Karta wielowalutowa – w jakim banku i za ile?

konto walutowe i karta wielowalutowa

Można płacić jedną kartą debetową za zakupy w Polsce, poza krajem oraz wypłacać nią pieniądze z bankomatów zagranicznych i unikać kosztów przewalutowania oraz niekorzystnych spreadów. Takie korzyści przynosi karta wielowalutowa.

Choć karty wielowalutowe funkcjonują na polskim rynku od kilku lat, nie stały się standardem. Instrument ten dostępny jest tylko w kilku instytucjach. Ostatnio do tego nielicznego grona dołączył ING Bank Śląski.

Przeczytaj najnowsze zestawienie: karty wielowalutowe 2018.

Zalety karty wielowalutowej

Karta wielowalutowa to zwykła karta debetowa wydawana do rachunku bieżącego w złotówkach, tyle że dodatkowo umożliwiająca podpięcie do niej kont walutowych. Dzięki temu jej posiadacz nie musi wyrabiać dodatkowego plastiku – może płacić jedną kartą w Polsce i poza Polską.

Karta wielowalutowa Banku Pekao

Czym różni się karta obsługująca wiele walut od zwykłej karty służącej do rozliczeń dewizowych? Liczbą obsługiwanych środków płatniczych. Kartą multiwalutową można regulować należności w więcej niż jednej jednostce monetarnej, przeważnie w tych najpopularniejszych: euro, dolarze amerykańskim oraz franku szwajcarskim i/lub funcie szterlingu. Z tego powodu, mimo swych zalet, ten instrument płatniczy nie sprawdzi się w każdym zakątku świata, np. w Australii, która ma własną walutę.

Dokonując nią płatności podczas pobytu za granicą, unika się sięgających nawet 5-6 proc. (zwykle 3 proc.) wartości transakcji kosztów przewalutowania oraz nieatrakcyjnych kursów (spreadów) stosowanych przez banki przy przeliczaniu kwoty transakcji na złotówki.

karta_wielowalutowa_ING

Tego typu plastik świetnie sprawdzą się także w trakcie internetowych zakupów w zagranicznych e-sklepach i na platformach typu eBay, Amazon czy AliExpress.

Banki w Polsce wydające karty wielowalutowe

Bank (karta) Rozliczane waluty Opłaty Automatyczne wykrywanie waluty transakcji
Citi Handlowy
(MasterCard)
EUR, USD, GBP – ROR (Citi Priority): 30 zł / 0 zł (wpływy 5 tys. zł + produkt kredytowy, np. karta kredytowa, pożyczka, albo średnie saldo min. 30 tys. zł),
– konto walutowe: 0 zł,
– karta wielowalutowa: 0 zł / 8 zł (dla rachunków otwartych do 16 lipca 2010 r.),
– bankomaty w kraju: 0 zł,
– bankomaty za granicą: 0 zł
nie
PKO BP
(MasterCard)
EUR, USD, GBP, CHF, SEK, NOK, DKK – ROR (Konto Aurum): 30 zł / 0 zł (wpływy 9 tys. zł lub średnie saldo min. 150 tys. zł),
– konto walutowe: 6,9 zł / 0 zł (promocja do końca 2017 r., jeśli podepniemy pod kartę dowolne konto walutowe),
– karta wielowalutowa: 0 zł,
– bankomaty w kraju: 0 zł,
– bankomaty za granicą: 0 zł
tak
Bank Pekao
(MasterCard Debit FX)
EUR, USD, GBP, CHF – ROR (Eurokonto Mobilne): 5,99 zł / 0 zł (przy zasileniu min. 500 zł w miesiącu),
– konto walutowe: 0,99 EUR; 1,1 USD; 0,69 GBP, 1,39 CHF (za darmo dla posiadaczy prestiżowych, drogich ROR-ów),
– karta wielowalutowa: 6,99 zł / 0 zł (przy czterech płatnościach w miesiącu),
– bankomaty w kraju: darmowe: tylko własne + dwie wypłaty z obcych maszyn w miesiącu (pozostałe: 2 proc., min. 5 zł),
– bankomaty za granicą: 1,5 EUR; 1,5 USD; 1 GBP; 1,5 CHF (darmowe: 20 tys. bankomatów grupy UniCredit albo wszystkie – przy wpływach 5 tys. zł miesięcznie)
tak
ING Bank Śląski
(Visa)
[zamawiam wraz z kontem]
EUR, USD, GBP – ROR (Konto Direct): 0 zł,
– konto walutowe: 0 zł,
– karta wielowalutowa: 7 zł /0 zł (po wydaniu min. 300 zł miesięcznie),
– bankomaty w kraju: darmowe: ING i Planet Cash, pozostałe: 2,5 zł (poza pierwszą wypłatą),
– bankomaty za granicą: 3 proc. (opcja: 15 zł za 30 dni bezprowizyjnych wypłat na całym świecie)
tak
Źródło: Obiektywne Finanse. Stan na 26.06.2017 r.

