Przedterminowy wykup obligacji skarbowych mniej opłacalny

trzyletnie obligacje skarbowe stałoprocentowe

Kupowane od września 2024 rządowe papiery dłużne będą gorzej oprocentowane w I okresie odsetkowym. Marże naliczane w kolejnych okresach się nie zmienią. Wzrosną za to opłaty za przedterminowy wykup obligacji skarbowych. W niektórych przypadkach nowa stawka będzie prawie trzykrotnie wyższa i przekreśli sens popularnej ostatnio praktyki.

Minister finansów ogłosił warunki emisji obligacji oszczędnościowych, która rozpocznie się 1 września 2024. Oprocentowanie rządowych papierów dłużnych, sprzedawanych przez dwa największe banki (PKO BP i Bank Pekao), będzie niższe. Wzrośnie również opłata za przedterminowy wykup obligacji skarbowych.

Uwaga! Nowości odnoszą się do papierów kupionych od 1 września. Obligacje państwowe kupione do 31 sierpnia zachowają swoje parametry.

Oprocentowanie obligacji skarbowych od 1 września 2024

Niższe oprocentowanie obligacji skarbowych dotyczy głównie I okresu odsetkowego. Wyjątek stanowią dwulatki oznaczone skrótem DOR. W ich przypadku z 0,35 do 0,15 spadnie również marża doliczana do stopy referencyjnej NBP (obecnie 5,75). Natomiast nie zmienią się marże papierów antyinflacyjnych.

Oprocentowanie obligacji skarbowych spada, a rośnie opłata za przedterminowy wykup obligacji skarbowych

Ostatni raz podobne zmiany zaszły z początkiem czerwca br. Jednak wtedy cięcia dotyczyły papierów z krótszym terminem zapadalności.

Obligacje skarbu państwa i ich oprocentowanie od 1 września 2024

Rodzaj papierówOprocentowanie w I okresieOd czego zależy oprocentowanieMarża zyskuMarża zysku
Sierpień 2024Wrzesień 2024
Sierpień 2024Wrzesień 2024
OTS
(3-miesięczne)
3%3%stałebrakbrak
ROR
(1-roczne)
5,95%5,75%stopa referencyjna NBPbrakbrak
DOR
(2-letnie)
6,15%5,9%stopa referencyjna NBP0,350,15
TOS
(3-letnie)
6,2%5,95%stałebrakbrak
COI
(4-letnie)
6,55%6,3%inflacja1,51,5
EDO
(10-letnie)
6,8%6,55%inflacja22
ROS*
(6-letnie)
6,75%6,5%inflacja22
ROD*
(12-letnie)
7,05%6,8%inflacja2,52,5
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || * – dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus”

Droższy wykup obligacji skarbowych przed terminem

Ponadto wzrośnie opłata za zerwanie papierów, czyli wcześniejsze – niż przewiduje list emisyjny – wycofanie pieniędzy z obligacji detalicznych. Ta zmiana obejmie papiery:

  • 3-letnie,
  • 4-letnie,
  • 10-letnie i
  • rodzinne (dla beneficjentów 800 plus).
Wydaje się, że duopol na rynku obligacji skarbowych istnieje po części jako wynik koncepcji Ministerstwa Finansów

Oznacza to, że przedterminowy wykup obligacji skarbowych stanie się mniej opłacalny. Niekiedy taka operacja straci sens, bo pochłonie cały naliczone odsetki.

Przy czym warto dodać, że potrącenia nie dokonuje się wobec posiadaczy obligacji skarbu państwa, którzy dokonują wypłaty lub wypłaty transferowej z IKE lub IKZE.

Bez dodatkowych kosztów można też wycofać pieniądze z papierów 3-miesięcznych. Z tym że można to zrobić nie wcześniej niż siedem dni od zakupu i nie później niż 20 dni przed dniem zapadalności (wykupu) zapisanym w liście emisyjnym.

Ile zapłacisz za wcześniejszy wykup obligacji skarbowych od 1 września 2024

Rodzaj papierówOpłata za wcześniejszy wykup
Sierpień 2024Wrzesień 2024
OTS (3-miesięczne)0 zł0 zł
ROR (1-roczne)0,5 zł0,5 zł
DOR (2-letnie)0,7 zł0,7 zł
TOS (3-letnie)0,7 zł1 zł
COI (4-letnie)0,7 zł2 zł
EDO (10-letnie)2 zł3 zł
ROS* (6-letnie)0,7 zł2 zł
ROD* (12-letnie)2 zł3 zł
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || * – dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus”

Dlaczego spada oprocentowanie obligacji oszczędnościowych

Powód zmian? – Wynikają one z potrzeby dostosowania warunków obligacji oszczędnościowych do bieżących realiów rynkowych – tłumaczy Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Tyle wersja oficjalna. Nieoficjalnie ruch ministra finansów może być podyktowany chęcią ukrócenia praktyki polegającej na zrywaniu długoterminowych papierów antyinflacyjnych (efekt dezinflacji) i kupowaniu za otrzymane pieniądze stałokuponowych obligacji 3-letnich.

trzyletnie obligacje stałoprocentowe (TOS) można nabywać na rachunek IKZE-Obligacje. Na nim nie ponosi się opłaty za wcześniejszy wykup obligacji skarbowych

Czterolatki z powodu najwyższej od ćwierćwiecza inflacji były hitem sprzedażowym ostatnich lat. Jednak od tego roku tempo wzrostu cen wyraźnie wyhamowało. Optymistyczne są też prognozy na kolejne kwartały. To negatywnie odbiło się na dochodowości obligacji 4-letnich. W efekcie popyt na nie zmalał dwukrotnie w stosunku do roku ubiegłego (41,6 v 21 proc. w całości sprzedaży).

Odwrotnie stało się z papierami 3-letnimi ze stałym oprocentowaniem. W 2023 odpowiadały one za 19 proc. popytu obligacje detaliczne. Obecnie, jak pokazują dane Ministerstwa Finansów, jest to 42 proc.

Malejąca inflacja sprawiła, że posiadaczom obligacji indeksowanych inflacją opłacało się ich umorzenie i zakup nowych papierów. Częściowo obecne rekordy sprzedażowe (10,2 mld zł w czerwcu i 11,8 mld zł w lipcu) są wynikiem właśnie tego rodzaju operacji – wyjaśnia Michał Sadrak z serwisu obligacje.pl. – Posiadacze starszych serii zamieniają je na nowe papiery i wybierają obligacje skarbowe o krótszej zapadalności. Te z terminem wykupu do trzech lat (łącznie: trzymiesięczne, roczne, dwuletnie, trzyletnie) stanowią już 70 proc. sprzedaży – dodaje.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.