Konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Banku na 10%

Raiffeisen Digital Bank działa w Polsce od jesieni 2021

Konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Banku zapewnia rewelacyjne jak na obecne warunki oprocentowanie. Rachunek można założyć wyłącznie w parze z darmowym ROR-em i tylko przez aplikację. Jednak zainteresowane nim osoby powinni uważać na kilka kwestii…

Raiffeisen Digital Bank postanowił z przytupem zaakcentować wejście w nowy obszar produktowy. Na wprowadzonym do oferty koncie oszczędnościowym zaproponował rekordowe w obecnych warunkach oprocentowanie.

Konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Banku w szczegółach

W ramach trwającej do 29 września promocji konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Banku daje zarobić 10 proc. w skali roku. To najwyższa stawka na rynku, która zdecydowanie przebija konkurencję [zobacz ranking kont oszczędnościowych]. Obejmuje kwoty do 30 tys. zł.

Promocja została przedłużona do 30 grudnia.
Stawka wynosi 8 proc. i obejmuje kwoty do 200 tys. zł.

[Edytowany 30 września] Promocja została przedłużona do 30 grudnia. Stawka wynosi 8 proc. i obejmuje kwoty do 200 tys. zł.

By otworzyć Konto Oszczędnościowe Start Raiffeisen Digital Banku trzeba pobrać jego aplikację

Oprocentowanie składa się z podstawowej (3,5) i promocyjnej stopy procentowej (6,5). Kapitalizacja następuje co miesiąc w ostatni dzień kalendarzowy. Jeden klient może otworzyć jeden promocyjny rachunek.

Po upływie okresu specjalnego stawka podstawowa będzie wyliczana jako połowa WIBOR-u 3M publikowanego na pięć dni roboczych przed końcem kwartału kalendarzowego zaokrąglanego do jednego miejsca po przecinku. Aktualizacja będzie odbywać się w cyklu kwartalnym (podobne rozwiązanie stosuje już Toyota Bank).

Raiffeisen Digital Bank otwiera i prowadzi konto oszczędnościowe bezpłatnie. Pozwala też na wykonywanie przelewów wewnętrznych bez limitu (wszystkie za 0 zł).

Ważne! Depozyty w nim złożone podlegają ochronie Österreichische Raiffeisen-Sicherungseinrichtung eGen (ÖRS), a nie Einlagensicherung Austria (ESA). Przy czym system ochrony instytucjonalnej Grupy Bankowej Raiffeisen jest uznawany za ustawowy system ochrony depozytów. Wysokość gwarancji wynosi 100 tys. euro.

[Aktualizacja 22 marca 2024] W ofercie Raiffeisen Digital Banku pojawiły się lokaty terminowe. Klienci mogą wybierać spośród depozytów na krótki, średni i długi okres. Ich oprocentowanie jest najwyższe na rynku.

Konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Banku a wyższy podatek od odsetek

By otworzyć konto oszczędnościowe w Raiffeisen Digital Banku, trzeba najpierw otworzyć tam darmowy ROR. A to możliwe jest wyłącznie przez aplikację. Instytucja nie udostępnia standardowej bankowości internetowej. Nie ma też oddziałów stacjonarnych.

By otworzyć Konto Oszczędnościowe Start Raiffeisen Digital Banku, trzeba pobrać jego aplikację i otworzyć najpierw konto osobiste

Uwaga! Raiffeisen Digital Bank, tak jak belgijski Aion Bank, działa w Polsce na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego. Podlega Austriackiemu Urzędowi Nadzoru Rynku Finansowego (FMA – Austrian Financial Market Authority).

Z tego powodu nalicza austriacki podatek od zysków kapitałowych. A ten w przypadku dochodów z depozytów wynosi 25 proc. To sprawia, że konto oszczędnościowe Raiffeisen Digital Banku jest efektywnie oprocentowanie na 7,5 proc. zamiast 8,1 proc. jak w Polsce.

Jednak klient z Polski, dzięki polsko-austriackiej umowie o wymianie informacji, może uniknąć wyższej stawki podatku. Jak? Przesyłając bankowi na formularzu IS-QU1 oświadczenie o braku rezydencji podatkowej w Austrii. Można to zrobić tradycyjnie lub elektronicznie (jeśli ma się kwalifikowany podpis elektroniczny).

Dokument, który można pobrać ze strony Federalnego Ministerstwa Finansów, musi być podpisany przez polską skarbówkę. Sęk w tym, że jest on sporządzony w języku niemieckim i angielskim. W dniu składania formularz nie może być starszy niż sześć miesięcy. Jest ważny przez pięć lat.

Alternatywnie można złożyć dokument podpisany przez polski urząd skarbowy zawierający te same informacje, co deklaracja austriacka. Z tym że taki dokument musi być sporządzony w języku angielskim lub angielskim i polskim.

W obu przypadkach należy samodzielnie wykazać otrzymane dochody z odsetek w rocznym zeznaniu podatkowym PIT składanym zwykle do końca kwietnia.

Czym jest Raiffeisen Digital Bank?

Raiffeisen Digital Bank to spółka-córka Raiffeisen Banku International, który kilka lat temu praktycznie opuścił nasz rynek. W 2018 sprzedał większą część kontrolowanego przez siebie Raiffeisen Polbanku bankowi BNP Paribas. W swoich polskich strukturach działających na zasadzie oddziału zagranicznej instytucji kredytowej pozostawił walutowe kredyty hipoteczne.

Raiffeisen Digital Bank jest częścią Raiffeisen Bank International

Marka Raiffeisen Digital Bank (formalnie jako Raiffeisen Centrobank) zadebiutowała w Polsce jesienią 2021 od pożyczek online [sprawdź]. W marcu br. we współpracy z PKO BP, który zapewnia polskie numery IBAN, udostępniła konta osobiste z wirtualnymi kartami debetowymi Visa. Teraz dołożyła do tego konto oszczędnościowe.

We władzach austriackiej instytucji zasiadają dwaj Polacy: Jakub Malach (członek zarządu) i Łukasz Januszewski (członek rady nadzorczej). Funkcję dyrektora regionalnego na Polskę sprawuje Kamil Niewiatowski.

»Pobierz aplikację i otwórz konto oszczędnościowe w Raiffeisen Digital Banku na 8%«


Maciej Kusznierewicz

4 Komentarze

 1. A czy wiadomo jak się z nimi skontaktować ? Na stronie brak numeru telefonu. Drufie pytanie to jak zamknąć konto osobiste gdy będzie taka potrzeba ?

  • W sprawach karty można się kontaktować z infolinią: (22) 306 28 64. Podejrzewam, że w pozostałych sprawach tylko czat w aplikacji i mail podany na stronie.

   • Czat w aplikacji RDB to jakas porażka,tam nikt nie odpowiada,wczoraj czekałam kilka godzin i nikt nie odpisał.Po drugie te 10% co oferują to tak naprawdę daje 7,5% bo podatek od odsetek 25% zżera te niby duże odsetki Szkoda czasu ,zamykam konto po 2 dniach bo szkoda czasu,robią z ludzi idiotow!!

    • Dokładnie, burza w szklance wody dla 30 tys. na 4 m-ce, nawet jak się zapłaci polski podatek 19% to niewiele daje, a trzeba dopełnić formalności

3 Trackbacks / Pingbacks

 1. Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe w czerwcu 2023 - Obiektywne Finanse
 2. Lokata urodzinowa IKO w PKO BP na 10% - Obiektywne Finanse
 3. Lokaty w Raiffeisen Digital Banku najlepsze na rynku - Obiektywne Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.