BGŻ Optima podnosi oprocentowanie na koncie oszczędnościowym

Internetowy oddział BGŻ podwyższył do 3,5 proc. stawkę dla nowych środków, dzięki czemu wskoczył na trzecie miejsce w naszym rankingu. Jest też zła wiadomość: obniżony został kupon dla oszczędności, które nie spełnią wymogu nowości.

[more]

 

Choć obowiązujące od dziewięciu miesięcy najniższe w historii stopy procentowe nie napawają oszczędzających optymizmem, można pokusić się o wskazanie pierwszych oznak poprawy sytuacji na rynku depozytowym.

Po pierwsze, od ubiegłorocznych wakacji średnie oprocentowanie lokat krótko- i średnioterminowych (do roku włącznie) ustabilizowało się w przedziale 2,4-2,65 proc., przy czym najbardziej stabilne (2,43-2,45 proc. wg Open Finance) są te o najkrótszym terminie zapadalności.

Po drugie, czołówka kont oszczędnościowych również pozostaje stabilna. Choć w najlepszej piątce znajdują się cztery oferty promocyjne, to klienci mają w czym wybierać.

 

Pozytywne trendy Millennium i Optimy

 

Dobra wiadomość jest też taka, że niektóre instytucje łagodzą wymagania, jakie trzeba spełnić, aby skorzystać z ich promocji.

Świetnym przykładem są tutaj Bank Millennium oraz BGŻ Optima. Początkowo proponowały one wysokie, jak na obecne czasy, stawki jedynie nowymkonto oszczędnościowe BGŻ Optima konsumentom. Od pewnego czasu wymagają „jedynie” nowych środków. Oznacza to, że z atrakcyjnego kuponu mogą skorzystać również dotychczasowi klienci, którzy w wielu podmiotach są dyskryminowani.

Do pozytywnych informacji należy również zaliczyć fakt, że wspomniane banki zaczęły minimalnie podnosić oprocentowanie na kontach oszczędnościowych. Z początkiem marca uczyniła to spółka-córka Banco Comercial Portugues, która podwyższyła stawkę dla nowych środków z 3,1 do 3,3 proc. w skali roku.

Teraz na podobny ruch zdecydowało się internetowe ramię BGŻ. Od poniedziałku kupon dla nowego kapitału, max 40 tys. zł, wynosi tam 3,5 proc. zamiast 3,2. Pozostałe fundusze mają stopę 2,5-3 proc. (niższa stawka dotyczy sum poniżej 100 tys. zł). Tyczy się ona również nadwyżki ponad dopuszczalne saldo.

Biorąc pod uwagę okoliczności, brzmi to całkiem przyzwoicie. Nowa oferta sytuuje Optimę na trzecim miejscu w rankingu kont oszczędnościowych bloga „Obiektywnie o Finansach” (3,5 proc. daje też BNP Paribas, ale pozwala zdeponować nieco więcej, bo 50 tys. zł). Promocja trwa do 17 czerwca. Saldem początkowym jest to z 18 marca. Żeby więc klient do czerwca kasował co miesiąc 3,5 proc., do tego czasu stan jego konta musi być wyższy niż z minionego poniedziałku.

Bank Millennium i BGŻ Optima sprytnie mobilizują swoich obecnych klientów do przynoszenia nowych pieniędzy. Z jednej strony podwyższają stawki dla nowych środków, z drugiej – obniżają kupon dla depozytów, które nie spełnią wymogu nowości. W Optimie za takie oszczędności (mniejsze od 100 tys. zł) płacili dotąd 2,8 proc., teraz – 2,5. Jeszcze mizerniej wygląda to w portugalskiej instytucji, w której stare środki są oprocentowane na 1,6-2,25 proc. w zależności od salda.

 

Kolejna edycja naszego rankingu zostanie opublikowana za dwa tygodnie. Jeśli do tego czasu nie wydarzy się nic niespodziewanego, BGŻ Optima utrzyma trzecią pozycję, a Bank Millennium nadal będzie czwarty.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.