Zarządca komisaryczny w SKOK Piast, a w kolejce dziewięć następnych kas

SKOK Piast

Powodem decyzji KNF jest groźba zaprzestania spłaty zobowiązań przez SKOK Piast, który należy do największych w sektorze spółdzielczym. Mimo to będzie on działać tak jak do tej pory. Pieniądze jej członków są chronione przez BFG.

Porządków w sektorze spółdzielczym ciąg dalszy. Po niedawnych bankructwach Wielkopolskiej SKOK, Twojej SKOK i SKOK-u Nike oraz wprowadzeniu komisarza do SKOK-u Rafineria i szukaniu banku chcącego przejąć Bieszczadzką SKOK, przyszła kolej na SKOK Piast.

Tyska kasa już od jakiegoś czasu objęta była programem naprawczym. Korzystała też z pomocy finansowej Kasy Krajowej (SKOK-matka). Jednak autosanacja nie przynosiła oczekiwanych rezultatów, co zwiększało ryzyko utraty płynności przez spółdzielnię pożyczkową. W związku z tym KNF ustanowił w niej zarządcę komisarycznego (art. 73 ust. 1 ustawy o SKOK). Została nim Joanna Mandla.

Zadania komisarza SKOK-u Piast

Pierwszym wyzwaniem komisarza jest ustalenie stanu faktycznego, czyli sporządzenie sprawozdania i poddanie go badaniu przez biegłego rewidenta. Później w porozumieniu z państwowym nadzorem ma on wypracować koncepcję restrukturyzacji lub program postępowania naprawczego SKOK-u Piast.

zarządca komisaryczny w SKOK-u Piast

Celem nadrzędnym wysłannika KNF-u jest zabezpieczenie interesów członków tyskiej kasy kredytowej. Ma on zostać osiągnięty poprzez zwiększenie jej efektywności i poprawę standardów zarządzania ryzykiem.

Decyzja państwowego regulatora nie wypływa na bieżące funkcjonowanie tyskiej spółdzielni. Poza automatycznym odwołaniem zarządu z Ireneuszem Więckowskim na czele, wygaśnięciem prokur i pełnomocnictw oraz zawieszeniem innych organów wszystko pozostaje po staremu. SKOK Piast nadal będzie świadczyć usługi w dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają wszystkie zawarte przez niego umowy. Środki klientów do równowartości 100 tys. euro są gwarantowane przez BFG.

Założona w 1995 r. kasa kredytowa z Tychów, która do 2001 r. funkcjonowała jako SKOK Unia, jest jedną z większych w sektorze spółdzielczym. Między 2001 i 2004 r. przejęła sześć innych podmiotów. Dziś poprzez 64 placówki operuje w 12 województwach, choć głównym obszarem jej działania są Śląsk i Dolny Śląsk.

Ze sprawozdania finansowego za 2015 r., które zostało zaakceptowane przez rewidenta z firmy Grant Thornton, wynika, że aktywa SKOK-u Piast wynosiły prawie 354 mln zł, a fundusze własne – ponad 27 mln zł. Kasa miała zatem zadziwiająco wysoki w kontekście obecnej sytuacji współczynnik wypłacalności (7,59 proc. przy wymaganych prawem 5 proc.).

Będą kolejni zarządcy komisaryczni w SKOK-ach

Ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK-u Piast jest 22. takim przypadkiem od momentu objęcia sektora SKOK zwierzchnictwem KNF-u w listopadzie 2012 r.

sytuacja finansowa sektora SKOK

Wówczas funkcjonowało 55 kas kredytowych. Obecnie jest ich 37. Reszta upadła (10), została przejęta przez banki (6) lub inne SKOK-i (1). Doszło też do jednej fuzji.

Wkrótce grono niewypłacalnych spółdzielni finansowych może powiększyć się o Bieszczadzką SKOK. Stanie się tak, jeśli do 6 lipca żaden bank nie wyrazi chęci jej przejęcia.

Należy dodać, że w sześciu kasach pożyczkowych już pracują komisarze. Oprócz tego w stosunku do dziewięciu innych SKOK-ów toczą się postępowania w sprawie wprowadzenia do nich takiej osoby.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.