
Na początku 2025 będzie można założyć konto osobiste w Banku Pocztowym metodą na selfie. Tym samym spółka kontrolowana przez Pocztę jako ostatni z uniwersalnych banków komercyjnych dołączy do rynkowego standardu. Rozwiązanie będzie wymagać zainstalowania aplikacji.
Potwierdziły się nasze doniesienia o tym, że niebawem konto osobiste w Banku Pocztowym będzie można otworzyć metodą na selfie. Tym samym spółka kontrolowana przez narodowego operatora pocztowego dołączy do rynkowego standardu.
Od pewnego czasu spośród banków komercyjnych o profilu uniwersalnym tylko instytucja zarządzana Jarosława Orlikowskiego nie pozwalała na potwierdzenie tożsamości przy zawieraniu umowy o ROR z użyciem weryfikacji biometrycznej. Niebawem ma się to zmienić.
Konto osobiste w Banku Pocztowym na selfie i z ograniczeniami
Przypomnijmy, że foto- bądź wideoweryfikacja polega na wykonaniu przez osobę składającą wniosek online skanu dowodu osobistego i kilku zdjęć twarzy lub krótkich nagrań gestów. Następnie dane te analizują i porównują algorytmy. Obecnie w Banku Pocztowym odbywają się testy tego rozwiązania.
– Po ich przeprowadzeniu planujemy udostępnić wideoweryfikację przy zakładaniu ROR-u na początku 2025 roku – mówi Bartosz Trzciński, rzecznik prasowy Banku Pocztowego.
Osoba chcąca założyć konto osobiste w Banku Pocztowym na selfie będzie musiała najpierw pobrać aplikację banku. Ta dostępna jest dla systemów Android oraz iOS.
Wnioski będzie można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu, również w dni wolne. Będą procedowane automatycznie. Zatem cały proces zajmie kilka-kilkanaście minut.
– W przypadku konieczności dodatkowej weryfikacji wnioski składane tą metodą będą rozpatrywane w godzinach pracy call center [7:30-22 w dni powszednie i 8-18 w soboty]. Klient będzie informowany o przebiegu takiego procesu – zapowiada Trzciński.
Konto w Banku Pocztowym otwarte metodą na selfie będzie mieć ograniczenia. Podobnie jest u konkurencji.
– Ze względów bezpieczeństwa rachunek nie będzie miał pełnej funkcjonalności do momentu osobistej weryfikacji tożsamości przez klienta w oddziale. O szczegółach ograniczeń poinformujemy w chwili wdrożenia do oferty – dodaje rzecznik.
Jednak zanim nastąpi wdrożenie, niektóre usługi w ramach ROR-u Banku Pocztowego zdrożeją. Podwyżki dotyczą głównie operacji w oddziałach oraz wypłat z obcych bankomatów.
Kręta droga do konta na selfie w Banku Pocztowym
Spółka już od 2020 zapowiadała, że umożliwi otwieranie rachunków bieżących z użyciem fotoweryfikacji. Jednak zawsze coś stawało jej na przeszkodzie.
Realizacji planów nie ułatwiały dość częste zmiany personalne w najwyższym kierownictwie i wynikające z tego zmiany koncepcji. Jedna ekipa dążyła do digitalizacji Banku Pocztowego. Kolejna wstrzymywała ten proces albo zmieniała priorytety, np. kosztem konta na selfie wdrażała nową bankowość elektroniczną i Blika. Ofiarą tych zawirowań padła stworzona w 2017 i ciesząca się dobrą opinią marka EnveloBank.
Aczkolwiek Bank Pocztowy zdołał w 2022 wdrożyć wygodniejszą dla klienta metodę otwierania konta osobistego poprzez logowanie na rachunek w innym banku. Obecnie tylko cztery instytucje wykorzystują usługę AIS w procesie zakładania ROR-u. Poza Bankiem Pocztowym są to: Millennium, Pekao oraz Velo. Z użyciem tej samej metody udziela kredytów gotówkowych całkowicie online klientom zewnętrznym.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz