Badanie PZFD dostarcza ciekawych informacji o tym, kim statystycznie jest osoba decydująca się na najem instytucjonalny. Jej profil zdecydowanie różni się od lokatora wynajmującego mieszkanie od prywatnych właścicieli.
Fundusze oferujące najem instytucjonalny (ang. Private Rented Sector) odpowiadają w Polsce za mikroskopijną część rynku, ale systematycznie zwiększają w nim swoje udziały. Co jakiś czas ogłaszają kolejne inwestycje i dalsze plany.
Zasoby funduszy PRS rosną
W 2021 r. fundusze PRS, w tym PFR Nieruchomości, Resi4Rent i Vantage Rent, udostępniły ok. 8-10 tys. lokali. Dla porównania inwestorzy prywatni dysponowali bazą 1,2 mln mieszkań na wynajem.
Wg ostatnich zapowiedzi tylko części podmiotów aktywnych w naszym kraju do 2025 r. sektor PRS ma obejmować 50 tys. mieszkań. Szacunki ekspertów przewidują, że będzie to nawet 70-80 tys. jednostek.
Wówczas najem instytucjonalny będzie stanowić 6 proc. rodzimego rynku najmu. Na tle Zachodu, gdzie z usług tego typu firm korzysta nawet 60-80 proc. lokatorów, nadal będzie to niewiele.
Fundusze PRS koncentrują swoją uwagę na dużych miastach. W 2021 r. uczestniczyły one w 17-20 proc. transakcji na rynku pierwotnym w sześciu największych aglomeracjach, na których wg firmy doradczej JLL deweloperzy sprzedali 69 tys. mieszkań.
W ub. r. wg danych CBRE fundusze zarządzające mieszkaniami na wynajem zainwestowały w Polsce 600 mln euro. Taki sam wynik osiągnęły już po pięciu miesiącach 2022 r. We wcześniejszych latach wolumen transakcji mieścił się w przedziale 100-200 mln euro.
Profil osoby decydującej się na najem instytucjonalny
Kim jest najemca PRS? To postanowił ustalić Polski Związek Firm Deweloperskich. Z jego badania wynika, że na najem instytucjonalny najczęściej decydują się kobiety w wieku powyżej 35 lat.
Zwykle robią to z powodu przeprowadzki do innego miasta. Podczas poszukiwań nieruchomości większą wagę przywiązują do dogodnej lokalizacji, możliwości mieszkania w atrakcyjnych dzielnicach oraz bliskości terenów zielonych. Stawiają więc na komfort życia codziennego.
Klienci systemu PRS, w przeciwieństwie do osób wynajmujących mieszkania prywatnie, rzadziej mają dzieci i zwierzęta. A jeśli już żyją pod jednym dachem z pupilami, równie często robią to psem (52 proc.), jak i kotem (42 proc.). Natomiast najemcy prywatni w zdecydowanej większości (70 proc.) trzymają czworonoga.
Najemca instytucjonalny bardziej zadowolony
Ponadto najemcy instytucjonalni w porównaniu z najemcami prywatnymi są zdecydowanie bardziej zadowoleni z:
- lokalizacji mieszkania,
- jego standardu,
- relacji wysokości czynszu do jakości lokalu,
- przyjazności otoczenia.
Osoba wybierająca najem instytucjonalny lepiej ocenia dopinanie kwestii formalnych. W jego oczach najem mieszkania od instytucji jest bezpieczniejszy, co wynika m.in. z jasnych zasad i prostych formalności.
Najemca PRS mniej niż wynajmujący od indywidualnych właścicieli obawia się nieodzyskania czynszu (23 vs 32 proc.) oraz obciążenia dodatkowymi kosztami w razie zniszczeń w mieszkaniu (16 vs 30 proc.). Poza tym rzadziej narzeka na brak możliwości zaaranżowania lokalu wg swoich preferencji (12 vs 30 proc.) oraz mieszkania z dziećmi (2 vs 16 proc.).
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz