Najpierw promocja, później mizeria, czyli zmiany w BIZ Banku

Podmiot kierowany przez Sławomira Lachowskiego zmienił na gorsze sposób wyznaczania oprocentowania na koncie oszczędnościowym. Nowe zasady na razie objęły najświeższych klientów, którym na zachętę bank zaproponował 3 proc. w skali roku.

[more]

 

W rozesłanym klientom piśmie BIZ Bank (marka należąca do FM Banku PBP) informuje o czekających ich zmianach, jakie wejdą w życie w połowie września. Wówczas zaczną obowiązywać nowe dokumenty, m.in. regulamin rachunków i tabela oprocentowania depozytów. Ma to związek z wprowadzeniem przez bank nowej platformy bankowości internetowej i mobilnej.

 

Podstawą będzie WIBOR

 

Zmieni się też sposób ustalania oprocentowania na rachunku oszczędnościowym. Obecnie decyduje o nim zarząd instytucji kierowanej przez SławomiraNowe zasady oprocentowania konta oszczędnościowego BIZ Banku Lachowskiego. Od 18 września wysokość odsetek będzie ustalana w oparciu o stopę WIBOR 3M z 15. dnia każdego miesiąca zaokrągloną do jednego miejsca po przecinku.

Nowe oprocentowanie będzie obowiązywać od 16. dnia przez kolejny miesiąc. W przypadku salda do 50 tys. zł stawka zostanie powiększona o 0,5 pkt proc.

Dokładnie taki sam mechanizm FM Bank PBP stosuje w odniesieniu do klientów swojej drugiej marki, czyli Banku Smart (na razie tylko teoretycznie, ponieważ ciągle przedłuża promocję, w ramach której oferuje 2-3 proc. w zależności od wielkości środków i stażu klienta).

Dziś wspomniany WIBOR ma wartość 1,72 proc., co finalnie dawałoby kupon na poziomie 1,7-2,2 proc. w zależności od salda. Brzmi słabo. W dodatku eksperci przewidują, że stopy procentowe nie zmienią się do końca przyszłego roku. Jakie to ma znaczenie?

Przeważnie ruchy na stopach poprzedzane są korektą ceny pieniądza na rynku międzybankowym. W ciągu ostatnich trzech miesięcy WIBOR 3M wzrósł o… 0,07 pkt proc.

 

Niewykluczony bonus na dłużej

 

Nowe zasady już objął te osoby, które otworzyły konto oszczędnościowe po 17 lipca. Jednocześnie bank zaproponował im promocję – 3 proc. dla kwoty do 50 tys. zł z gwarancją do 17 sierpnia (nadwyżka objęta jest 2-proc. kuponem). Obecnie to jedna z najlepszych ofert na rynku, bo więcej dają tylko w trzech miejscach.

Wobec osób, które założyły rachunek oszczędnościowy w dniach 2-17 lipca, stosuje się stawkę 2,15 proc. z tym samym limitem wpłat (1,65 proc. dla nadwyżki). Ona obowiązuje do 17 września. Natomiast dotychczasowym klientom, czyli pozyskanym przed 1 lipca br. włącznie, wciąż nalicza się odsetki w wysokości 2,6-2,9 proc. w zależności od salda.

Od 18 września środki wszystkich kontrahentów będą kapitalizowane w oparciu o WIBOR 3M (+ 0,5 pp.), przy czym podmiot zarządzany przez Lachowskiego nie wyklucza ofert bonusowych.

Bank planuje prowadzić aktywną politykę, dostosowując oprocentowanie rachunków oszczędnościowych do aktualnych warunków rynkowych oraz posunięć konkurencji m.in. poprzez promocyjne stawki dla powyższych rachunków – zaznacza Małgorzata Halaba, rzeczniczka BIZ Banku.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.