To warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC na samochód

kredyt samochodowy i najem długoterminowy
fot. pixabay.com

Znajomość niektórych faktów o polisie OC na samochód może nie tylko wzbogacić nas o kilkaset złotych, ale też uchronić przed dużymi kłopotami.

Materiał zewnętrzny

OC to ubezpieczenie, które powinien posiadać każdy kierowca. Jego brak wiąże się z kosztownymi konsekwencjami – wysoką karą pieniężną. Są też inne istotne kwestie, o których warto pamiętać w kontekście obowiązkowej polisy komunikacyjnej.

Zaoszczędzisz, porównując ceny OC

Zabiegani, mający na głowie tysiące innych spraw – tacy jesteśmy. Często więc brakuje nam czasu na inne, wydawałoby się, mniej ważne zadania.

polisa_OC na samochód

Tak jest w przypadku OC. Wciąż niewielu posiadaczy aut porównuje oferty polis. Nie zważając na lepsze propozycje, decydują się na to samo ubezpieczenie OC, które mieli w poprzednim roku. Na takim działaniu tracą sporo pieniędzy.

Na komunikacyjnym OC można zaoszczędzić naprawdę dużo. Może to być nawet kilkaset złotych przy tych samych parametrach! Warunkiem jest porównanie cen w różnych towarzystwach.

Choć zakres ochrony proponowanych przez nie polis OC jest identyczny, bo tak stanowią przepisy, to ich ceny różnią się. Czasami dość znacznie.

(Nie)ograniczony czas na zgłoszenie szkody z OC

Poszkodowany kierowca powinien jak najszybciej zgłosić się do ubezpieczyciela (swojego lub sprawcy). To usprawnia proces likwidacji szkody. Pomaga też w pracy rzeczoznawcom i – co równie istotne – gwarantuje szybszą wypłatę odszkodowania.

obowiązkowe OC na samochód

Co mówią przepisy? Te wskazują na dwa terminy.

Po pierwsze, z ubezpieczycielem możemy skontaktować się w każdej chwili, lecz nie później niż po upływie trzech lat od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o zdarzeniu. Po drugie, nie później niż 10 lat od powstania szkody.

Ale uwaga! Jeśli szkoda powstała w wyniku przestępstwa, to okres przedawnienia wynosi 20 lat.

Kwestia OC przy zakupie samochodu używanego

W tej sytuacji jako nabywca przejmujemy prawa i obowiązki, które wynikają z polisy zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu.

Umowa OC zostaje rozwiązana w związku z upływem okresu, na jaki została zawarta. Oznacza to, że nie przedłuża się automatycznie. Co więcej, można z niej zrezygnować w dowolnym momencie trwania umowy.

Szkoda nie likwiduje zniżek w OC kierowcy

Walcząc o klienta, ubezpieczyciele przyznają różne zniżki OC. Te wynikają z różnych czynników, m.in. wieku, doświadczenia i historii szkód kierowcy. Rabat na OC jest tym większy, im mniejsze jest ryzyko wyrządzenia szkody przez właściciela samochodu.

obowiązkowa polisa komunikacyjna

Jednak każda spowodowana przez niego stłuczka czy wypadek powoduje utratę części zniżek. Lecz nigdy nie dzieje się tak, czego obawia się wielu zmotoryzowanych, że automatycznie się one zerują.

Co prawda upusty nie są już tak korzystne jak przed zdarzeniem, ale kierowca nie musi też budować swojej historii jazdy od początku. Po prostu wysokość zniżek w cenie OC na pewien czas się zmniejsza.

OC na samochód wymagane jest także za granicą

Obowiązkowa polisa dla kierowców nie działa tylko na terenie Polski. Chroni właściciela auta również w pozostałych krajach Unii Europejskiej oraz w państwach Porozumienia Wielostronnego (m.in. Szwajcaria, Andora).

Kraje, które honorują polskie OC na samochód

Z drugiej strony oznacza to konieczność posiadania ważnej polisy OC na terenie tych krajów. Dlatego zawsze przed wyruszeniem w trasę sprawdzajmy, jakie przepisy obowiązują na danym obszarze.


Kiosk Polis

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.