Ranking ESG po raz pierwszy dla Ergo Hestii

Ranking ESG obejmuje spółki oceniane pod kątem jakości zarządzania zgodnie z wymogami odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju

Sporządzany od 17 lat Ranking ESG miał wielu zwycięzców. W 2024 po raz pierwszy została nim firma ubezpieczeniowa z Sopotu. Natomiast cały sektor finansowy zdominował zestawienie obejmujące 66 spółek, które poddały ocenie swoją jakość zarządzania.

Poznaliśmy spółki, które są najlepiej zarządzane pod kątem wymogów odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Koźmiński Business Hub po raz 18. przygotował Ranking ESG, który przez ostatnie lata funkcjonował jako Ranking Odpowiedzialnych Firm.

Organizatorzy tłumaczą zmianę nazwy „radykalnie poszerzającym się zakresem sprawozdawczości”. Jak zapewniają, inicjatywa pozostaje barometrem dojrzałości odpowiedzialnego zarządzania największych podmiotów gospodarczych.

Sektor finansowy nadaje ton zrównoważonemu zarządzaniu

W badaniu wzięło udział prawie 150 organizacji. Ostatecznie sklasyfikowano 66, czyli osiem mniej niż przed rokiem.

Ranking ESG 2024 zdominowały spółki z sektora finansowego. Nie dość, że wprowadził on najwięcej reprezentantów spośród ośmiu branż, to jeszcze jego przedstawiciele zajęli całe podium.

Doradca kredytowy pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę refinansowania kredytu hipotecznego
Fot. materiały prasowe / Bank Millennium

Na szczycie po raz pierwszy znalazła się Ergo Hestia. Dodatkowo zdobyła ona najwięcej punktów w obszarze społecznym. W przeszłości ubezpieczyciel wielokrotnie zajmował miejsca w top 3. Nigdy nie wygrał.

Tuż za nim uplasowali się zwycięzcy Rankingu ESG z ostatnich lat: BNP Paribas (triumfator 2018-21 i 2023) oraz ING Bank Śląski (lider w 2022), który wiosną po raz kolejny został uznany za najlepszego pracodawcę w branży. Cała trójka wraz z czterema innymi firmami finansowymi została także liderami w obszarze korporacyjnym.

W sumie w Rankingu ESG 2024 znalazło się 13 spółek finansowych. To o dwie więcej w porównaniu z poprzednim badaniem. Do grona ubiegłorocznych uczestników dołączyli: NatWest, który niedawno ogłosił wyjście z Polski, oraz Alior Bank.

Banki odpowiedzialne społecznie
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Warto podkreślić, że Santander, Bank Millennium oraz Provident to jedyne organizacje, które znalazły się w każdym zestawieniu spółek najlepiej zarządzanych zgodnie z wytycznymi ESG. Łącznie przez 17 lat przez Ranking Firm Odpowiedzialnych Społecznie przewinęło się 270 podmiotów. Część z nich znajduje się w nim regularnie.

To około 30 największych spółek. Raz są wyżej, raz niżej. Niezależnie od niewielkich zmian w punktacji i rotacji swoich pozycji są to podmioty najlepiej przygotowane do wielkiej transformacji ESG. Ta już za dwa lata będzie codziennością dla ponad 3000 firm w Polsce. Jednak zdecydowana większość z nich nie jest na to przygotowana – przyznają organizatorzy badania z Koźmiński Business Hubu działającego w ramach Akademii Leona Koźmińskiego.

Ranking ESG 2024 w sektorze finansowym

MiejsceFirmaPktZmiana pozycji r/r
1. (1)Ergo Hestia99+2
2. (2)BNP Paribas98-1
3. (3)ING Bank Śląski97+1
4. (4)NatWest94powrót
5. (5)Santander93-2
6. (7)Credit Agricole91-4
7. (9)Bank Millennium89-2
8. (17)BOŚ79-1
9. (26)mBank64-3
10. (27)Provident63=
11. (33)BGK55-2
12. (39)Ikano Bank35-4
13. (40)Alior Bank34debiut
Opracowanie: Obiektywne Finanse, źródło: rankingodpowiedzialnychfirm.pl; w nawiasie miejsce w klasyfikacji generalnej.

By znaleźć się w Rankingu ESG 2024, należało wypełnić ankietę złożoną z 70 pytań o zróżnicowanym charakterze z 11 sekcji. Nawiązywały one do najnowszych wytycznych raportowania w ramach Europejskich Standardów Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Dotyczyły m.in. pracowników, wykorzystywanych surowców, lokalnej społeczności, bioróżnorodności, klientów.


Maciej Kusznierewicz

Maciej Kusznierewicz, dziennikarz, bloger i copywriter — twórca treści

Autor tego bloga, którego prowadzi od 2012. Dziennikarz i copywriter z 19-letnim doświadczeniem w prasie drukowanej i elektronicznej. Pasjonat finansów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.