Najem instytucjonalny wybiera…

kobieta przedsiębiorcza generuje popyt na kredyty hipoteczne
fot. materiały reklamowe / ING

Badanie PZFD dostarcza ciekawych informacji o tym, kim statystycznie jest osoba decydująca się na najem instytucjonalny. Jej profil zdecydowanie różni się od lokatora wynajmującego mieszkanie od prywatnych właścicieli.

Fundusze oferujące najem instytucjonalny (ang. Private Rented Sector) odpowiadają w Polsce za mikroskopijną część rynku, ale systematycznie zwiększają w nim swoje udziały. Co jakiś czas ogłaszają kolejne inwestycje i dalsze plany.

Zasoby funduszy PRS rosną

W 2021 r. fundusze PRS, w tym PFR Nieruchomości, Resi4Rent i Vantage Rent, udostępniły ok. 8-10 tys. lokali. Dla porównania inwestorzy prywatni dysponowali bazą 1,2 mln mieszkań na wynajem.

Ranking banków PZFD i firm budujących mieszkanie deweloperskie
fot. Michal Jarmoluk / Pixabay

Wg ostatnich zapowiedzi tylko części podmiotów aktywnych w naszym kraju do 2025 r. sektor PRS ma obejmować 50 tys. mieszkań. Szacunki ekspertów przewidują, że będzie to nawet 70-80 tys. jednostek.

Wówczas najem instytucjonalny będzie stanowić 6 proc. rodzimego rynku najmu. Na tle Zachodu, gdzie z usług tego typu firm korzysta nawet 60-80 proc. lokatorów, nadal będzie to niewiele.

Fundusze PRS koncentrują swoją uwagę na dużych miastach. W 2021 r. uczestniczyły one w 17-20 proc. transakcji na rynku pierwotnym w sześciu największych aglomeracjach, na których wg firmy doradczej JLL deweloperzy sprzedali 69 tys. mieszkań.

W ub. r. wg danych CBRE fundusze zarządzające mieszkaniami na wynajem zainwestowały w Polsce 600 mln euro. Taki sam wynik osiągnęły już po pięciu miesiącach 2022 r. We wcześniejszych latach wolumen transakcji mieścił się w przedziale 100-200 mln euro.

Profil osoby decydującej się na najem instytucjonalny

Kim jest najemca PRS? To postanowił ustalić Polski Związek Firm Deweloperskich. Z jego badania wynika, że na najem instytucjonalny najczęściej decydują się kobiety w wieku powyżej 35 lat.

Profil osoby, która decyduje się na na najem instytucjonalny, czyli od funduszy PRS

Zwykle robią to z powodu przeprowadzki do innego miasta. Podczas poszukiwań nieruchomości większą wagę przywiązują do dogodnej lokalizacji, możliwości mieszkania w atrakcyjnych dzielnicach oraz bliskości terenów zielonych. Stawiają więc na komfort życia codziennego.

Klienci systemu PRS, w przeciwieństwie do osób wynajmujących mieszkania prywatnie, rzadziej mają dzieci i zwierzęta. A jeśli już żyją pod jednym dachem z pupilami, równie często robią to psem (52 proc.), jak i kotem (42 proc.). Natomiast najemcy prywatni w zdecydowanej większości (70 proc.) trzymają czworonoga.

Najemca instytucjonalny bardziej zadowolony

Ponadto najemcy instytucjonalni w porównaniu z najemcami prywatnymi są zdecydowanie bardziej zadowoleni z:

  • lokalizacji mieszkania,
  • jego standardu,
  • relacji wysokości czynszu do jakości lokalu,
  • przyjazności otoczenia.
Profil osoby, która decyduje się na na najem instytucjonalny, czyli od funduszy PRS

Osoba wybierająca najem instytucjonalny lepiej ocenia dopinanie kwestii formalnych. W jego oczach najem mieszkania od instytucji jest bezpieczniejszy, co wynika m.in. z jasnych zasad i prostych formalności.

Najemca PRS mniej niż wynajmujący od indywidualnych właścicieli obawia się nieodzyskania czynszu (23 vs 32 proc.) oraz obciążenia dodatkowymi kosztami w razie zniszczeń w mieszkaniu (16 vs 30 proc.). Poza tym rzadziej narzeka na brak możliwości zaaranżowania lokalu wg swoich preferencji (12 vs 30 proc.) oraz mieszkania z dziećmi (2 vs 16 proc.).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.