Deutsche Bank, Idea Bank oraz Meritum Bank mają w ofercie darmowe konto dla jednoosobowej firmy, przelewy internetowe, wypłaty z obcych bankomatów i karty płatnicze. Na co jeszcze mogą liczyć samozatrudnieni, jeśli otworzą rachunek w tych instytucjach?
Dla wielu z nas darmowy rachunek bankowy i zwrot kosztów za używanie karty płatniczej stał się standardem. Bezpłatne konto z „plastikiem” – bezwarunkowo lub po spełnieniu niewygórowanych wymagań – oferuje dziś przynajmniej 15 instytucji.
Inaczej jest w segmencie klientów biznesowych. Tam brak prowizji za podstawowe usługi finansowe jest rzadkością. Posiadanie i aktywne używanie firmowego ROR-u może kosztować drobnego przedsiębiorcę nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie! W ciągu roku daje to całkiem sporą kwotę, z której może się uzbierać równowartość miesięcznego zobowiązania na rzecz ZUS-u (981,26 zł) ponoszonego przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Co obejmuje darmowe konto dla jednoosobowej firmy
Z czyich usług w takim razie powinni skorzystać właściciele mikrofirm chcący zaoszczędzić na opłatach bankowych? Przy założeniu, że większość operacji na rachunku wykonuje się przez internet, darmowe konto dla jednoosobowej firmy otworzy w:
- Deutsche Banku (dbNET Biznes),
- Idea Banku (Firma to Ja) oraz
- Meritum Banku (Meritum Bez Granic).
Mając rachunek w jednym z tych banków, właściciel jednoosobowej firmy nie płaci za:
- prowadzenie konta dla jednoosobowej firmy,
- przelewy krajowe (w tym do ZUS i US),
- wypłaty z obcych bankomatów (Deutsche Bank pozwala bez prowizji wybierać pieniądze ze wszystkich maszyn na całym świecie, natomiast Idea Bank i Meritum Bank – w Polsce),
- użytkowanie karty płatniczej (warunkiem zwolnienia z opłaty w Deutsche Banku jest wykonanie jednej transakcji „plastikiem” w miesiącu, w Meritum Banku należy wygenerować płatności bezgotówkowe na min. 200 zł miesięcznie; Idea Bank nie stawia żadnych wymagań).
W Deutsche Banku oraz Idea Banku samozatrudniony nie ponosi także opłat za dokonywane w oddziałach wpłaty i wypłaty gotówkowe. Dla właścicieli małych punktów handlowych i usługowych to istotna sprawa, bo wielu z nich wpłaca na konto codzienny utarg, a następnego dnia wybiera pieniądze na działalność. W Meritum Banku operacje te są obciążone prowizjami: 0,4-0,8 proc. (min. 10-20 zł) dla wpłat oraz 0,5-1 proc. (min. 10 zł) dla wypłat.
Dodatki do darmowego konta dla mikroprzedsiębiorcy
Posiadając konto dbNET Biznes, klient ma możliwość założenia darmowego rachunku oszczędnościowego z podwyższonym oprocentowaniem (5 proc., zamiast standardowych 3 proc.). Oprócz tego otrzymuje on rabaty na zakup niektórych produktów i usług w partnerskich sklepach internetowych. W pakiecie dostaje także bezpłatne ubezpieczenia, m.in. karty, assistance, medyczne.
Mając rachunek Firma to Ja, drobny przedsiębiorca może otworzyć w Idea Banku darmowe konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 5,6 proc. Oprócz tego bank oferuje mu pomoc w założeniu działalności gospodarczej. Na mocy pełnomocnictwa przedstawiciel Tax Care – innej spółki z grupy Getin Holding – pomaga wypełnić dokumenty i dostarcza je do stosownych instytucji państwowych.
W Meritum Banku ciekawym bonusem jest możliwość otwarcia nielimitowanej liczby rachunków pomocniczych w ośmiu walutach. Wszystkie te konta są darmowe. Miłym akcentem jest też oprocentowanie ROR-u. Z tym że bank nalicza odsetki dopiero od salda przekraczającego 25 tys. zł.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz