Oprocentowanie konta IKZE w bankach znów niżej

dodatkowa emerytura dzięki IKE lub IKZE

Średnie oprocentowanie konta IKZE w bankach spadło już po raz czwarty z rzędu. Od szczytu sprzed roku zmalało o prawie 1/5. Jednak niebawem może odbić. Poza tym na rynku wciąż znajdziemy atrakcyjne oferty. Podsuwamy te najlepsze.

Stopy procentowe się ustabilizowały. Tak samo jak stawki na rynku międzybankowym. Mimo to średnie oprocentowanie konta IKZE w bankach spadło czwarty kwartał z rzędu. Dlaczego?

Szansa na wyższe oprocentowanie konta IKZE w bankach

Wszystko przez sposób, w jaki banki prowadzące konta emerytalne ustalają odsetki. Duża część monitorowanych przez nas podmiotów do wyliczeń przyjmuje średnią wartość WIBID-u (z różnym tenorem) z poprzedniego kwartału.

Tak się złożyło, że na początku IV kwartału ub. r. wskaźnik ten mocno spadł w reakcji na cięcia stóp procentowych. Jako że dalsze ruchy RPP nie nastąpiły, a później zmieniła się narracja tego gremium (brak obniżek jako scenariusz bazowy w tym roku), stawki depozytowe na rynku międzybankowym przestały spadać. Pod koniec roku nawet lekko wzrosły.

Średnie oprocentowanie konta IKZE w bankach w I kwartale 2024
Obliczenia: ObiektywneFinanse.pl

Zatem niebawem, wraz z początkiem drugiego kwartału, oprocentowanie konta IKZE w bankach (niektórych) nieznacznie wzrośnie.

Świetnie pokazuje to przykład BS Międzyrzec Podlaski. W grudniu można było zarobić tam 6,11 proc. Obecnie kupon wynosi 6,13 proc.

Póki co banki płacą za emerytalne oszczędności przeciętnie 4,58 proc. w skali roku. To o 29 pkt bazowych (0,29 pkt proc.) mniej niż na początku zimy. W stosunku do tego samego okresu sprzed roku średnie oprocentowanie konta IKZE w bankach zmalało o 96 pb – z 5,54 proc. Wówczas było ono najwyższe w historii.

Dokąd po najlepsze IKZE w banku w I kwartale 2024

W I kwartale 2024 rankingowi IKZE w bankach przewodzi Bank Spółdzielczy w Lipce. Wielkopolska spółdzielnia, która na czele zestawienia znajduje się od początku ub. r., płaci 6,35 proc.

Najlepsze konto IKZE w BS Lipka IV kwartale 2023

Za nią jest wspomniany Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim ze stawką 6,13 proc. To jedyny przypadek wzrostu oprocentowania konta IKZE spośród analizowanych przypadków.

Po awansie z czwartego miejsca podium najlepszych bankowych IKZE uzupełnia Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu. Deponując tam oszczędności na prywatną emeryturę, można zarobić 6,05 proc.

A jeśli chcemy otworzyć konto emerytalne dające prawo do ulgi podatkowej w znanym banku komercyjnym, który ma placówki w całym kraju? Praktycznie nie mamy wyboru.

Taki produkt dostępny jest jedynie w ING Banku Śląskim. Płaci on 4 proc.

Ranking IKZE w bankach w I kwartale 2024

lp.BankStawka [proc.]Zasady oprocentowania/uwagikapitalizacja
1.Bank Spółdzielczy w Lipce6,35%WIBID 6M (średnia z poprzedniego półrocza kalendarzowego) + 0,5 pppółroczna
2.Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim6,13%WIBID 1M (średnia z poprzedniego miesiąca) + 0,5 pp

jednorazowa opłata 100 zł za dostęp do e-bankowości (pobierana od klientów, którzy nie mają ROR-u lub zwykłego KO)
roczna
3.Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu6,05%redyskonto weksli NBP + 0,25 pproczna
4.Bank Spółdzielczy w Szczytnie6%stopa depozytowa NBP + 0,75 pproczna
5.Bank Spółdzielczy w Skórczu5,58%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) + 1 pp. x współczynnik zależny od stażu klienta*roczna
6.Bank Spółdzielczy w Człuchowie5%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,9kwartalna
7.Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie4,73%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,85
–-
obowiązek wpłat min. 50 zł w każdym półroczu
roczna
8.Bank Spółdzielczy w Sławnie4,64%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**kwartalna
9.Bank Spółdzielczy w Gnieźnie4,64%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**

300 zł za otwarcie IKZE
kwartalna
10.Bank Spółdzielczy w Krapkowicach4,5%Ustala bankroczna
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse. Stan na 7.03.2024.

* – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,85; 13-24 miesiące – 0,9; 25-60 miesięcy – 0,95, powyżej 60 miesięcy – 1,0.

** – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,835; 13-24 miesiące – 0,86; 25-60 miesięcy – 0,885, powyżej 60 miesięcy – 0,91.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.