O tym pamiętaj, płacąc kartą multiwalutową

Karta wielowalutowa z to punktu widzenia klienta korzystne rozwiązanie. Jednak nie oznacza to, że jest całkowicie darmowa. By uniknąć niespodziewanych opłat, należy:

 1. Unikać przewalutowań na miejscu, podczas dokonywania płatności, czyli opcji DCC (ang. Dynamic Currency Conversion).
  Dlaczego? Zagraniczne POS-y automatycznie uznają, że jednostką rozrachunkową karty wielowalutowej z Polski jest złoty polski, chociaż w danym momencie nie musi tak być. W ten sposób użytkownik naraża się na podwójne przewalutowanie, czyli np. najpierw z USD na PLN, a później z PLN na walutę karty, którą w momencie wykonywania transakcji mógł być… USD.
 2. Pamiętać, że nie wszystkie karty multiwalutowe dostępne na rynku same
  wykrywają walutę, w jakiej dokonywana jest płatność

  Przykładowo: w przypadku plastików wydawanych przez Citi Handlowy klient musi je samodzielnie podpiąć, np. w bankowości internetowej albo infolinii, pod odpowiedni rachunek. Jeśli tego nie zrobi, to w razie jej użycia zostanie obciążony prowizją za przewalutowanie, a transakcja zostanie rozliczona wedle nieatrakcyjnego spreadu. Oznacza to również konieczność samodzielnego przepięcia plastiku po powrocie do kraju.
 3. Pamiętać o kosztach przelewów walutowych i zasileń rachunków walutowych
  Nie zawsze i nie każda wpłata gotówkowa w oddziale jest darmowa, np. w ING – tylko pierwsza w miesiącu, a kolejna kosztuje 9 zł. Co prawda coraz więcej banków oferuje klientom własne kantory online, gdzie spready są korzystniejsze od tych z tradycyjnej tabeli kursów, ale wciąż gorsze od tych dostępnych w niezależnych e-kantorach.
 4. Pamiętać, że w razie niewystarczającej ilości środków na koncie walutowym płatność kartą wielowalutową zostanie rozliczona jak operacja zwykłą kartą debetową, która podlega przewalutowaniu, a co za tym idzie – stosownym opłatom i prowizjom.

Karta multiwalutowa PKO dla wybranych

Ponadto warto wiedzieć, że o kartę multiwalutową w PKO BP mogą wnioskować tylko klienci bankowości osobistej (konta o nazwach Aurum i Platinum II).

W 2018 r. zaszły zmiany w ofercie PKO BP. Teraz o plastik z funkcją multiwalutowości może wnioskować każdy klient. Czytaj więcej na ten temat.

karta_wielowalutowa_PKOBP_nowa

Natomiast posiadacze standardowych ROR-ów w największym banku w Polsce mogą zamówić zwykłą kartę walutową (np. USD) przypisaną do konkretnego rachunku walutowego (USD) i do niej podpiąć konta prowadzone w innych jednostkach płatniczych (EUR, GBP). Płatności taką kartą też będą rozliczane bez przewalutowania, o ile uprzednio klient podepnie pod nią odpowiedni rachunek walutowy. Z drugiej strony zapłaci on prowizję od każdej transakcji bezgotówkowej i wypłaty z bankomatu – tak w kraju, jak i za granicą.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.