Upada głęboko niewypłacalny SKOK Wybrzeże

SKOK Wybrzeże z Gdańska

Zobowiązania SKOK-u Wybrzeże w stosunku do jego aktywów okazały się tak duże, że żadnemu bankowi nie opłacałoby się go przejmować. Dlatego KNF zawiesił gdańską kasę pożyczkową, a na BFG spadł obowiązek wypłaty 121 mln zł w ramach gwarancji depozytów.

Żaden bank nie odpowiedział na zaproszenie KNF do udziału w ratowaniu SKOK-u Wybrzeże. W związku z tym nadzór zawiesił działalność gdańskiej kasy pożyczkowej i skierował do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości. 25 września w placówkach PKO BP ruszy wypłata środków 15,6 tys. klientów w ramach państwowej ochrony depozytów (po weryfikacji okazało się, że uprawnionych do otrzymania wypłat jest dwa razy mniej – 7,7 tys. osób)

Jako próbowano ratować SKOK Wybrzeże

Brak reakcji ze strony banków nie dziwi. Kierowana już od roku przez komisarza Kasa Wybrzeże jest ona mocno niewypłacalna. Jej fundusze własne są ujemne (-44,8 mln zł), a aktywa nie pokrywają zobowiązań.

Do tego dochodzi strata bieżąca w wysokości 4,2 mln zł i strata z lat poprzednich w wysokości 76,6 mln zł. Współczynnik wypłacalności już w sierpniu ub.r. przekroczył -39 proc.! Od tego czasu pewnie się pogłębił. W tej sytuacji żaden bank nie miał interesu, by przejmować SKOK Wybrzeże.

Upadłość SKOK Wybrzeże z Gdańska

Była to ostatnia przewidziana prawem możliwość jego uratowania. Wcześniej Kasa Krajowa, która udzielała mu pożyczek z funduszu stabilizacyjnego w latach 2014-16, odmówiła dalszego wsparcia. Natomiast przeprowadzone przez KNF postępowanie administracyjne wykazało, że przejęcie Kasy Wybrzeże przez inną spółdzielnię finansową też nie jest możliwe, bo zachwiałoby kondycją finansową podmiotu przejmującego i zagroziłoby bezpieczeństwu depozytów jego klientów.

Nadzór powiadomił o całej sytuacji BFG. Ten uznał jednak, że nie istnieją przesłanki do zastosowania wobec gdańskiej kasy pożyczkowej procedury przymusowej restrukturyzacji. Dlaczego? Nie ma ona znaczenia systemowego, a ewentualne bankructwo nie zagrozi stabilności systemu finansowego w Polsce.

Gwarancje BFG dla SKOK-u Wybrzeże

Wypłata środków gwarantowanych przez BFG członkom SKOK-u Wybrzeże

Nadzorowi nie pozostało zatem nic innego jak zawiesić działalność SKOK-u Wybrzeże i zwrócić się do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. Dzięki temu klienci Kasy Wybrzeże odzyskają swoją pieniądze.

Wypłaty środków gwarantowanych ruszą najpóźniej 26 września. Trwają ustalenia BFG z bankami w tej sprawie. Praktyka pokazuje, że procedura rusza szybciej niż po siedmiu dniach roboczych od dnia zawieszenia działalności. Wedle wstępnych ustaleń chodzi o 128,1 mln zł, czyli średnio 8,2 tys. zł na osobę. Limit gwarancji w przypadku gdańskiej spółdzielni wynosi 427.810 zł na klienta (kurs NBP z 15 września).

[Edytowany 21/09]

Wypłatą środków gwarantowanych członkom SKOK-u Wybrzeże zajmie się PKO BP. Operacja potrwa od 25 września do 24 listopada br. W sumie BFG zabezpieczył na ten cel 120,8 mln zł.

Koszt bankructwa 11 SKOK-ów

Upadłość SKOK-u Wybrzeże jest 11. takim przypadkiem w sektorze spółdzielczym od momentu objęcia go kuratelą KNF w listopadzie 2012 r. W czerwcu br. los ten spotkał SKOK Nike, w maju – Twoją SKOK, a w lutym – Wielkopolską SKOK. W sumie BFG wypłacił członkom upadłych kas kredytowych ok. 4,2 mld zł.

System SKOK

Oprócz tego siedem SKOK-ów zostało przejętych przez banki, a jeden – przez inny SKOK. BFG udzielił tym podmiotom łącznych dotacji na ok. 465 mln zł.

Wkrótce ten bilans może się powiększyć. Trwa bowiem postępowanie w sprawie przejęcia Lubuskiej SKOK. Jeden bank wyraził wolę zakupu. Czy tak się stanie, dowiemy się 29 września.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.