Pożyczki pozabankowe coraz częściej stanowią wsparcie w trudnych chwilach i pozwalają stanąć na nogi po nieprzewidzianych kryzysach. Lecz wciąż sporo osób nimi zainteresowanych szuka odpowiedzi na nurtujące ich kwestie związane z ofertą instytucji niebankowych.
Materiał zewnętrzny
Pożyczka pozabankowa to produkt, który z roku na rok zyskuje na popularności. Rokrocznie tysiące Polaków decydują się na takie wsparcie. Wedle BIK-u w 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły przeszło 2,7 mln pożyczek na łącznie ponad 6,8 mld zł.
Coraz lepsze pożyczki pozabankowe
Liczba umów systematycznie rośnie. Dzieje się tak, gdyż podmioty niebankowe wskutek zaostrzającej się konkurencji i coraz bardziej wymagających przepisów prawa oferują coraz atrakcyjniejsze warunki. W dodatku umożliwiają przejście całej procedury bez wychodzenia z domu i dostarczania dokumentów. To sprawia, że pożyczki pozabankowe coraz częściej stanowią solidne wsparcie na wypadek różnych kryzysowych sytuacji.
Polacy coraz rozsądniej podchodzą do kwestii zadłużania się. Zanim podpiszą umowę, chcą poznać wszystkie jej zapisy; dowiedzieć się, na co konkretnie wyrażają zgodę i mieć pewność, że zarówno oni, jak i ich rodziny są całkowicie bezpieczne. To jest postawa, którą należy chwalić.
Wciąż jednak temat pożyczek udzielanych przez instytucje niebankowe osnuty jest wieloma niejasnościami, wątpliwościami, a nawet – mitami. Nad czym najczęściej zastanawiają się klienci firm pożyczkowych? Co powinni wiedzieć o oferowanych przez nie produktach? Odpowiadamy na najważniejsze pytania o pożyczki pozabankowe.
Czy pożyczka pozabankowa jest bezpieczna?
To chyba punkt, który najbardziej zaprząta głowę potencjalnych klientów. Pytanie o bezpieczeństwo jest pytaniem o konkretną firmę, z którą planujemy wejść we współpracę.
Przed podpisaniem umowy sprawdźmy, czy podmiot znajduje się na liście Komisji Nadzoru Finansowego jako legalna firma pożyczkowa. Znajdziemy ją tutaj.
Każdorazowo czytajmy umowę i prośmy konsultanta o wyjaśnienie punktów, których nie rozumiemy. Przed zatwierdzeniem kontraktu ustalmy wszystkie koszty i upewnijmy się, że zostały one zawarte na piśmie. Pytajmy, analizujmy, patrzmy trzeźwym okiem. Ale przede wszystkim zawsze upewnijmy się, że nasz domowy budżet pozwoli na bezpieczną spłatę długu w zakładanym terminie.
Jak wygląda spłata zobowiązania w firmie pożyczkowej?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Musimy oddzielnie analizować każdą instytucję, której oferta nas zainteresowała. W zależności od tego, jaką firmę wybierzemy, otrzymamy inne warunki regulowania należności.
Przykładowo pożyczając w Providencie, niemal zawsze możemy wystąpić o okresową przerwę w spłacie. W ramach tego rozwiązania klientowi przysługuje prawo do odroczenia terminu raty wynikającego z pierwotnego harmonogramu.
Pamiętajmy również, że ustawa o kredycie konsumenckim daje możliwość wcześniejszej spłaty. Innymi słowy: możemy przed terminem i bez dodatkowych kosztów oddać całość lub część długu.
Jak złożyć wniosek o pożyczkę pozabankową?
To zależy od modelu biznesowego danej firmy. Przykładowo Provident umożliwia złożenie wniosku na kilka sposobów.
Z punktu widzenia wygody klienta świetnym rozwiązaniem jest pożyczka online. W jej ramach o wsparcie staramy się przez internet. W kalkulatorze dostępnym na stronie firmy możemy wybrać interesującą nas kwotę i okres spłaty. Prosta instrukcja poprowadzi nas przez kolejne etapy wnioskowania.
Fani bardziej tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na spotkanie z terenowym doradcą klienta, który przyjedzie w umówione miejsce i dopełni formalności.
Środki z pożyczki zaciągniętej w instytucji niebankowej można odebrać na różne sposoby:
- przelewem na konto,
- w bankomacie [czytaj więcej],
- w postaci limitu odnawialnego na karcie kredytowej.
Provident
Dodaj komentarz