Pekao likwiduje fundusze emerytalne

Pekao PTE

Jesienią klienci i aktywa DFE Pekao oraz Pekao OFE trafią pod skrzydła PZU. Tym samym należący do ubezpieczyciela fundusz stanie się liderem swojego sektora w III filarze i będzie kontrolować prawie połowę rynku.

KNF przychyliła się do wniosku Pekao Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego i wyraziła zgodę na likwidację Dobrowolnego Funduszu Emerytalnego Pekao oraz Pekao Otwartego Funduszu Emerytalnego i przejęcie zarządzania ich aktywami przez PTE PZU. Wpłacone przez ich członków środki zostaną po wakacjach przeniesione odpowiednio do DFE PZU i OFE PZU „Złota Jesień”.

Dlaczego DFE PZU przejmuje DFE Pekao?

Pozornie decyzja może dziwić. Dlaczego? Mający 16,5 tys. klientów DFE Pekao jest przecież liderem w swoim segmencie w III filarze. Na koniec 2017 r. zarządzał aktywami na poziomie 82,7 mln zł (dane za analizy.pl). To przeszło 1/4 aktywów całego sektora (307,8 mln zł).

PZU przejmuje fundusze emerytalne od Pekao


W dodatku podmiot kierowany przez Wojciecha Cieślaka i Kamila Kosińskiego był w minionym roku jednym z najszybciej rosnących. Jego aktywa zwiększyły się o 30 mln zł (58 proc.). Lepszy pod tym względem był tylko Nationale-Nederlanden DFE, który powiększył sumę bilansową o prawie 37 mln zł (dynamika na poziomie 100 proc.).

Jednak likwidację funduszy emerytalnych Pekao i przeniesienie ich majątku wymusiło prawo. Wszystko przez to, że Bank Pekao i PZU należą do tego samego właściciela.

gotówka jako aktywa płynne

Taki obowiązek wynika z ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, która zakazuje jednemu podmiotowi lub grupie podmiotów zależnych posiadania więcej niż jedno PTE – tłumaczy Tomasz Bogusławski z Banku Pekao.

Wskazuje on również na inny powód likwidacji DFE Pekao i Pekao OFE. – Zarządzenie funduszami emerytalnymi jest również biznesem skali, więc konsolidacja tej branży daje synergię kosztową i korzyść dla członków funduszy – mówi.

DFE PZU zdystansuje konkurencję

Likwidacja funduszu zarządzającego pieniędzmi na emeryturę z III filaru zacznie się 19 maja i potrwa do 28 września. W przypadku OFE proces zacznie się 1 sierpnia i potrwa do 12 października.

Członkowie Pekao OFE i DFE Pekao nie odczują utrudnień z powodu łączenia aktywów funduszy – zapewnia Bogusławski.

DFE PZU zostanie nowym liderem rynku

Nie powinni stracić też finansowo. W ostatnich latach DFE PZU notuje najwyższe stopy zwrotu w swoim segmencie. Czytaj więcej o notowaniach dobrowolnych funduszy emerytalnych.

Po połączeniu powstanie prawdziwy gigant w segmencie dobrowolnych funduszy emerytalnych. Po konsolidacji aktywa czwartego obecnie DFE PZU przekroczą 130 mln zł. Tym samym podmiot kierowany przez trio Arkadiusz Julke – Maciej Galiński – Arkadiusz Lis zdystansuje konkurencję. Jego majątek będzie równy sumie aktywów dwóch kolejnych funduszy emerytalnych, czyli Nationale-Nederlanden DFE (73,5 mln zł) i PKO DFE (56,3 mln zł). Nowy lider będzie kontrolować 42 proc. rynku.

Dla DFE z grupy kapitałowej PZU będzie to drugie przejęcie w historii. W 2016 r. do tego funduszu trafiły aktywa likwidowanego Nordea DFE.

Rynek dobrowolnych funduszy emerytalnych

Lp.

Instytucja

Aktywa

[mln zł]

1.

DFE Pekao

82,7

2.

Nationale-Nederlanden DFE

73,5

3.

PKO DFE

56,3

4.

DFE PZU

47,8

5.

MetLife DFE

33,8

6.

Allianz DFE

11,9

7.

DFE Pocztylion Plus

1,5

8.

Generali DFE

0,3

Źródło: oprac. ObiektywneFinanse.pl na podst. analizy.pl, stan na koniec 2017 r.

Dobrowolny fundusz emerytalny to jedna z możliwości oszczędzania na starość w III filarze. Pozostałymi są: konto oszczędnościowe, rachunek maklerski, polisa z UFK i zwykłe fundusze inwestycyjne.

DFE przybiera postać IKZE oraz IKE. Z danych KNF wynika, że na koniec 2017 r. PTE prowadziły łącznie 100 tys. kont emerytalnych, na których zgromadzono w sumie 297 mln zł. Przy czym należy zaznaczyć, że jedna osoba może posiadać obie formy DFE, w jednym lub różnych PTE.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.