Składka na BFG w 2021 w dół o 1/3

gwarancje BFG dla SKOK-ów

W 2020 zyski banków stopniały o prawie połowę. W odpowiedzi na głosy środowiska o zmniejszenie obciążeń fiskalnych, składka na BFG w 2021 dla sektora została zredukowana o 30 proc. – do 2,2 mld zł. Jeszcze większą ulgę z tytułu niższej opłaty na ochronę depozytów odczują SKOK-i.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał łączną kwotę, jaką banki i SKOK-i są zobowiązane w tym roku wpłacić do systemu. Ze środków tych finansowane są wypłaty depozytów klientom upadłych instytucji finansowych (fundusz ochrony depozytów) oraz przejęcia niewypłacalnych podmiotów w ramach przymusowej restrukturyzacji (np. ostatnio Idea Banku przez Bank Pekao).

Składka na BFG w 2021 mniejsza o prawie 1 mld zł

W tym roku składka na BFG wyniesie łącznie 2,23 mld zł, z czego:

  • 1 mld zł zasili fundusz gwarancji depozytów (to o 37 proc. mniej niż w 2020),
  • 1,23 mld zł – fundusz przymusowej restrukturyzacji (-23 proc.).

W porównaniu z rokiem poprzednim łączne obciążenia z tego tytułu zmniejszą się o 945 mln zł, czyli 30 proc. Przypomnijmy, że przed rokiem składka na BFG wzrosła o 14 proc. – do 3,175 mld zł.

składka na BFG w 2021
fot. NBP

Pierwszą daninę banki oraz oddziały banków zagranicznych płacą w czterech kwartalnych ratach – do: 18 marca, 17 czerwca, 23 września i 16 grudnia. Natomiast drugą opłatę wymienione podmioty wraz z firmami inwestycyjnymi wnoszą jednorazowo do 22 lipca.

Docelowa wielkość funduszu ochrony depozytów została ustalona na 2,6 proc. środków gwarantowanych. Sektor ma go osiągnąć do lipca 2030 r. Wedle stanu na koniec 2020 r. było to 1,81 proc. (minimum na poziomie 1 proc. przekroczono cztery lata temu).

Fundusz przymusowej restrukturyzacji ma finalnie na koniec 2030 r. wynieść 1,2 proc. środków gwarantowanych. Obecnie jest to 0,59 proc. Minimum na poziomie 1 proc. sektor ma osiągnąć do końca 2024 r.

W pandemii zyski banków zmalały o 6 mld zł

Powodem obniżki jest pandemia, która uderzyła w wyniki finansowe banków. Wg danych KNF całkowity zysk sektora w 2020 skurczył się o 44 proc. (6 mld zł) – do 7,8 mld zł. Z tym że za spadek bardziej odpowiadają odpisy i rezerwy (+4 mld zł) niż mniejsze przychody odsetkowe.

wynik sektora bankowego w 2020
źródło: KNF

Co prawda banki mniej zarobiły na kredytach (-9,4 mld zł), ale też mniej (-7,5 mld zł) płaciły klientom za lokaty. Dywidendy (1,2 mld zł) i pozostałe przychody (-1 mld zł) też były mniejsze niż w 2019. Za to z opłat i prowizji instytucje finansowe zebrały więcej (1,5 mld zł). W efekcie zapłaciły o prawie 900 mln zł mniejszy podatek CIT (4,635 mld zł).

Z powodu epidemii polska gospodarka znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji. To przekłada się na sytuację banków. Kwestię redukcji składek na BFG konsultowaliśmy w ramach Komitetu Stabilności Finansowej. Niższy wymiar składek powinien mieć korzystny wpływ na sytuację sektora banków i kas – komentuje prezes BFG Piotr Tomaszewski.

Środowisko już w zeszłym roku, po serii obniżek stóp procentowych, apelowało o złagodzenie obciążeń. Przy czym głosy te dotyczyły bardziej podatku od aktywów. W 2020 r. budżet państwa pozyskał z tego tytułu ok. 4,8 mld zł (o 100 mln zł więcej niż rok wcześniej), a zdecydowaną większość (85 proc.) tej kwoty odprowadziły banki.

SKOK-i zapłacą o połowę mniejszą składkę na BFG w 2021

System SKOK

W 2021 r. mniejszą składkę na BFG zapłacą również SKOK-i. W ich przypadku obniżka będzie jeszcze większa i sięgnie 48 proc. Łącznie są one zobowiązane wpłacić 14,5 mln zł, z czego:

  • 13,5 mln zł na fundusz gwarancyjny depozytów zgromadzonych w kasach (o połowę mniej niż przed rokiem),
  • 1 mln zł na fundusz przymusowej restrukturyzacji SKOK-ów (+10 proc.).

Rok temu kasy kredytowe odprowadziły do BFG w sumie 27,9 mln zł.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.