Najlepsze lokaty mobilne, czyli na smartfonie i tablecie

aplikacja Santander Banku, gdzie dostępna jest Lokata mobilna

Banki zachęcają do korzystania z ich aplikacji. W upowszechnianiu tego rozwiązania wykorzystują lokaty mobilne. Stawki tego typu depozytów znacznie przewyższają oprocentowanie lokat zakładanych tradycyjnie. W skrajnym przypadku oferta na urządzenia przenośne przebija pozostałe dostępne w danej instytucji.

Bankowość internetowa stała się standardem. Jak wynika z danych ZBP, w ten sposób z usług bankowych korzysta ponad połowa Polaków mających konto. Eksperci wieszczą, że niedługo w pierwszej kolejności będziemy bankować mobilnie, czyli poprzez urządzenia przenośne: smartfony i tablety. Trudno się dziwić, bo ceny sprzętu i usług spadają, a to przekłada się na wzrost liczby użytkowników.

Bankowość mobilna, czyli bank zawsze przy sobie

lokaty mobilneTablety i smartfony mają swoje wymagania i ograniczenia, np. w zakresie sposobu prezentowania informacji. W związku z tym już dziś wiele instytucji finansowych udostępnia specjalne aplikacje, które są znacznie wygodniejsze w obsłudze niż tzw. lekkie serwisy internetowe (odchudzone wersje normalnych stron www banków).

By zachęcić klientów do korzystania z tych nowinek, niektóre banki proponują lokaty mobilne. Ich oprocentowanie jest znacznie wyższe w porównaniu z tradycyjnymi, tj. otwieranymi w oddziałach i przez internet. W Raiffeisen Polbanku lokata zakładana z poziomu tabletu czy telefonu komórkowego jest najlepszą tego typu ofertą w tej instytucji.

Banki mają interes w tym, byśmy jak najczęściej używali aplikacji mobilnych. Wiele osób nie rozstaje się ze smartfonem. Może zapomnieć portfela, kluczy, dokumentów – ale nie: komórki.

Sporo posiadaczy smartfonów korzysta z geolokalizacji, czyli usługi wskazującej położenie np. bankomatu, placówki albo sklepu, w którym jest jakaś promocja. Jednocześnie jest członkiem programów lojalnościowych.

Bank może więc takim klientom, którzy akurat przechadzają się po galerii handlowej albo deptaku, bardzo szybko, zupełnie spontanicznie zaoferować kredyt gotówkowy, podwyższenie debetu czy nową kartę kredytową albo namówić na zakupy u partnera.

Które banki mają najlepsze lokaty mobilne?

instytucja

proc.

czas trwania

[miesiące]

max kwota

[zł]

wymagany ROR

Raiffeisen Polbank


(Lokata Mobilna)

4%

3

10.000

tak

Getin Bank/Getin Online

(Lokata mobilna)

4%

3

10.000

tak

Bank Millennium

(Lokata Mobilna)

3,5%*

3

10.000

tak

Plus Bank

3,1%

12**

bez ograniczeń

tak

BZ WBK

(Lokata mobilna)

3%

4/12

20.000/10.000

tak

Meritum Bank

(Lokata na czas)

***

3

100.000

tak

Opracowanie blog ObiektywneFinanse.pl. Stan na 16.02.2015

* – dla posiadaczy konta osobistego o nazwie „Konto 360°”, pozostali – 3%

** – dostępna jest także lokata 3-miesięczna, której oprocentowanie wynosi 2,7%

*** – „Lokata na czas” nie jest dostępna w stałej ofercie; bank zwykle raz w miesiącu wysyła osobom, które wyraziły zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, SMS-a z powiadomieniem, że w określonych godzinach będą mogli ulokować środki na wskazany procent


Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.