Ranking Odpowiedzialnych Firm 2023 dla BNP Paribas

Banki odpowiedzialne społecznie
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2023, tak samo jak ten poprzedni, otwiera bank. Jednak tym razem zamiast ING Banku Śląskiego pierwsze miejsce zajmuje BNP Paribas, dla którego to powrót na fotel lidera po roku przerwy. Aczkolwiek w zestawieniu znalazło się najmniej instytucji finansowych od lat.

Poznaliśmy Ranking Odpowiedzialnych Firm 2023. To zestawienie spółek oceniające jakość zarządzania pod kątem wytycznych ESG.

Pozwala na porównywanie firm w poszczególnych obszarach zarządzania. Jest też cennym instrumentem edukacyjnym. Do tego ułatwia porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

BNP Paribas znów najlepszy w obszarze ESG

Najbardziej odpowiedzialną społecznie firmą 2023 został BNP Paribas, który jako jedyny podmiot w rankingu otrzymał maksymalną liczbę punktów – 60. To siódmy triumf organizacji zarządzanej przez Przemysława Gdańskiego. Wcześniej zwyciężał m.in. w latach 2019-21.

Na drugim miejscu znalazły się Credit Agricole wraz z Orange (po 55 pkt). Podium uzupełniły Ergo Hestia, Santander, PGE oraz Signify (po 53 pkt).

konto w BNP Paribas

Zwycięzca z poprzedniego roku, czyli ING Bank Śląski, spadł na czwarte miejsce. Zdobył 52 pkt.

– Pierwsze miejsce w tak prestiżowym rankingu jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i docenieniem naszych długoletnich działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wiele lat temu postawiliśmy sobie bardzo ambitne cele związane ze wsparciem naszym klientów w transformacji energetycznej, odpowiadaniem na wyzwania naszego otoczenia społecznego i odpowiedzialnym zarządzaniem ryzykami – mówi Jarek Rot, dyrektor Obszaru Zrównoważonego Rozwoju w BNP Paribas.

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2023 uboższy o gigantów świata finansów

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2023 obejmuje 74 instytucje ośmiu sektorów gospodarki. To o 12 więcej niż przed rokiem.

W tym gronie znajduje się 11 podmiotów z branży finansowej, w tym dziewięć banków, ubezpieczyciel i firma pożyczkowa. W porównaniu z poprzednim zestawieniem liczba instytucji finansowych przykładających dużą wagę do zagadnień ESG zmniejszyła się o trzy. Odpowiedzialnych społecznie firm finansowych więcej było także przed dwoma laty (17 – najwięcej w historii) oraz w 2020 (na liście znalazło się 15 organizacji).

Ranking Odpowiedzialnych Firm

Po części stało się tak, ponieważ z zestawienia wypadły cztery duże organizacje:

  • PZU,
  • PKO BP,
  • Bank Pekao oraz
  • Citi Handlowy.

W ich miejsce pojawił się tylko jeden debiutant (Ikano Bank). Warto dodać, że jeszcze do zeszłego roku Citbank należał obok Santandera, Banku Millennium oraz Providenta elitarnego grona firm, które przewinęły się przez wszystkie edycje badania organizowanego od 2007.

Z drugiej strony sektor bankowość, finanse i ubezpieczenia jest jednym z najliczniej reprezentowanych. Ranking Odpowiedzialnych Firm 2023 ma więcej przedstawicieli jedynie z sektora dóbr konsumenckich (13) oraz paliwa, energetyka, wydobycie (12).

Zwraca uwagę wynik Credit Agricole. Jeszcze w 2020 zamykał on branżową stawkę. Rok później uplasował się pod koniec stawki. Przed rokiem był już w górnej połówce zestawienia.

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2023 w sektorze finansowym

lp.FirmaPktZmiana r/r
1. (1.)BNP Paribas60+1
2. (2.)Credit Agricole55+2
3. (3.)Santander53-1

Ergo Hestia53=
4. (4.)ING Bank Śląski52-3
5. (6.)Bank Millennium50=
6. (7.)mBank49=
7. (20.)BOŚ35=
8. (22.)Ikano Bank33debiut
9. (23.)BGK32+2
10. (24.)Provident31+1
Opracowanie: Obiektywne Finanse, źródło: rankingodpowiedzialnychfirm.pl; w nawiasie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Ranking Odpowiedzialnych Firm 2023 powstał na podstawie wyników ankiety złożonej z 60 pytań. Część z nich dotyczyła konkretnych wskaźników ilościowych. Wszystkie bazowały na wytycznych Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).

Autorami zestawienia są prof. Bolesław Rok z Kozminski Business Hub (funkcjonującego w ramach Akademii Leona Koźmińskiego) oraz redaktor i wydawca Jarosław Horodecki.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.