wyjścia. Obrót detalicznymi papierami skarbowymi jest w przeciwieństwie do obligacji notowanych na giełdzie, które kupimy online niemal w każdym biurze maklerskim działającym na polskim rynku, reglamentowany.

W 2020 forex przyciągnął wielu inwestorów z Polski, którzy nie byli przygotowani na duopol na rynku obligacji skarbowych
fot. Gerd Altmann || Pixabay.com

Aczkolwiek z ustaleń bloga Obiektywne Finanse wynika, że w ostatnich latach było przynajmniej kilka prób upowszechnienia dostępu do detalicznych papierów dłużnych. Duopol na rynku obligacji skarbowych próbowali przełamać:

  • Alior Bank,
  • Credit Agricole,
  • Santander,
  • ING Bank Śląski,
  • Dom Maklerski BDM oraz
  • Dom Maklerski Noble Securities.

W różnych okresach instytucje te złożyły w Ministerstwie Finansów wnioski o umożliwienie sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Wszystkie spaliły na panewce. Dlaczego?

(Nie)trwały duopol na rynku obligacji skarbowych

Prawdopodobnie wnioskodawcy, choć spełniali wymogi formalne (m.in. na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi mieli zezwolenie KNF-u na prowadzenie działalności maklerskiej), nie osiągnęli porozumienia co do warunków współpracy z agentami emisji, czyli PKO BP i Bankiem Pekao. Na razie wiele wskazuje na to, że duopol na rynku obligacji skarbowych będzie trwać.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego PKO BP

Nasze starania o włącznie do konsorcjum dystrybutorów tych papierów w obrocie pierwotnym do tej pory nie przyniosły rezultatów – mówi Wojciech Gąsowski, dyrektor zarządzający w Noble Securities.

Rozmawialiśmy z Ministerstwem Finansów i z jednym z dystrybutorów, żeby dołączyć do konsorcjum. Ale nie dołączyliśmy i w perspektywie najbliższych miesięcy tego nie zrobimy – informuje Władysław Kraus, dyrektor Wydziału Sprzedaży w BDM.

Nasi rozmówcy nie chcą zdradzać szczegółów co do wymogów stawianych im przez agentów emisji. Tajemnicą zasłania się też PKO BP.

Bank Pekao od lat tworzy najcenniejsze polskie marki finansowe

Firma [chcąca przystąpić do konsorcjum] musi posiadać uprawnienia do oferowania papierów wartościowych. Wszelkie inne wymagania udostępniamy tylko zainteresowanym podmiotom, po podpisaniu umowy o poufności – zastrzega Grzegorz Culepa z PKO BP. Zdradza jedynie, że największy bank w Polsce jako agent emisji prowadził rozmowy z różnymi podmiotami w sprawie przystąpienia przez nie do konsorcjum dystrybutorów rządowych papierów dłużnych.

Ministerialna koncepcja duopolu na rynku obligacji detalicznych

O co chodzi? W zamyśle resortu finansów rozszerzanie sieci sprzedaży i obsługi obligacji detalicznych jest możliwe jedynie przez przystąpienie do jednego z dwóch konsorcjów dystrybutorów tworzonych przez dwa największe na rynku banki. Te na mocy umowy z Ministerstwem Finansów pełnią rolę agentów emisji obligacji.

Wydaje się, że duopol na rynku obligacji skarbowych istnieje po części jako wynik koncepcji Ministerstwa Finansów

Każdy agent prowadzi rejestr nabywców obligacji. Ze względu na wymogi formalnoprawne papiery nie mogą być przenoszone poza rejestr. Wszystkie nabycia w ramach konsorcjum są przechowywane w rejestrze sponsora emisji prowadzonym przez agenta emisji. Obsługa wszelkich świadczeń na rzecz klienta oraz rejestracja emisji w KDPW odbywa się poprzez agenta emisji. Takie zasady mają na celu zapewnienie efektywności oraz bezpieczeństwa systemu dystrybucji – tłumaczy Ministerstwo Finansów.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.