Po większy kredyt hipoteczny lepiej w parze niż samemu

zobowiązania finansowe i ustawowe wakacje kredytowe
fot. materiały reklamowe / ING

W 2020 r. kredyt hipoteczny dla pary był średnio o 50 tys. zł większy niż przyznawany singlowi kapitał na cele mieszkaniowe. Ta różnica zwiększa się z roku na rok i zbliża się do 20 proc.

Jak wynika z danych BIK-u, w 2020 r. banki zawarły 216,6 tys. umów o kredyt hipoteczny. W stosunku do roku wcześniejszego oznacza to spadek o 9,2 proc. Łączna wartość udzielonego finansowania sięgnęła 63,2 mld zł i w ujęciu rocznym była o 3 proc. mniejsza.

Już ponad 300 tys. zł kredytu mieszkaniowego dla pary

Oczywiście powodem ujemnej dynamiki okazała się pandemia. Sprawiła ona, że instytucje finansowe – z obawy o pogorszenie koniunktury – zaostrzyły kryteria przyznawania kapitału, podniosły wymagany wkład własny i generalnie mniej chętnie pożyczały pieniądze na zakup mieszkania czy budowę domu.

W 2020 r. średnia kwota wypłaconego kredytu hipotecznego wyniosła 291,7 tys. zł. To o prawie 14 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

kredyt hipoteczny dla pary vs kredyt hipoteczny dla singla w ujęciu kwotowym

Ciekawie wyglądają dane w rozbiciu na liczbę współkredytobiorców będących stroną umowy z bankiem. Nie jest tajemnicą, że przy dwóch i więcej osobach rośnie zdolność kredytowa klientów. Informacje BIK-u pokazują, o ile konkretnie.

W 2020 r. singiel otrzymywał na cele mieszkaniowe przeciętnie 259,3 tys. zł. Natomiast parze (oczywiście o kredyt zabezpieczony hipoteką mogą z powodzeniem występować wspólnie krewni czy osoby niespokrewnione) kredytodawcy przyznawali średnio 309,6 tys. zł.

Różnica wynosi 19 proc. Nominalnie to 50 tys. zł, co przekłada się na kilka metrów kwadratowych (np. mały pokój) więcej. Ta dychotomia zwiększa się co roku. W 2019 r. było to 18 proc. (43 tys. zł), natomiast jeszcze rok wcześniej – 17 proc. (38 tys. zł).

Kredyt hipoteczny dla singla poniżej średniej, dla pary – powyżej

Jednocześnie w ub.r. statystyczny kredyt hipoteczny singla był o 32 tys. zł mniejszy niż średnia dla całego rynku. Ta kwota utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. W 2019 r. nowo udzielony kredyt mieszkaniowy opiewał na 277,9 tys. zł, ale osoba samotna pożyczała średnio 245,7 tys. zł. W 2018 r. było to odpowiednio: 254 tys. zł i 223 tys. zł.

Jednocześnie zwiększa się nadwyżka średniej kwoty kredytu hipotecznego dla pary nad średnią dla całego sektora. W 2020 r. wyniosła 18 tys. zł. Rok wcześniej było to 11 tys. zł, a dwa lata temu – 7 tys. zł.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.