Najlepsze IKZE w banku IV kwartale 2021

Ranking kont IKZE w formie konta oszczędnościowego
fot. Tumisu || pixabay.com

Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych najlepsze IKZE prowadzi Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu. Zadowoleni mogą być też klienci odkładający na prywatną emeryturę w instytucjach, które ustalają oprocentowanie IKZE w oparciu o stawki WIBOR i WIBID.

Grudzień to ostatni dzwonek na to, by założyć IKZE w banku, zasilić je i tym samym podczas składania PIT-a odliczyć kwotę wpłaty od dochodu. Taki manewr pozwoli na pomniejszenie daniny należnej fiskusowi lub nawet wygeneruje nadpłatę podatku, czyli zwrot z urzędu skarbowego.

Prywatna emerytura a mniejszy podatek dochodowy

W 2021 r. limit wpłat na IKZE wynosi 6310,8 zł, czyli 120 proc. średniej krajowej. Przedsiębiorcy mogą przelać 9466,2 zł, czyli 180 proc. To rekompensata za to, że osoby prowadzące biznes nie mogą odkładać na prywatną emeryturę w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych.

zatory płatnicze w bankach
fot. materiały reklamowe

Jakie konkretnie profity, poza większym świadczeniem emerytalnym, daje IKZE? Przy założeniu, że jeszcze w tym roku przelejemy całą dopuszczalną kwotę i jesteśmy w I progu podatkowym, zaoszczędzimy prawie 1073 zł. W przypadku osób z II progu podatkowego ulga sięga 2019 zł.

Jeszcze więcej dzięki wpłacie na IKZE zaoszczędzą przedsiębiorcy. W ich przypadku maksymalna korzyść waha się od 1609 zł (podatnicy w I progu) do 3029 zł (podatnicy w II progu). Liniowcy zyskać mogą do 1799 zł.

Średnie oprocentowanie IKZE w górę

Gdzie najbardziej opłaca się założyć lub przenieść indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, jeśli interesuje nas wyłącznie bezpieczne pomnażanie pieniędzy z gwarancjami BFG? Jak co kwartał przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże wybrać najlepsze IKZE.

limit wpłat na IKZE
fot. freeimages.com

Tym razem mamy dobre wieści. Wskutek podwyżek stóp procentowych NBP w październiku i listopadzie oprocentowanie IKZE w niektórych bankach znacząco wzrosło w porównaniu z poprzednim kwartałem.

W górę poszła również średnia wyliczana na bazie 15 monitowanych przez nas organizacji. Ta w IV kwartale wzrosła po raz pierwszy od wielu lat i wynosi 0,6 proc. w skali roku. To o 28 pb więcej niż we wrześniu i o 21 pb więcej niż rok temu.

Jesienią 2022 r. oprocentowanie IKZE osiągnęło najwyższy poziom w historii. Sprawdź ranking IKZE za III kwartał 2022.

Pod koniec 2022 oprocentowanie IKZE jeszcze poszło w górę. Oczywiście miało to związek ze wzrostem ceny pieniądza na rynku międzybankowym. Sprawdź najlepsze IKZE w IV kwartale 2022.

Po najlepsze IKZE do Wielkopolski

Na razie większe powody do zadowolenia mają klienci tych banków, które oprocentowanie IKZE powiązały z kosztem pieniądza ustalanym przez NBP, czyli np. stopą depozytową czy stopą redyskonta weksli. W tej grupie są m.in. Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu oraz Bank Spółdzielczy w Szczytnie. To właśnie tam dostępne jest teraz najlepsze IKZE.

Wolniej wzrosły stawki w tych instytucjach, które wyliczają odsetki od oszczędności emerytalnych w oparciu o stawki międzybankowe. W dodatku robią to z kwartalnym opóźnieniem. Chodzi m.in. o Bank Spółdzielczy w Skórczu i Bank Spółdzielczy w Lipce. Jako że WIBOR i WIBID zaczęły mocno rosnąć od października, znajdzie to odzwierciedlenie w tabelach odsetkowych banków od Nowego Roku.

Najlepsze IKZE w PBS Wągrowiec

Wyjątkiem jest Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim. Dla podmiotu kierowanego przez Wiesława Kozaczuka benchmarkiem jest średni WIBID 1M z poprzedniego miesiąca, do którego bank dodaje 0,5 pkt. Niebawem oferowany przez niego kupon jeszcze pójdzie w górę, co będzie konsekwencją wzrostu stawek rynkowych w ostatnich tygodniach.

W najgorszym położeniu są klienci instytucji, które ustalają oprocentowanie IKZE wedle własnego uznania (choć uwzględniają przy tym czynniki makroekonomiczne). Tak robią np. ING Bank Śląski czy Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy.

Zapewne tam stawki wzrosną najpóźniej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Bank Spółdzielczy w Adamowie zwiększy wypłacane klientom odsetki w styczniu.

W I kwartale 2022 oprocentowanie IKZE wzrosło. Zobacz najnowszy ranking IKZE w banku.

Ranking IKZE w bankach w IV kwartale 2021

lp.BankStawka [proc.]Zasady oprocentowania/uwagiKapitalizacja
1.Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu2,05%redyskonto weksli NBP + 0,25 pp.roczna
2.Bank Spółdzielczy w Szczytnie2%stopa depozytowa NBP + 0,75 pp.roczna
3.Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim1,65%WIBID 1M (średnia z poprzedniego miesiąca) + 0,5 pp.

jednorazowa opłata 100 zł za dostęp do e-bankowości (pobierana od klientów, którzy nie mają ROR-u lub zwykłego KO)
roczna
4.Bank Spółdzielczy w Adamowie1%ustala bankroczna
5.Bank Spółdzielczy w Skórczu0,87%WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) + 1 pp. x współczynnik zależny od stażu klienta*roczna
6.Bank Spółdzielczy w Lipce0,56%WIBID 6M
(średnia z poprzedniego półrocza kalendarzowego) + 0,5 pp.
półroczna
7.ING Bank Śląski
[otwieram wraz z ROR-em]
0,3%ustala bankmiesięczna

Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy w Choszcznie0,3%ustala bankmiesięczna

© blog Obiektywne Finanse. Stan na 8.12.2021 r.

* – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,85; 13-24 miesiące – 0,9; 25-60 miesięcy – 0,95, powyżej 60 miesięcy – 1,0.


Maciej Kusznierewicz

8 Komentarze

 1. 9/12/2021 była kolejna zmiana stóp. Nie wiem czy podane wyżej wartości to uwzględniają. Według tych obowiązujących przodowałby Bank Spóldzielczy w Sieradzu, ma bowiem oprocentowanie w wysokości redyskonto weksli NBP + 1,50 pp, co na tą chwilę daje 3,3% i przebija pierwszy w rankingu bank (obliczony według tej samej wartości redyskonta weksli).

  Problem tylko taki, żę ten bank nie otwiera już nowych rachunków prowadząc dla dotychczasowych klientów
  Pozdrawiam

  • Problem tylko taki, że ten bank nie otwiera już nowych rachunków prowadząc dla dotychczasowych klientów

   Dlatego nie uwzględniam go już w rankingu.
   A wracając do Pana pytania: tak, zestawienie uwzględnia już podwyżki (formalnie weszły one w życie 9 grudnia, ale decyzję podjęto dzień wcześniej).

 2. „Zapewne tam stawki wzrosną najpóźniej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Bank Spółdzielczy w Adamowie zwiększy wypłacane klientom odsetki w styczniu.”

  Na dzień 11 lutego oprocentowanie dalej bez zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.