IKZE przedsiębiorcy zyskuje na popularności

Emerytura przedsiębiorcy z IKZE przedsiębiorcy
fot. Michal Jarmoluk || pixabay.com

W ciągu roku liczba osób oszczędzających w ramach IKZE przedsiębiorcy wzrosła dwukrotnie. Zwiększyła się też łączna kwota wpłat. Jednak statystycznie w I półroczu osoba prowadząca biznes odłożyła na prywatną emeryturę mniej niż 12 miesięcy temu.

Co pół roku UKNF publikuje dane o III filarze. Można z nich wyciągnąć informacje o tym, jak na prywatną emeryturę odkładają osoby prowadzące własny biznes.

Od początku 2021 r. przysługuje im wyższy limit wpłat w ramach IKZE przedsiębiorcy. Ma to zrekompensować tej grupie brak możliwości uczestnictwa w PPK.

IKZE przedsiębiorcy w I połowie 2022

Jak wynika z danych UKNF, w I połowie br. wpłat na swój rachunek IKZE dokonały 11194 osoby prowadzące działalność gospodarczą. To o 91 proc. więcej niż rok temu, gdy takich osób było 5855. Średnie zasilenie wyniosło 5700 zł i było o 500 zł mniejsze niż przed rokiem.

Zatem na razie biznesmen mający IKZE wykorzystał całoroczny limit zasileń w 53 proc. (rok temu o tej porze było to 65 proc.). Przypomnijmy, że w tym roku może on odłożyć na prywatną emeryturę maksymalnie 10.659,60 zł.

W I półroczu na IKZE przedsiębiorcy wpłaciło ponad 11 tys. osób prowadzących firmę
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Łącznie na wszystkie IKZE przedsiębiorcy wpłacili 64,2 mln zł nowych środków. To o 3/4 więcej niż w analogicznym okresie ub. r., gdy na jesień życia zaoszczędzili 36,3 mln zł.

W porównaniu z całym sektorem liczby dotyczące IKZE przedsiębiorcy mogą nie robić wrażenia. Dlatego warto zaznaczyć, że dane obejmują tylko te osoby, które złożyły w swoich instytucjach prowadzących stosowne oświadczenie i na tej podstawie korzystają z wyższego limitu wpłat: 180 proc. średniej krajowej wobec 120 proc. dla pozostałych.

Faktyczna liczba przedsiębiorców z IKZE może być większa. Przy czym pozostali biznesmeni są uwzględniani w statystykach UKNF jako osoby uzyskujące dochód z pracy najemnej.

W całym roku konta emerytalnego dla osób prowadzących działalność gospodarczą cieszyły się większą popularnością. Zobacz dane o IKZE dla przedsiębiorcy za 2022.

Emerytura przedsiębiorcy głównie z funduszy inwestycyjnych

Niezmiennie osoby prowadzące własną firmę najczęściej wybierają IKZE w formie funduszy inwestycyjnych – tych zwykłych oraz DFE. Łącznie oba te produkty odpowiadają za 2/3 zasilonych kont emerytalnych.

najlepsze lokaty bankowe

Dodatkowo osoby, które zdecydowały się na konto emerytalne w DFE, jako jedyna grupa zwiększyły średnią kwotę wpłat – z 5100 do 5700 zł. Natomiast w największym stopniu zredukowali ją biznesmeni, którzy otworzyli IKZE w towarzystwie ubezpieczeniowym. W ich przypadku statystyczny transfer zmniejszył się z 5300 do 3500 zł.

Jednak statystycznie najwięcej zaoszczędzili przedsiębiorcy z IKZE pod postacią rachunku maklerskiego. Każdy z nich w I półroczu wpłacił średnio po 8800 zł.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.