Najlepsza lokata? W ZUS-ie – na 9%

emerytura z ZUS a prywatne emerytury
fot. pixabay.com

W tym roku wskaźnik waloryzacji kapitału emerytalnego w ZUS-ie przeszło dwukrotnie przewyższy zysk z najlepszej lokaty bankowej oraz kont w III filarze. Wszystko dzięki świetnej kondycji polskiej gospodarki w poprzednich latach.

Z początkiem czerwca ZUS rozpoczął coroczną operację waloryzacji kont i subkont osób płacących składki emerytalne. W tym roku kapitał ubezpieczonych w powszechnym systemie (nie chodzi o już wypłacane świadczenia) powiększy się o bardzo atrakcyjny procent.

Najlepsza lokata bankowa gorsza niż oprocentowanie w ZUS-ie

W przypadku konta podstawowego waloryzacja wynosi 9,2 proc., a subkont (zostały utworzone po częściowym demontażu OFE w 2014 roku) – 5,01 proc. To najlepszy wynik od 11 lat. W 2008 r. oszczędności emerytalne powiększyły się o 16,26 proc. Świetny był też wynik z 2007 r., gdy waloryzacja wyniosła 12,85 proc.

ZUS

Tyle nie oferuje nawet najlepsza lokata bankowa. Najwyżej oprocentowane depozyty terminowe i bieżące przynoszą obecnie 4 proc. i w dodatku przewidują szereg ograniczeń typu niski limit wpłat [więcej w rankingu kont oszczędnościowych]. Na kontach typu IKE [sprawdź] czy IKZE [sprawdź] w III filarze maksymalne dostępne stawki to 3,33-4,2 proc.

Skąd te atrakcyjne odsetki na kontach odkładających na emeryturę w ZUS-ie? W skrócie: to pochodna dobrej kondycji polskiej gospodarki.

oprocentowanie

Współczynnik waloryzacji kont ubezpieczonych wylicza się na podstawie inflacji, wzrostu płac i liczby pracujących z poprzedniego roku. Jak wynika z danych GUS, parametry te wyniosły w 2018 r. odpowiednio: +1,6 proc, +7 proc. oraz +2 proc.

Natomiast wskaźnik waloryzacji subkonta ustala się w oparciu o dynamikę PKB z ostatnich pięciu lat. W tym czasie gospodarka rosła w tempie od 3 do 5 proc.

W efekcie tak wysokich wskaźników waloryzacji łączne oszczędności emerytalne Polaków powiększyły się o 214,2 mld zł na kontach podstawowych i 18 mld zł na subkontach. Rekordziści zyskali jednorazowo po ponad 100 tys. zł. W sumie klienci ZUS-u odłożyli w nim już 2,92 bln zł.

Lokaty przynoszą straty

Eksperci przewidują, że przyszłoroczna stopa podwyższenia kapitału emerytalnego również będzie duża. To dobra wiadomość dla tych, którzy wahają się z zakończeniem aktywności zawodowej. Warto poczekać te 12 miesięcy i dopiero złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

oprocentowanie lokat w latach 2015-2019
oprocentowanie lokat w latach 2015-2019

Całkiem odwrotne perspektywy rysują się na rynku lokat i kont. Tutaj raczej nie dojdzie do zmiany trendu polegającego na oferowaniu mizernego oprocentowania. Można się spodziewać dalszych obniżek w związku z niskimi stopami procentowymi oraz rosnącymi obciążeniami sektora bankowego (składka BFG, opłata na KNF, fundusz przymusowej restrukturyzacji). W dodatku coraz większa inflacja będzie utrzymywać rentowność lokat poniżej zera, czyli przyczyni się do realnych strat na depozytach bankowych.


Maciej Kusznierewicz

2 Komentarze

    • Miałem na myśli stawki oferowane na IKE przez BS Milicz i BS Skierniewice. Co prawda nominalnie to 3,4% (netto), ale że oszczędności w III filarze są zwolnione z podatku Belki, to odpowiada to stawce ~4,2% (brutto) jak na zwykłym rachunku. Wskaźnik waloryzacji kapitału w ZUS jest podawany w ujęciu brutto, ponieważ wypłaty podlegają podatkowi dochodowemu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.